Praca z programem > Opis elementów programu

Opcje ogólne programu

Aby wyświetlić okno dialogowe z opcjami ogólnymi systemu ArCADia, kliknij na ikonę:

Program ArCADia:

      Wstążka Narzędzia główne ⇒ Grupa logiczna Moduły  

Program AutoCAD lub ArCADia-INTELLICAD:

      Pasek narzędzi Architektura Opcje programu  

lub napisz

      ISA_O.

W oknie tym występują zakładki dostępnych programów systemu ArCADia.

Rys. 3.     Okno opcji programu ArCADia

Po lewej stronie okna opcji ostatni przycisk to Opcje śledzenia. Po kliknięciu na ten przycisk pojawia się następujące okno:

Rys. 4.     Okno opcji śledzenia

Po lewej stronie można ustawić, z jaką precyzją (maksymalna odległość od osi elementu, która pozwoli na wykrywanie) będą wykrywane elementy, osie i kąty, podczas gdy włączona jest funkcja śledzenia osi elementów  i kątów oraz wykrywania elementów .

Po prawej stronie okna można wpisać śledzone kąty. W tabeli użytkownik ma możliwość poprzez dodanie przyciskiem  kolejnego kąta, jaki chce, aby program śledził podczas wprowadzania elementów. Jeśli użytkownik będzie chciał usunąć jeden z kątów, należy go zaznaczyć, klikając na niego w tabelce, a następnie za pomocą znajdującego się po prawej stronie przycisku  usunąć jedną z wartości.

Po wpisaniu precyzji wykrywania i śledzenia oraz ilości i wartości śledzonych kątów użytkownik może zatwierdzić zmiany przyciskiem OK (zmiany zapiszą się w programie) lub anulować przyciskiem Anuluj (wszystkie zmiany wprowadzone w oknie opcji śledzenia w danym momencie zostaną anulowane).

Po wybraniu zakładki ArCADia-INSTALACJE KANALIZACYJNE wyświetlone zostaje okno opcji projektu.

Rys. 5.     Okno opcji projektu, zakładka Ogólne

W oknie tym użytkownik ma możliwość zmiany ustawień ogólnych programu dotyczących projektowania instalacji kanalizacyjnych:

Grupa kontrolek Parametry

Instalacja

Opcja Pokaż kielichy połączeniowe rur daje możliwość wizualizacji symboli kielicha połączeniowego.

Odległość kielicha od końca rury daje możliwość ustawienia odległości symboli od punktu połączeniowego.

Profil

Widok rury – Opcja ta daje możliwość ustawienia globalnego dla całego projektu widoku rurociągów na profilu. Przy wyborze pozycji Dno rury widok rurociągu na profilu będzie generowany jedną kreską symbolizującą dno rurociągu.

Po wyborze opcji Przekrój rury z osią generowany będzie widok przekroju rurociągu wraz z osią rury. Trzecia opcja to przekrój bez osi, gdzie rurociąg symbolicznie rysowany będzie jako Przekrój rury kanału. Opcja widokowania jest również dostępna dla każdego odcinka rury indywidualnie
na wygenerowanym profilu, po kliknięciu dwukrotnie na rurę i zmianie ustawień widoku tylko dla tego odcinka.

 

Rys. 6.     Okno opcji projektu, zakładka Symbole domyślne

Obiekty
Użytkownik ma możliwość pozostawienia lub wprowadzenia własnych oznaczeń dla obiektów instalacji kanalizacyjnej. Będą one wstawiane na rzucie automatycznie, wraz z obiektem. W każdym obiekcie indywidualnie użytkownik ma możliwość zmiany symbolu dla danego typu elementu. Symbole będą wstawiane na rzucie oraz na innych widokach, np. rozwinięciu czy profilu.

Kształtki
Tak jak wyżej, użytkownik ma możliwość wstawienia symbolu obiektu Kształtka. Różnica polega na tym, iż kształtka nie jest obiektem wstawianym przez użytkownika, a jedynie modyfikowanym. Element ten tworzy się przy łączeniu rurociągów jako zestaw kształtek. Symbol określany jest dla kształtki głównej (kolana, trójniki i czwórniki), stanowiącej punkt obliczeniowy i charakterystyczny na widoku takim jak profil.

Rys. 7.     Okno opcji projektu, zakładka Kształtki

Zakładka opcji projektu Kształtki służy do wyboru i (lub) zmiany domyślnych ustawień połączeń (kształtek) tworzonych w projekcie w trakcie wprowadzania trasy instalacji kanalizacyjnej.

Wygląd
Łącz kształtką kątową
– służy do zmiany automatycznego wprowadzania połączeń pomiędzy rurociągami za pomocą kształtek kątowych. Jeśli użytkownik wprowadza trasę instalacji z funkcją Orto programów ArCADia-INTELLICAD lub AutoCAD (wprowadzenie pod katem 90˚) lub bez jej użycia, (pod warunkiem wstawiania pod kątem prostym do istniejącego rurociągu), ma możliwość automatycznego wykrywania i wprowadzania kątowych kształtek połączeniowych, tj. kolana 45˚ czy trójnika 60˚. Aby automatycznie przy wprowadzaniu tworzyły się takie połączenia, wystarczy zaznaczyć checkbox znajdujący się po lewej stronie przy haśle Łącz kształtką kątową.

Poniżej użytkownik będzie mógł zdefiniować, jakie domyślnie połączenia mają być tworzone w zależności od ilości łączonych rur, czyli od rodzaju kształtki. W przypadku trójników podawany jest kąt odgałęzienia od przelotu, a w przypadku trójników kąt obu odgałęzień.

UWAGA! W każdej kształtce (zestawie kształtek) można indywidualnie zmienić ustawienia domyślne i wprowadzić odpowiedni kąt bądź w ogóle wyłączyć opcje wstawiania kształtek kątowych.

Jeżeli użytkownik nie zaznaczy checkboksa Łącz kształtką kątową, połączenia będą realizowane jako kształtki wynikowe o kątach odgałęzień dowolnych realizowanych w momencie łączenia rurociągów. Może zatem powstać trójnik 57˚, co daje możliwość wprowadzania rzadko używanych lub robionych na zamówienie kształtek.

Wykrywanie
Łącz w kształtki redukcyjne
– opcja pozwalająca na domyślne ustawienie połączeń realizowanych za pomocą kształtek redukcyjnych (zaznaczony checkbox) bądź kształtki i redukcji (odznaczony checkbox). Oznacza to, iż domyślnie użytkownik jako połączenie będzie miał ustawione np. trójnik redukcyjny Dn100/Dn50 albo trójnik DN100 i redukcję DN50. Pozostałe parametry, jak kąt i materiał kształtki, zależne są od innych ustawień i parametrów rurociągów wprowadzonych do projektu.

Precyzja detekcji kątów oraz lista kątów – ta opcja pozwala na ustalenie, do jakich kątów połączeń ma być sprowadzane połączenie rur bez funkcji Łącz kształtką kątową.

Przykład:

Użytkownik odznacza funkcję Łącz kształtką kątową np. wtedy, gdy trasa instalacji nie jest wprowadzana przy użyciu funkcji Orto (pod kątem prostym) i chce by połączenia były wykrywane automatycznie, ale w nawiązaniu do istniejących na rynku produktów, niezależnie od tego, z jaką precyzją wstawia rurociągi do projektu. Wówczas połączenie pod kątem dowolnym będzie sprowadzane do tego kąta, który jest podany w liście kątów wykrywanych. Detekcję można zawężać do odpowiedniej ilości stopni. Zgodnie z ustawieniami na Rys. 7 połączenie dwóch rur pod kątem 28˚32’ będzie w zestawieniu kolanem 30˚ (detekcja 5˚).

 Jeśli dla wyżej podanego przykładowego zestawu kątów typowych użytkownik w polu Precyzja detekcji kątów ustali 2°, to:

−      kąty z przedziału 28°–32° będą traktowane jako 30°,

−      kąty z przedziału 43°–47° będą traktowane jako 45°,

−      kąty z przedziału 58°–62° będą traktowane jako 60°,

−      kąty z przedziału 88°–92° będą traktowane jako 90°.

Pozwala to na szybkie i proste wprowadzanie trasy instalacji np. na potrzeby zestawienia materiałów czy sporządzenia uproszczonego kosztorysu.

Dodawanie kolejnych pozycji jest możliwe przy wciśnięciu , a usunięcie po kliknięciu na daną pozycję z wpisanym kątem i kliknięciu .

￿