Strona stosuje pliki cookies oraz skrypty do analizy ruchu w serwisie i integracji z usługami firmy Google. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i cookie Ukryj

ArCADia BIM – czym jest nasz system BIM

Powstanie systemu ArCADia BIM jest logiczną konsekwencją filozofii firmy ArCADiasoft w zakresie zaspokojenia potrzeb projektantów na wszystkich etapach powstawania projektu. System ArCADia BIM w inteligentny sposób wspomaga i koordynuje wszystkich uczestników procesu projektowania na każdym etapie ich pracy zgodnie z ideą technologii BIM (Building Information Modeling). Projektant wykonujący dokumentację techniczną w oprogramowaniu ArCADia tworzy jednocześnie kompleksową bazę informacji o budynku. System ArCADia BIM zapewnia pełną kontrolę i bezpieczeństwo na każdym etapie projektowania, usprawnia i przyspiesza etap realizacji.
BIM podnosi wymagania wobec projektanta, ponieważ pozwala mu na etapie projektu stworzyć realistyczny model budynku, zawierający szereg jego elementów, np. instalacje. Taki model pozwala symulować wiele rozwiązań i przeprowadzić ich analizę. System ArCADia BIM bardzo ułatwia komunikację międzybranżową, zwiększa czytelność projektu oraz obniża koszty wykonawcze budynku.
mgr inż. Katarzyna Rusek,
analityk oprogramowania CAD/CAE w Dziale Rozwoju Oprogramowania ArCADiasoft

System ArCADia BIM składa się obecnie z siedemnastu modułów branżowych oraz dodatkowych aplikacji narzędziowych ArCADia-IFC RVT, ArCADia-3D MAKER oraz bezpłatnych rozszerzeń ArCADia-TEXT i ArCADia-3D VIEWER. ArCADia BIM jest w pełni naszym autorskim oprogramowaniem, jedynym polskim systemem BIM i jednym z niewielu takich rozwiązań na świecie. System umożliwia ciągłą wymianę danych pomiędzy wszystkimi modułami branżowymi w celu m.in. aktualizowania dokumentów o najnowsze zmiany wprowadzane przez projektantów pracujących nad wspólnym projektem lub np. w celu wykrycia kolizji. Przykładowo: projektant instalacji elektrycznych może sprawdzać kolizje z instalacjami gazowymi lub wodno-kanalizacyjnymi czy centralnego ogrzewania. Co więcej, w tym celu nie ma potrzeby, aby posiadał pozostałe moduły spoza własnej branży. Programy te pracują we wspólnym środowisku graficznym, może nim być dedykowany do tego celu program ArCADia LT 11 lub ArCADia 11 / PLUS 11 posiadający intuicyjny interfejs, odznaczający się przejrzystością i prostą obsługą, a jednocześnie integrujący w całość wszystkie moduły branżowe. System ArCADia BIM pracuje również jako nakładka w środowisku programu AutoCAD, dedykowanym produktem dla programu AutoCAD jest ArCADia AC. Dzięki czemu projektanci mają możliwość skorzystania z dobrodziejstw technologii BIM w ramach znanego im oprogramowania CAD i nie są zmuszeni do nauki nowego oprogramowania np takiego jak Revit. Moduły systemu ArCADia mogą pracować niezależnie, użytkownik sam decyduje o ich wyborze, konfigurując w ten sposób swoje środowisko pracy, nie tracąc jednocześnie pełnej przenośności wykonanego projektu pomiędzy projektantami, którzy posiadają inne moduły, nie ma również znaczenia czy projekt powstał w oprogramowaniu ArCADia czy w programie AutoCAD.

System ArCADia BIM
Wybrane elementy systemu ArCADia BIM dla branży architektonicznej

ArCADia BIM jest systemem otwartym. ArCADia jest zgodna ze standardem IFC, dzięki czemu możliwe jest, by moduły branżowe systemu ArCADia BIM wymieniały dane również z programami innych producentów, takimi jak ArchiCAD, Allplan czy Revit. Częścią odpowiedzialną za tą wymianę danych jest moduł ArCADia-IFC RVT. Program ten pozwala na import architektonicznej bryły budynku w formacje IFC (np. z programów Revit i ArchiCAD) przekształcając obiekty (ścian, stropy) na elementy systemu ArCADia BIM. Przy imporcie projektu z instalacjami i sieciami zewnętrznymi elementy tych instalacji zostają wczytane jako obiekty 3D z informacją o właściwościach. Program eksportuje projekty systemu ArCADia w formacie IFC eksportując architektoniczną bryłę budynku oraz elementy instalacji i sieci zewnętrznych. Jeśli projekt został prawidłowo stworzony i wyeksportowany, to importowane z pliku IFC obiekty zostają przekonwertowane na elementy systemu ArCADia BIM lub obiekty 3D z informacją o właściwościach. Jeśli obiekty nie będą zgodne z założeniem systemu (np. na jednej kondygnacji zostaną stworzone wszystkie stropy wszystkich kondygnacji) to mogą nie zostać zaczytane przy imporcie.

Program ArCADia-START Program ArCADia-START

Program ArCADia-START Program ArCADia-START

ArCADiasoft - BUDUJĄCE OPROGRAMOWANIE
 
Kanał ArCADiasoftProfil ArCADiasoftProfil ArCADiasoft InstagramArCADiasoft w serwisie PinterestRSSRSS
<<