Trzecia zakładka, analogicznie
jak druga, jest aktywna tylko dla przekrojów
z minimum jedną osią symetrii i
pozwala ona na prezentację wykresów bezwzględnych wartości naprężeń
zredukowanych w przekroju.
Gdy dla przekroju pręta możemy policzyć naprężenia normalne i styczne, wówczas dla takiego przekroju możemy również przedstawić bryłę naprężeń zredukowanych według jednej z trzech poniższych hipotez wytrzymałościowych:
• Coulomba – hipoteza największych naprężeń stycznych (materiały izotropowe, np. dla metali).
• Coulomba – Mohra – dla materiałów o różnej wytrzymałości na ściskanie i rozciąganie (anizotropowych, jak np. drewno, beton, żelbet).
gdzie:
• Hubera – hipoteza oparta na energii odkształcenia postaciowego (materiały izotropowe np. dla metali).
Wartości
Przy hipotezie Coulomba-Mohra
bezwzględny stosunek wytrzymałości na ściskanie do wytrzymałości na rozciąganiew oknie
Grupa prętów, dla danego
pręta w tej grupie. W oknie naprężeń współczynnik ten może zostać zmieniony,
przy czym
Bryłę naprężeń zredukowanych przedstawiono jako dwa wzajemnie prostopadłe wykresy, uzyskane przez przecięcie przekroju krzyżem nitkowym równoległym do osi głównych, analogicznie jak wykresy naprężeń tnących (z tą różnicą, że wykres znajduje się tylko na obszarze przekroju przeciętym krzyżem nitkowym).
Rys. 3.70 Naprężenia zredukowane w przekroju
Z lewej strony zakładki na przekroju pokazano wykresy naprężeń zredukowanych, odpowiadające położeniu krzyża nitkowego na przekroju. Z prawej strony pokazano hipotezy wytrzymałościowe i ich podstawowe wzory, dostępne przez wybór odpowiedniego znacznika w oknie, oraz lokalizację i wartość naprężenia zredukowanego we wskazanym punkcie. Poniżej znajduje się przycisk, którym dla danej lokalizacji przekroju na pręcie i wybranej hipotezy można policzyć wartość maksymalną naprężenia zredukowanego w przekroju oraz miejsce lokalizacji tego ekstremum na przekroju. Obliczenie to jest wartością chwilową i każda zmiana hipotezy, położenia punktu na pręcie, pręta lub zestawu sił powoduje ponowną konieczność wyznaczenia tej wartości przez naciśnięcie przycisku Oblicz σred max.
Rys. 3.71 Przykładowy raport z naprężeń zredukowanych w przekroju