Program umożliwia wyświetlanie
wykresu naprężeń normalnych, stycznych
i zredukowanych w przekroju pręta
dla: obwiedni sił lub naprężeń (max lub min), poszczególnych grup obciążeń, sumy
grup lub kombinacji użytkownika. Funkcje można wywołać przyciskiem
σ(p), znajdującym się na zakładce Wyniki w grupie
Siły przekrojowe w punkcie. Naprężenia te wyświetlane są dla
wybranego trybu (obwiednia/siły od grup/kombinacje), wybranego pręta oraz
wskazanego punktu na pręcie (ustalonego suwakiem na wykresie Sił w
pręcie). Po wywołaniu funkcji Naprężenia w przekroju na
ekranie otwarte zostanie dodatkowe okno jak niżej:
Rys. 3.65 Naprężenia w przekroju
Okno składa się z trzech zakładek na których wyświetlane są: naprężenia normalne w przekroju, naprężenia styczne i naprężenia zredukowane. Przy tym zakładki naprężeń stycznych i zredukowanych dostępne są tylko dla prętów, których przekrój posiada minimum jedną oś symetrii. Dla pozostałych typów prętów możliwa jest jedynie analiza naprężeń normalnych. W nagłówku okna podany jest numer pręta, którego dotyczy analiza oraz położenie wyświetlanego przekroju na pręcie.
Punkt na przekroju, w którym analizowane są wielkości poszczególnych naprężeń w przekroju, pokrywa się z domyślnie ustawionym punktem przekroju, przy zmianie rodzaju analizowanych naprężeń realizowanej przez zmianę zakładki.
Po wywołaniu okna Naprężenia w przekroju użytkownik ma dostęp do zmiany parametrów na głównym ekranie graficznym (bez potrzeby zamykania okna z wykresem naprężeń). Opcja ta pozwala na bieżącą zmianę aktualnie wyświetlanego zestawu sił, pręta i miejsca na pręcie oraz pozwala na obserwowanie zmienności wykresu naprężeń przy zmianie lokalizacji przekroju na długości pręta. Funkcjonalność ta dostępna jest dla analizy naprężeń normalnych, stycznych i częściowo zredukowanych. W przypadku tych ostatnich zmiana pręta, położenia na pręcie lub hipotezy wytrzymałościowej wymaga powtórnego poszukiwania wartości maksymalnej i położenia wartości maksymalnej dla naprężeń zredukowanych.