Strona stosuje pliki cookies oraz skrypty do analizy ruchu w serwisie i integracji z usługami firmy Google. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i cookie Ukryj
ArCADia-INSTALACJE WENTYLACYJNE dla systemu ArCADia.

ArCADia-INSTALACJE WENTYLACYJNE dla systemu ArCADia.

System ArCADia otrzymuje kolejny ważny moduł, niezbędny w projektowaniu nowoczesnych i funkcjonalnych budynków. Jakość powietrza w pomieszczeniach jest obecnie uznawana za jeden z najistotniejszych czynników decydujących o środowisku wewnętrznym budynków a tym samym o komforcie ich użytkowania. Jakość powietrza którym oddychamy wpływa w decydujący sposób na nasze samopoczucie w dłuższej perspektywie na nasze zdrowie. W społeczeństwie systematycznie rośnie świadomość tego faktu a w związku z tym rosną również oczekiwania wobec projektantów budynków w zakresie rozwiązań instalacji i systemów wentylacyjnych jakie proponują oni w swoich projektach. Trudno sobie dziś wyobrazić projekt domu, nie mówiąc o budynkach użyteczności publicznej, który by tych aspektów nie uwzględniał. Dotychczas stosowana w budynkach wentylacja naturalna co raz częściej jest rozwiązaniem nieskutecznym i nieefektywnym. Niekontrolowane przepływy powietrza w dużej mierze przyczyniają się do wzrostu energochłonności budynków i wzrostu kosztów ich utrzymania. Wentylacja mechaniczna pozwala na ograniczanie strat ciepła (zimą) i chłodu (latem), jednocześnie zapewniając odpowiednią wymianę powietrza w pomieszczeniach i komfort użytkowników.

Oprogramowanie ArCADia rozwijamy od blisko 20 lat, systematycznie rozszerzając je o kolejne moduły projektowe, dziś z przyjemnością przedstawiamy państwu moduł ArCADia-INSTALACJE WENTYLACYJNE. Moduł ten będąc częścią systemu ArCADia, oczywiście oparty jest o rozwiązania technologii BIM (Building Information Modeling). Użytkownik korzystający z programu ArCADia-INSTALACJE WENTYLACYJNE ma możliwość obiektowego tworzenia rysunków wewnętrznej instalacji wentylacji mechanicznej na rzutach architektonicznych budynku przy jednoczesnym tworzeniu schematów obliczeniowych. Projektant ma do dyspozycji bibliotekę elementów stosowanych w instalacjach wentylacyjnych, którą może rozbudowywać i dostosowywać do własnych potrzeb w zakresie stosowanych urządzeń oraz rodzajów materiałów kanałów. Połączenie specjalistycznych funkcji wykorzystanych w aplikacji do wykonania planów instalacji wentylacyjnych w zakresie doboru i przebiegu kanałów, doboru armatury wentylacyjnej z możliwością przeprowadzania obliczeń i dokonywania sprawdzenia poprawności zaprojektowanej instalacji daje wysokiej jakości narzędzie do tworzenia projektów wewnętrznych instalacji wentylacyjnych.
Program kierowany jest zarówno do projektantów instalacji wentylacyjnych, jak i do wszystkich osób zajmujących się branżą sanitarną i instalacyjną w budownictwie.

Program ArCADia-INSTALACJE WENTYLACYJNE będąc częścią systemu ArCADia funkcjonalnie należy podzielić na dwie części. Pierwsza z nich jest dostępna dla wszystkich użytkowników podstawowej aplikacji ArCADia BIM 14 w dowolnej wersji, zaś druga jest dostępna jako płatny moduł i zawiera bardziej zaawansowane narzędzia projektowo-obliczeniowe.

Funkcjonalność modułu ArCADia-INSTALACJE WENTYLACYJNE dostępna a programie podstawowym ArCADia BIM 14

  • Sporządzanie rysunków wewnętrznej instalacji wentylacyjnej - od elementów czerpnych/wyrzutowych, poprzez urządzenia wentylacyjne (wentylatory, nagrzewnice, klapy przeciwpożarowe itd.), aż po elementy końcowe instalacji w postaci nawiewników i wywiewników.
  • Nanoszenie elementów kanałowych i kształtek (wykonanych z różnych materiałów) o przekroju okrągłym, prostokątnym i owalnym. Możliwość dowolnej edycji kształtek i ich obrotu w przestrzeni lub wybór zdefiniowanych wstępnie elementów z biblioteki programu.
  • Podgląd instalacji w 3D ułatwiający korygowanie nieprawidłowości prowadzenia trasy kanałów nieuwidocznionej na rzucie.
  • Wstawianie urządzeń wentylacyjnych z biblioteki producentów z możliwością dodania własnych obiektów.
  • Ułatwienia rysunkowe pozwalające na zmianę poziomu wielu elementów instalacji jednocześnie.
  • Możliwość zdefiniowania dowolnej ilości systemów wentylacyjnych używanych w projekcie oraz ich właściwości, w tym również parametrów powietrza (w zakresie temperatury i wilgotność względnej).
  • Sporządzanie bilansu wentylacyjnego na podstawie architektury obiektu (lub zdefiniowanych przez użytkownika pomieszczeń). Założone przez użytkownika, wartości wymaganego przepływu powietrza wentylacyjnego mogą zostać automatycznie przypisane i aktualizowane w elementach nawiewnych/wywiewnych zlokalizowanych w danych pomieszczeniach.
  • Wstawianie urządzeń wentylacyjnych z indywidualnie ustawionymi kształtami i wymiarami zdefiniowanymi przez użytkownika. Możliwość wstawienia własnych obiektów 3D i podłączenia ich do instalacji projektowanej w programie poprzez funkcję edycji lokalizacji króćców przyłączeniowych.
  • Wprowadzanie do biblioteki programu układów wielu elementów, np. fragmentu instalacji, w celu jego ponownego użycia na kolejnej kondygnacji.
  • Tworzenie opisów z możliwością edycji i zapisywanie własnych szablonów opisów.
  • Sprawdzanie instalacji pod względem poprawności połączeń oraz czytelny sposób wykrywania i korygowania błędów.
  • Generowanie zestawień materiałów oraz urządzeń zawartych w projekcie, przeznaczonych do dalszego przetworzenia oraz wykonania kosztorysów i wycen inwestycji.

Program ArCADia-INSTALACJE WENTYLACYJNE jako moduł płatny do ArCADia BIM 14 dodatkowo umożliwia:

  • Prowadzenie sieci kanałów wentylacyjnych wykonanych z różnych materiałów wraz z funkcją automatycznego generowania kolan i trójników przy łączeniu kanałów.
  • Możliwość automatycznego dopasowania wymiarów wstawianych kanałów i kształtek do obiektów już znajdujących się na rysunku.
  • Automatyczne generowanie przekrojów budynku wraz z instalacjami.
  • Automatyczne tworzenie opisu instalacji i numerowania punktów z możliwością edycji i tworzenia własnych szablonów.
  • Obliczanie całkowitej i częściowej straty ciśnienia dla wszystkich lub wybranych ścieżek przepływu powietrza, wybór ścieżki o największej stracie ciśnienia.
  • Obliczanie poziomu mocy akustycznej dla wszystkich lub wybranych ścieżek przepływu powietrza, w środkowych pasmach oktawowych z zakresu 63-8000 Hz.
  • Sprawdzanie spełnienia warunku zapewnienia ciśnienia dyspozycyjnego w instalacji.
  • Generowanie raportów wykonanych obliczeń zawierające podsumowania strat ciśnienia i poziomu mocy akustycznej na poszczególnych odcinkach instalacji.
  • Generowanie gotowych zestawień materiałów i urządzeń zawartych w projekcie, przeznaczonych do dalszego przetworzenia oraz stworzenia kosztorysów i wycen inwestycji.

POBIERZ NAJNOWSZĄ WERSJĘ PROGRAMU ArCADia BIM 14



ZOBACZ JAK PRACUJE SIĘ Z PROGRAMEM, WIĘCEJ FILMÓW ZNAJDZIESZ W NASZYM KANALE YouTube.

aktualizacja: 02.08.2022
Wersja do wydruku
Polecam
ArCADiasoft - BUDUJĄCE OPROGRAMOWANIE
 
Kanał ArCADiasoftProfil ArCADiasoftProfil ArCADiasoft InstagramArCADiasoft w serwisie PinterestRSSRSS
<<