Strona stosuje pliki cookies oraz skrypty do analizy ruchu w serwisie i integracji z usługami firmy Google. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i cookie Ukryj

ArCADia BIM

NOWE MOŻLIWOŚCI OPROGRAMOWANIA CAD, TECHNOLOGIA BIM DLA WSZYSTKICH W PRZYSTĘPNEJ CENIE.
Przejdź do wsparcia technicznego dla programu ArCADia BIM Sklep INTERsoft

ArCADia BIM 15 podstawowa aplikacja systemu ArCADia.

Program ArCADia BIM jest rozwijanym od kilkunastu lat oprogramowaniem projektowym dla branży budowlanej. Jest pierwszym polskim systemem, w którym projektanci mogą pracować zgodnie z założeniami technologii BIM [Building Information Modeling]. Ideą przyświecającą autorom systemu ArCADia było stworzenie programu pozwalającego na zapisanie w formie elektronicznej efektów twórczych przemyśleń architekta – dotyczących formy i funkcjonalności tworzonego obiektu – w połączeniu z efektami inżynierskiej pracy konstruktora i rzeczywistego odwzorowania elementów będących efektem pracy instalatorów. Wszystko to wsparte zostało narzędziami obliczeniowymi w jednym integralnym modelu. Struktura systemu ArCADia została tak zaprojektowana by pozwala wszystkim uczestnikom procesu projektowania na pracę w jednym środowisku opierającym się o główny moduł, czyli aktualnie ArCADia BIM 15. ArCADia BIM pozwala na wprowadzanie i zarządzanie wszystkimi elementami projektu, jednakże dla każdej branży przeznaczone są osobne, dodatkowe moduły uwzględniające specyfikę projektów branżowych. Jednocześnie program zachował bardzo przyjazny interfejs, analogiczny z programem AutoCAD®, dzięki czemu projektant może pracować w dobrze znanym sobie środowisku i jednocześnie korzystać z zalet projektowania BIM.

Czym jest ArCADia BIM 15?

ArCADia BIM 15 jest kolejną wersją naszego systemu, jest to istotny krok naprzód w rozwoju programu. Nowa wersja oprogramowania wprowadza szereg usprawnień, które odmieniają sposób, w jaki można pracować nad projektami. Zmiany te, dotyczące zarówno podstawowych funkcji programu, jak i poszczególnych modułów, sprawią, że praca stanie się bardziej efektywna i intuicyjna.

W roku 2016 program ArCADia 10 zastępując ArCADia-INTELLICAD 8 wprowadził nowy interfejs użytkownika, który oparty jest o wstążki. Rozwiązanie znane już wcześniej użytkownikom naszych programów z aplikacji ArCADia-START, jak również aplikacji Microsoft Office czy wielu programów firmy Autodesk. ArCADia 10 pomimo bardzo rozbudowanej i specjalistycznej funkcjonalności dzięki nowemu interfejsowi użytkownika stała się programem prostszym w obsłudze. Pogrupowanie funkcjonalności danych modułów na wstążkach zwiększyło przejrzystość i ułatwiło odszukiwanie rzadziej używanych funkcji. Użytkownicy naszego programu to w większości architekci i inżynierowie budownictwa, dużą grupą są jednak projektanci instalacji ograniczający się do pracy w ramach własnej branży. Nowy interfejs okazał się zdecydowanie bardziej przyjazny i znacznie ułatwił codzienną pracę. Po dwóch latach obecności ArCADia 10 na rynku, doszliśmy do wniosku iż należy przeprowadzić głębszą zmianę w programie, dzięki której użytkownik otrzymał nową bardziej przyjazną strukturę, która pozwoli mu na lepsze wykorzystanie oprogramowania w procesie projektowania BIM. W 2019r nasz system przeszedł więc istotną przebudowę struktury, wersja ArCADia BIM 11 zastępując ArCADia 10 wprowadziła nowy podział funkcjonalności modułów branżowych, istotna cześć funkcjonalności instalacyjnych modułów branżowych trafiła do aplikacji podstawowej. W efekcie tej zmiany i która otrzymała nazwę ArCADia BIM 11. Od tego czasu kolejne wersje oznaczone jako BIM są kontynuacją nowej struktury programu.

Prace nad wersją 15, którą właśnie udostępniamy naszym klientom wiąząły się z dużą przebudową systemu. Jedną z kluczowych nowości jest wprowadzenie natywnego formatu zapisu plików APF, jednocześnie zachowując możliwość współpracy (w zakresie eksportu i importu) z popularnym formatem DWG 2018. Wprowadzona funkcja archiwizacji projektów ułatwia przenoszenie i przechowywanie wszystkich danych wykorzystywanych w projekcie. W celu łatwiejszego zarządzania rysunkiem Menadżer projektów zyskał zakładki branżowe i możliwość multiselekcji - pozwala to na lepsza i szybszą organizację pracy.

Przełomem jest wprowadzenie nowych fizycznych i parametrycznych obiektów BIM oraz Menadżera plików służącego nie tylko do ich przechowywania, ale również wstawiania, edycji i tworzenia. Użytkownicy mogą teraz uszczegóławiać wszystkie obiekty, dodając własne parametry, opisy do nich i generując spersonalizowane raporty. Moduł Architektura 15 wprowadza nowe możliwości dzięki którym użytkownicy mogą teraz tworzyć bardziej złożone i dopracowane projekty, wykorzystując takie elementy jak okna narożne i kolankowe, dachy płaskie czy posadzki ze spadkami. Nowe normy obliczania powierzchni gwarantują dokładność i zgodność z obowiązującymi standardami a zestawienia powierzchni wykończenia ścian zewnętrznych mogą stanowić podstawy do wielu wycen i kosztorysów. W modułach instalacji sanitarnych i elektrycznych wprowadzono możliwość definiowania przyłączy, co w połączeniu z nowymi obiektami fizycznymi BIM (multibranżowymi) ułatwia projektowanie instalacji wielobranżowych, współpracę i wymianę informacji pomiędzy wszystkimi uczestnikami projektu. Nowy moduł Instalacje Niskoprądowe poszerza zakres funkcjonalności oprogramowania. W modułach konstrukcyjnych zaimplementowano funkcje wstawiania pojedynczych strzemion, zwiększono precyzję i elastyczność definiowania prętów zbrojeniowych oraz udoskonalono ich modyfikację i segmentację. Automatyczna aktualizacja wymiarowania ułatwia pracę i niweluje ewentualne błędy a ulepszony eksport do formatu IFC podnosi standard wymiany danych.

ArCADia BIM 15 to kompleksowe narzędzie, które usprawnia proces projektowania, oferując zaawansowane funkcje i zwiększając efektywność pracy w każdej branży. Program jest ciągle ulepszany, bardzo istotną kwestią jest dla nas wydajność aplikacji. Istotnym elementem wydajności programu jest pełne wsparcie platformy 64-bitowej. Korzystanie z najnowszej wersji programu z 64-bitowym systemem operacyjnym (zalecamy Windows 10 lub 11) pozwala w pełni wykorzystać możliwości obecnych platform sprzętowych. Dla systemu ArCADia zalecamy konfiguracje z minimum 16GB pamięci RAM. Z naszych doświadczeń wynika jednak, że zasadne jest zwiększenie jej ilości.
Wcześniejsze wersje programu ArCADia oparte były o silnik graficzny ODA Teigha 4.2. Poczynając od wersji ArCADia BIM 12, program wyposażany jest w dwa silniki graficzne które są odpowiedzialne za podgląd 3D. Nowy zaawansowany silnik graficzny posiada szereg zaawansowanych rozwiązań 3D, dzięki którym w zdecydowanie większym zakresie wykorzystuje wsparcie karty graficznej. Jakość generowanego podglądu 3D jest zbliżona do poziomu który uzyskuje się w profesjonalnych programach do renderowania grafiki takich jak 3D Studio MAX czy Artlantis. Użytkownikom programu zalecamy stosowanie kart graficznych z pamięcią min 1GB RAM i wspierających co najmniej DirectX10, by program mógł pracować wydajnie generując podgląd 3D w najwyższej jakości niezbędna jest karta graficzna z DirectX 11 i min 3GB RAM.
W najnowszej wersji ArCADia 15, wprowadziliśmy poprawki do systemu które obniżyły obciążenie procesora graficznego w trakcie pracy z podglądem 3D. Zmiany te w wyraźny spośób wpłynęły na stabilność i komfort pracy z programem.


W programie ArCADia BIM 15 wprowadzono bogaty zestaw funkcji wspierających projektowanie, co pozwala na łatwe tworzenie szczegółowych projektów technicznych (budowlanych, wykonawczych czy na cele modernizacji), tworzenia rysunków dla wyceny prac czy na potrzeby zarządzania i wizualizacji. Wraz z najnowszą aktualizacją oprogramowanie zyskuje nowe funkcje zarówno w zakresie podstawowych funkcjonalności systemu jak i poszczególnych modułach.
Kluczowe korzyści aktualizacji w zakresie:

  • Podstawowych narzędzi systemu:
    • Wprowadzenie natywnego formatu zapisu i odczytu danych APF.
    • Odczyt i eksport projektów w formacie DWG 2018.
    • Strona startowa ułatwiająca dojście do przykładów i ostatnio używanych projektów.
    • Nowy czytelniejszy Menadżer projektu pozwalający na zarządzanie widokami i wyświetlanymi informacjami z podziałem na branże i wprowadzenie multiselekcji.
    • Wprowadzenie nowych rodzajów obiektów i Menadżer plików
      • Menadżer plików, czyli nowa biblioteka Fizycznych i Parametrycznych obiektów BIM, pozwalając na zarządzanie nimi, przechowywanie, dodawanie i wstawianie do projektu.
      • Nowe Fizyczne obiekty BIM, o zdefiniowanej geometrii, w których parametry różnych branż mogą być połączone w jeden multibranżowy obiekt AFO.
      • Parametryczny obiekty BIM (plik AFP), czyli branżowy element wprowadzany ze wstążki lub biblioteki projektu, którego geometria wynika z rysunku.
      • Oba rodzaje nowych Obiektów BIM można zapisywać, wymieniać się nimi i przenosić między komputerami jako niezależne pliki.
      • Tworzenie zestawień Fizycznych obiektów BIM.
    • Biblioteki
      • Wbudowana biblioteka umożliwiająca uszczegóławianie rysunków o Symbole 2D.
      • Biblioteka obiektów animowanych, wprowadzanych na rysunek przez wyznaczenie ścieżki przejścia.
      • Wbudowana biblioteka typów dla elementów, z możliwością rozbudowy, importu i eksportu typów miedzy projektami i komputerami.
    • Nowe możliwości tworzenia Fizycznych obiektów BIM przez wprowadzanie i edycję brył FmBox.
    • Parametry użytkownika
      • Możliwość zadawania dowolnych dodatkowych parametrów dla elementów projektu, np. ceny, nr katalogowych, kolorów czyli dodatkowych danych charakterystycznych dla danego elementu, a których nie ma na oknie właściwości.
      • Dowolnie tworzone raporty z dodatkowo wprowadzanych Parametrów użytkownika.
    • Widok CAD 3D - Główne prace projektowe realizowane są na rzucie, przy jednoczesnym tworzeniu widoku 3D oraz trójwymiarowego modelu CAD. Widok ten można wywołać z Menadżera projektu – CAD 3D i dowolnie obracać poleceniami Widoku. Wygląd CAD 3D można modyfikować poprzez zastosowanie Stylów wizualnych.
    • Archiwum - Możliwość archiwizacji projektów oraz łatwy sposób przenoszenia pełnej dokumentacji między komputerami. Automatyczny zapis do pliku AAF projektu wraz ze wszystkimi podczytanymi obrazami rastrowymi, Xref-ami, własnymi Fizycznymi obiektami BIM, powierzchniami (teksturami) i tym podobnymi dołączonymi elementami.
    • Zmiany w instalacji programu, teraz biblioteki niezbędnych składników są pobierane i instalowane przy pierwszym uruchomieniu programu.
    • System ArCADia BIM pracuje na licencji sieciowej, oznacza to możliwość pracy wymiennie np. na laptopie lub komputerze stacjonarnym bez konieczności przeinstalowywania licencji wystarczy dostęp do interentu i wyłączanie programu na jednym stanowisku, żeby licencja była aktywna na drugim.
  • Architektura
    • Możliwość wyboru norm obliczeniowych powierzchni użytkowych.
    • Wprowadzanie elementów kondygnacji ze wstążki lub czytelnego nowego okna Menadżera plików.
    • Wprowadzanie stolarki okiennej i drzwiowej w sposób parametryczny lub przez wskazania szerokości elementu.
  • Komunikacja
    • Odczyt i eksport rysunków w formacie programu AutoCAD od 2.5 do 2018 (DWG, DXF).
    • Możliwość powiększania biblioteki Fizycznych obiektów BIM o pliki w formatach: AFP, 3DS, ACO, O2C, OBJ, XOBJ3D oraz 3D DWG.
  • Narzędzia kreślarskie - rozszerzony silnik rysujący CAD
    • ODA SDKs wersja 2021.11.
  • Import/eksport
    • Geolokalizacja: Po wgraniu odpowiedniego słownika współrzędnych geodezyjnych funkcja umożliwia automatyczne sytuowanie w programie ArCADia BIM 15 obiektów na mapach przeglądarki Bing względem ich znanych (np. pobranych z systemu GPS) współrzędnych geograficznych.
  • Instalacje grzewcze, wodociągowe, wentylacyjne, kanalizacyjne, gazowe
    • Automatycznie dopasowanie uchwytu do zdefiniowanego przyłącza przy wstawianiu obiektu.
    • Możliwość dodawania połączeń do każdego obiektu modułu (Edytor połączeń)
  • Nowe moduły
    • ArCADia-INSTALACJE NISKOPRĄDOWE
    • ArCADia-BELKA ŻEBETOWA

Webinarium - ArCADia BIM 14 - Omówienie programu i jego głównych części [cz.1]
Wprowadzenie do programu ArCADia BIM 14, omówienie jego głównych części. Przedstawienie funkcjonalnści w ramach podstawowej licencji BIM, oraz funkcjonalności dodatkowych licencji modułów branżowych.

  • Informacje o instalacji programu, zawartości dodatkowej, wersji demo i licencjach sieciowych.
  • Omówienie ogólnych zasad projektowania w ArCADii, czyli przynależność elementów do budynku (kondygnacji) lub terenu.
  • Omówienie interfejsu programu: wstążki, paski narzędzi, pasek poleceń, okno Menadżera projektu, palety, smart TOP 10 oraz dynamiczne okno wprowadzania danych.
  • Moduły branżowe.

>>Sprawdź aktualną ofertę na ArCADia BIM,
Nowoczesnego programu CAD

Ulotka PDF Sklep INTERsoft

ArCADiasoft - BUDUJĄCE OPROGRAMOWANIE
 
Kanał ArCADiasoftProfil ArCADiasoftProfil ArCADiasoft InstagramArCADiasoft w serwisie PinterestRSSRSS
<<