Strona stosuje pliki cookies oraz skrypty do analizy ruchu w serwisie i integracji z usługami firmy Google. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i cookie Ukryj

Konferencja BIM w 90 minut

Firma INTERsoft zaprasza do udziału w bezpłatnych konferencjach "BIM w 90 minut"

Na bazie nagrodzonego Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz Złotym Medalem Wyboru Konsumentów systemu ArCADia BIM nasi fachowcy w przystępny sposób, na żywo, zasymulują powstawanie projektu BIM z udziałem architekta i projektantów branżowych.

Będzie można zobaczyć modelowanie bryły budynku z uwzględnieniem wizualizacji, wprowadzanie do modelu instalacji wewnętrznych oraz koordynację pracy uczestników procesu inwestycyjnego. Zaprezentowany zostanie sposób wyznaczania kolizji między elementami budynku oraz komunikacja z aplikacjami zewnętrznymi: zarówno z innymi systemami BIM, jak i z programami kalkulacyjnymi, kosztorysowymi czy do edycji tekstu. „BIM w 90 minut” to niepowtarzalna okazja do zrobienia pierwszego kroku do praktycznego projektowania w BIM-ie.

Co muszę wiedzieć o BIM-ie?

BIM (ang. Building Information Modeling) to technologia pozwalająca na stworzenie w wirtualnym świecie modelu budynku wiernie oddającego jego rzeczywisty odpowiednik. Taki model ułatwia przeprowadzenie analizy różnych wariantów projektowych, umożliwia uniknięcie kolizji, wprowadza oszczędności na etapie wykonawczym i stanowi wsparcie przy administrowaniu budynkiem. Cześć krajów Europy już zdecydowała się na wdrożenie tej technologii, a Unia Europejska wprowadziła dyrektywę zbliżającą nas do wprowadzenia BIM-u przy inwestycjach w sektorze publicznym. W Polsce pojawiają się pierwsze inwestycje wykonane z wykorzystaniem tego systemu i kwestią czasu jest wprowadzenie odpowiednich rozporządzeń i ustaw regulujących projektowanie i wykonawstwo pod tym kątem.

Jak zacząć pracę z BIM-em?

Pierwszym krokiem jest poznanie oprogramowania i zasad, jakimi rządzi się projektowanie w tym środowisku. Prześledzenie cyklu projektowania opartego na systemie ArCADia BIM ułatwi płynne przejście z CAD-a na BIM, a poznanie narzędzi do koordynacji branż ukaże zalety systemu i zyski z jego zastosowania. Jeśli pewnego dnia nie chcemy się obudzić w nowej, BIM-owej rzeczywistości bez wiedzy i znajomości systemu, zacznijmy już teraz wprowadzać tę technologię do naszych biur.

Podczas pierwszych 90 minut omówione zostaną poniższe zagadnienia:

  • Rozwiązania systemu wspomagającego projektowanie w aspekcie szczegółowości elementów projektu. Przykłady inwestycji w terenie zewnętrznym, budynek wraz z instalacjami oraz konkretny projektowany element, np. tablica rozdzielcza, słup żelbetowy.
  • Opis procesu projektowego BIM na przykładzie systemu ArCADia. Koncepcja architektoniczna, praca branżystów, poprawki i analizy. Wersja finalna całego modelu budynku sporządzona przez koordynatora inwestycji dla Inwestora.
  • Prezentacja ArCADii-ARCHITEKTURY – tworzenie modelu budynku BIM poprzez wprowadzanie obiektowych elementów konstrukcyjnych, uzupełnianie projektu trójwymiarowymi obiektami wyposażenia. Opisywanie i wymiarowanie rzutów, zadawanie przekrojów. Komunikacja z programem konstrukcyjnym R3D3-Rama 3D. Zestawienia wprowadzonych elementów i materiałów.
  • Rozpoczęcie pracy projektanta instalacji sanitarnych na rzucie architektonicznym wykonanym zgodnie z technologią BIM. Projektowanie punktów czerpalnych, odpływów i tras rurociągów oraz innych urządzeń w modelu parametrycznym budynku. Dobory urządzeń i rurociągów instalacji wraz z odpowiednimi obliczeniami i sprawdzeniami.
  • Współpraca z innymi programami, m.in. Word, Excel, Revit, Ceninwest, ArCADia-TERMO, za pomocą formatów IFC, RTF i CSV.
  • Porównywanie projektów na różnych etapach ich tworzenia. Zasada działania porównywarki na konkretnym przykładzie: Budynek został zaprojektowany przez architekta (wersja 1) i przekazany branżystom w celu uzbrojenia go w niezbędne urządzenia. W trakcie projektowania instalacji projekt architektoniczny ulega zmianom. Porównanie dokumentów ma na celu wykrycie zmian wprowadzonych przez architekta. Interpretacja wyników porównania na rzucie, na widoku 3D, przy użyciu listy wyników.
  • Scalanie projektów wielu branż w jeden model budynku. Zasady scalania i praktyczne wykorzystanie m.in. poprzez przeprowadzenie wykrywania kolizji między elementami budynku.

Druga część spotkania poświęcona zostanie możliwościom programu ArCADia-TERMO, wielokrotnie nagradzanego i wyróżnianego w licznych konkursach. Omówimy istotne zagadnienia dotyczące funkcjonalności tego programu oraz jego modułów, a także procesu przesyłania danych z i do programu CAD w systemie ArCADia BIM.

W czasie drugiej części zostaną omówione poniższe tematy:

  • Projektowana charakterystyka energetyczna: definiowanie struktury budynku (kondygnacji, grup pomieszczeń), tworzenie stref cieplnych/chłodu, obliczanie strat/zysków ciepła i zapotrzebowania na ciepło/chłód, definiowanie źródeł ciepła/chłodu/oświetlenia, tworzenie szablonów źródeł energii oraz generowanie wydruków oraz raportów RTF i PDF.
  • Świadectwo charakterystyki energetycznej wg rozporządzenia MIiR z 27.02.2015 r.: metoda zużyciowa, metoda obliczeniowa oraz centralny rejestr charakterystyki energetycznej budynków.
  • Efekt ekologiczny i ekonomiczny: określanie wariantu alternatywnego, obliczanie emisji zanieczyszczeń gazów i pyłów, porównanie kosztów rozwiązania obecnego i alternatywnego wraz z raportami i wykresami.
  • Dobór grzejników: obliczanie obciążenia cieplnego pomieszczeń oraz dobór ogrzewania według indywidualnych potrzeb (grzejnikowe, podłogowe, powietrzne).
  • Klimatyzacja: obliczanie zysków ciepła według norm VDI oraz tabele wyników i wykresy dla najgorszego dnia w roku.
  • Audyt: sporządzanie audytu energetycznego i remontowego zgodnie z rozporządzeniem MIiR z 3.09.2015 r., obliczanie premii termomodernizacyjnej z innych funduszy oraz tworzenie wariantów modernizacji: systemu ogrzewania, systemu c.w.u., przegród.
  • Inne przydatne funkcje programu, takie jak: szablon danych adresowych, wczytywanie logo firmy, edycja baz danych: stacji klimatycznych, materiałów budowlanych, urządzeń, paliw, autozapis, cofanie, kopiowanie, wklejanie, raport o błędach, kalkulator matematyczny oraz możliwość stosowania wymagań warunków technicznych 2014, 2017 i 2021 r., przesyłanie danych w systemie ArCADia BIM z programu ArCADia-ARCHITEKTURA do programu ArCADia-TERMO.

Kolejne z naszego nowego cyklu, bezpłatne konferencje odbędą się:


 
ArCADiasoft - BUDUJĄCE OPROGRAMOWANIE
 
Kanał ArCADiasoftProfil ArCADiasoftProfil ArCADiasoft InstagramArCADiasoft w serwisie PinterestRSSRSS
<<