Strona stosuje pliki cookies oraz skrypty do analizy ruchu w serwisie i integracji z usługami firmy Google. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i cookie Ukryj

PlaTo

ANALIZA I PROJEKTOWANIE ŻELBETOWYCH UKŁADÓW PŁYTOWYCH
Przejdź do wsparcia technicznego dla programu PlaToZobacz prezentecję analiza i projektowanie żelbetowych układów płytowych Sklep INTERsoft

Czym jest PlaTo ?

PlaTo jest programem do kompleksowego projektowania wszelkich układów płytowych. Został stworzony w odpowiedzi na zapotrzebowanie konstruktorów na profesjonalny program do obliczeń tychże konstrukcji przy jednoczesnej łatwości wprowadzania danych i obsługi. PlaTo można wykorzystać przy projektowaniu najprostszych elementów, np. płyt balkonowych, jak i tych najbardziej skomplikowanych, np. mostowych pomostów jezdnych. Jest zatem znakomitym narzędziem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych projektantów.

Dla kogo jest przeznaczony program PlaTo

Konstrukcję żelbetowe są bardzo silną dziedziną wśród konstrukcji budowlanych. Zapotrzebowanie na nowoczesne projekty dużych centrów biurowych i obiektów użyteczności publicznej stawia przed biurami inżynierskimi i pracowniami architektonicznymi nowe wyzwania. Duże zapotrzebowanie na tego typu konstrukcję powoduje również coraz częstsze wykorzystywanie w projektach gotowych prefabrykatów betonowych.
Program PlaTo jest odpowiedzią na takie zapotrzebowanie. Dzięki różnorodności i wysokiej sprawności, programy firmy ArCADiasoft mogą być stosowane zarówno w małych, średnich jak i dużych przedsiębiorstwach.

Podstawowe możliwości programu PlaTo:

 • Zorientowane położeniem wprowadzanie i edycja danych.
 • Wprowadzanie ogólnej geometrii płyt o dowolnych kształtach.
 • Modelowanie podciągów, obliczanie według metody elementów skończonych.
 • Zastosowanie hybrydowego elementu płytowego.
 • Obliczenie deformacji przestrzennej.
 • Wprowadzanie słupów okrągłych i prostokątnych.
 • Wymiarowanie podciągów, wykonanie sprawdzeń dotyczących wytrzymałości płyty na ścinanie.
 • Obliczanie nacisku podpór.
 • Automatyczne nakładanie się obciążeń wypadkowych.
 • Wymiarowanie płyt i podciągów wg PN-B/03264:2002.
 • Wymiarowanie na skręcanie i skręcanie ze ścinaniem podciągów.
 • Obliczenia dynamiczne dla płyt.


Zobacz przykładowy projekt stropu w programie PlaTo
Kompleksowe projektowanie układów płytowych dla konstrukcji żelbetowych

Jak odbywa się praca z programem PlaTo ?

Zadawanie danych, obliczenia i wyniki:
Wprowadzanie danych odbywa się metodą pozycyjną (słupy, podciągi, podpory ścienne, obszary płytowe, etc.) na graficznie interaktywnej powierzchni. Przy pomocy programu WinElgo możemy wykorzystać gotowy kształt płyty importowany z każdego programu typu CAD w formacie DXF. Następnie zaimportowany kształt wystarczy obrysować, a PlaTo wczyta go jako obszar płyty. Dane mogą być edytowane na ekranie, drukarce lub w postaci pliku. WinElgo jest niewielkim programem, który można nabyć w pakiecie razem z programem PlaTo.

Obliczenia:
Wykonywanie obliczeń obywa się według metody elementów skończonych (MES). Siatki generowane są automatycznie, bądź przez użytkownika - program nie wymaga więc znajomości MES. PlaTo automatycznie sprawdza czy prawidłowo zostało dokonane przekształcenie danych dotyczących pozycji w siatkę MES. Kontroluje się przy tym, czy wszystkie słupy mogą być wygenerowane i czy wszystkie podciągi i podpory liniowe obłożone zostały całkowicie elementami brzegowymi. Jeśli zostają znalezione błędy, pozycje, przy których te błędy wystąpiły są sygnalizowane.
Podczas generowania siatki MES wykorzystywane są hybrydowe elementy płytowe z sześciennym współczynnikiem odkształcenia oraz kwadratowym współczynnikiem momentu. Wielkości sił ścinających nakładane są automatycznie za pomocą pól. Można zdecydować czy dane zostaną wydrukowane bezpośrednio, czy też przekazane do Viewera (programu umożliwiającego przedstawienie wyników na ekranie), do dalszej obróbki do MS-Worda i czy wreszcie zostaną zachowane w postaci pliku. Do zwiększenia obrazowości i wymowy wyników oraz zwrócenia uwagi na interesujące nas szczegóły doskonale nadaje się PlaTo Graf. Jest to program, który oferowany jest wraz z PlaTo. Jest on przeznaczony do graficznej obróbki wyników. Dzięki niemu możliwa jest przestrzenna prezentacja wykresów oraz możliwość ich obejrzenia w dowolnych przekrojach.

Zadawanie obciążeń:
W PlaTo mamy możliwość zadawania obciążeń punktowych, liniowych, powierzchniowych, termicznych oraz standardowych. Obciążenia standardowe stwarzają możliwość zdefiniowania skomplikowanych, powtarzających się przykładów obciążeń, zaopatrzenia ich odpowiednią nazwą i zachowania. Obok tych obciążeń można również zadać obciążenia w postaci wymuszonych obrotów i przemieszczeń. Można również zadać obciążenia ruchome, które składa się z pewnej liczby obciążeń standardowych działających wzdłuż określonego odcinka.

Wymiarowanie:
Program wymiaruje według normy PN-B/03264:2002. Płyta i podciąg wymiarowane są na zginanie i ścinanie. Jednocześnie program sprawdza stan zarysowania oraz przebicie płyty. Przy pomiarze ugięcia płyty uwzględniany jest dowolny kierunek zbrojenia płyty, siły ścinające płyty oraz obliczenia nacisków w punktach podparcia. Przy wymiarowaniu podciągu można uwzględniać szerokość współpracującą płyty. Istnieje również możliwość indywidualnego zadawania zbrojenia przez użytkownika. Program podaje wówczas wartości zbrojenia jakie musimy ewentualnie dodać, gdy to zadane przez użytkownika okaże się niewystarczające. Program, dzięki możliwości zadawania rodzaju podłoża, świetnie nadaje się również do obliczania i wymiarowania żelbetowych płyt fundamentowych. Jako podpory definiuje się wówczas model podłoża (możliwe jest zadanie podłoża sprężystego - model Winklera lub sztywnego - model Pasternaka).

Program Plato został wycofany z oferty dystrybucyjnej INTERsoft.

ArCADiasoft - BUDUJĄCE OPROGRAMOWANIE
 
Kanał ArCADiasoftProfil ArCADiasoftProfil ArCADiasoft InstagramArCADiasoft w serwisie PinterestRSSRSS
<<