Filtr gazu

Aby wstawić na modelu obiekt Filtr gazu, kliknij na ikonę:

Program ArCADia:

      Wstążka Gaz ⇒ Grupa logiczna Instalacje Gazowe

Program AutoCAD lub ArCADia-INTELLICAD:

 

      Pasek narzędzi Instalacje Gazowe 

 

lub napisz

 

      IGAS_GF.

 

Pojawia się wówczas okno wstawienia obiektu (Rys. 28).

 

Rys. 28.       Okno własności obiektu Filtr gazu

 

Okno umożliwia dobranie właściwej pozycji wstawienia filtru gazu przez:

−      ustawienia poziomu montażu filtru – Można w polu edycyjnym wpisać ręcznie wysokość montażu, przycisk  pozwala na dopasowanie wysokości do istniejącego elementu (np. rurociągu). Należy podać przybliżoną wysokość, szczególnie wtedy, gdy w danym miejscu jest kilka elementów na różnych wysokościach.

−      wybranie funkcji wstawienia względem elementów już narysowanych, tj.: ustawienie wykrywania elementów, śledzenia elementów, wykrywania odcinków i śledzenia końców odcinków.

Ikona  oznacza pewien stan obiektu odnośnie prowadzonego doboru. Po kliknięciu na tę ikonę można odpowiednio zmienić tan stan, wybierając jedną z trzech możliwości:

 

 

      Tryb ustalony – przy zaznaczonej tej opcji użytkownik może nadać typ dla danego elementu (odblokowane jest pole z biblioteką typów).

      Dobór z wybranych katalogów – przy zaznaczonej tej opcji elementy dobierane są z katalogów wybranych w Opcjach projektu.

      Dobór z ustalonego katalogu – przy zaznaczonej tej opcji odblokowane jest pole wyboru katalogu i użytkownik może wybrać jeden z katalogów znajdujących się w bibliotece projektu, z którego dobierany będzie element, niezależnie od ustawień w Opcjach projektu.

 

 

Funkcja Pobierz z elementu powinna być używana przy zaznaczonej funkcji Wykrywania elementów
i odcinków.

 

Okno umożliwia także korzystanie z bibliotek projektu. Z listy rozwijalnej biblioteki projektu użytkownik może dokonać wyboru przykładowego rodzaju zaworu gazowego i zastosowanie
w projekcie.

 

Poprzez wybór przycisku własności.bmp lub dwuklik na wstawionym elemencie pojawia się okno definiowania własności projektowanego zaworu gazowego.

 

Rys. 29.       Okno właściwości elementu Filtr gazu

Grupa kontrolek Zarządzanie elementem

Typ kontrolka, która umożliwia wprowadzanie obiektów przy wykorzystaniu biblioteki projektu. Dodatkowo filtr posiada przycisk wyboru sposobu doboru typu . Oznacza to, że istnieje możliwość automatycznego doboru zaworu przez program.

 

Grupa kontrolek Parametry

 

Ustawienie parametrów montażowych i technologicznych filtru.

 

Poziom montażu osi – użytkownik wstawia wysokość montażu filtru, licząc od poziomu posadzki do osi filtru.

Max. obliczeniowa strata ciśnienia – użytkownik na podstawie wiedzy technicznej (katalogowej) wpisuje maksymalną obliczeniową stratę ciśnienia.

 

Grupa kontrolek Parametry Typu

Nazwa przejmowana z biblioteki typów lub wprowadzana przez użytkownika w celu zdefiniowania nowego typu obiektu.

Norma/Producent – przejmowane z biblioteki typów lub wpisywane przez użytkownika w celu zdefiniowania nowego typu obiektu.

Typ/Typoszereg – przejmowane z biblioteki typów lub wprowadzane przez użytkownika w celu zdefiniowania nowego typu obiektu.

Rodzaj połączenia wybierane z listy rozwijalnej.

Materiał króćców – przejmowane z biblioteki typów lub wprowadzane przez użytkownika w celu zdefiniowania nowego typu obiektu.

Średnica DN – wybierana z edytowalnej listy rozwijalnej średnica nominalna króćca podejścia (podłączenia) urządzenia do instalacji gazowej. Użytkownik ustawia ją na podstawie specyfikacji lub danych literaturowych. W przypadku gdy zaznaczone jest pole wyboru przy średnicy Automatycznie (parametr ustawiony jest domyślnie), wybór średnicy zaworu jest zablokowany, a zawór przyjmuje średnicę taką jak średnica rurociągu, w który jest wstawiany.

Przepustowość – przejmowana z biblioteki typów lub wpisywane przez użytkownika w celu zdefiniowania nowego typu obiektu.

Opis dodatkowy – przejmowany jest z biblioteki typów lub wprowadzany przez użytkownika w celu zdefiniowania nowego typu obiektu.