Naprężenia normalne  w przekroju

Zakładka Naprężeń normalnych składa się dwóch części: ekranu graficznego (lewa strona okna) i nieedytowalnego panelu z danymi (prawa strona okna). Na ekranie graficznym pokazane są następujące elementy: aktualny widok przekroju wraz z osiami lokalnego układu współrzędnych i osiami głównymi, oś obojętna (o ile występuje) oraz prostopadła do niej oś wykresu sił normalnych (przechodząca prze środek ciężkości przekroju). Dodatkowo na konturze przekroju opisane są dwa punkty pokazujące miejsca wystąpienia ekstremalnych naprężeń normalnych w przekroju. Użytkownik, klikając dowolny punkt wewnątrz konturu przekroju (lub poza nim, wskazując położenie prostej równoległej do osi obojętnej i jej punkt przecięcia z konturem), może wskazać dodatkowy punkt, w którym z prawej strony okna wyświetlone zostaną jego współrzędne (w układzie osi głównych lub układzie lokalnym) i wielkość naprężenia w tym punkcie. Z prawej strony panelu, w grupie Parametry, wyświetlane są wartości sił (N, My, Mz) i momenty bezwładności, jakie posłużyły do wyznaczenia bryły naprężeń w przekroju. Niżej, w grupie Naprężenia, wyświetlane są kolejno współrzędne wskazanego punktu, naprężenia w tym punkcie oraz stałe wartości naprężenia maksymalnego i minimalnego w przekroju. Wszystkie wartości sił i naprężeń pokazane w oknie Naprężenia
w przekroju
, dokładnie odpowiadają wartościom podanym w grupie Siły przekrojowe w punkcie na zakładce Wyniki. Może się tak zdarzyć, że wartości skrajne, wskazane przez użytkownika na wykresie naprężeń, są większe od opisanych wartości σmax i σmin w granicach od 0 do maksimum 5%.  Wynika to stąd, że wartości na wykresie liczone są z dużą dokładnością, natomiast wartości σmax i σmin określane są z dokładnością opisaną w poprzednim rozdziale (mogą być liczone minimalnie w innych punktach). Dotyczy to zwłaszcza metody szybkiej obliczania naprężeń i przekrojów kołowych lub zbliżonych.

Po prawej stronie na dole każdej zakładki umieszczono znacznik umożliwiający włączanie lub wyłączanie widoku rdzenia przekroju (może być on pomocny przy analizie naprężeń normalnych w słupach ściskanych).

Z lewej strony na dole okna umieszczono przycisk Raportów, którego użycie spowoduje wygenerowanie jednostronicowych raportów w formacie RTF, odpowiadających poszczególnym typom naprężeń.

W przypadku przekrojów złożonych z kilku elementów odsuniętych od siebie wykres naprężeń rysowany będzie na całą, łączną wysokość przekroju, ale na odcinku, na którym nie ma materiału przekroju, nie będzie wykonane kreskowanie wykresu i nie będzie tam można zlokalizować kursora i odczytać wartości naprężenia.

Wykresy naprężeń normalnych rysowane są z uwzględnieniem ich znaku (ujemne - ściskanie, dodatnie – rozciąganie).

 

Snap11

Rys.  3.66 Naprężenia normalne w przekroju

Snap1

Rys.  3.67 Przykładowy raport dla naprężeń normalnych