Odbiornik gazu

Aby wstawić na modelu obiekt Odbiornik gazowy, kliknij na ikonę:

Program ArCADia: 

      Wstążka Gaz ⇒ Grupa logiczna Instalacje Gazowe

Program AutoCAD lub ArCADia-INTELLICAD:

      Pasek narzędzi Instalacje Gazowe wstaw odbiornik.bmp 

 

lub napisz

 

      GAS_GR.


Rys. 22.       Okno wstawiania Odbiornika gazowego

Okno umożliwia dobranie właściwej pozycji wstawienia odbiornika:

−      ustawienie poziomu montażu króćca odbiornika – przycisk  pozwala na dopasowanie wysokości dna do istniejącego elementu (np. rurociągu). Należy podać przybliżoną wysokość, szczególnie wtedy, gdy w danym miejscu jest kilka elementów na różnych wysokościach. Można w polu edycyjnym wpisać ręcznie wysokość montażu.

−      wybranie przez użytkownika punktu zaczepienia (uchwytu) na obrysie odbiornika lub punktu środkowego przez kliknięcie na jeden z dziewięciu możliwych punktów.

−      wybranie funkcji wstawienia względem elementów już narysowanych, tj.: ustawienie wykrywania elementów, śledzenia elementów, wykrywania odcinków i śledzenia końców odcinków.

−      Użytkownik może podać przybliżoną wartość wysokości połączenia, co pozwala na zlokalizowanie najbliższego wysokościowo elementu (obiektu) i połączenia króćca odbiornika z najbliższym wysokościowo punktem obiektu.

−      Funkcja Pobierz z elementu powinna być używana przy zaznaczonej funkcji Wykrywania elementów i odcinków.

 

Poprzez wybór przycisku własności.bmp lub dwuklik na wstawionym elemencie pojawia się okno definiowania własności projektowanego odbiornika gazowego.

 

Rys. 23.       Okno własności obiektu Odbiornik gazowy

 

Grupa kontrolek Parametry

Grupa jednoczesności – edytowalna lista rozwijalna, umożliwiająca wprowadzenie dla danego odbiornika oznaczenie grupy jednoczesności odbioru gazu. Odbiorniki o tej samej jednoczesności stanowią zespół urządzeń, które z dużym prawdopodobieństwie mogą jednocześnie pracować.

Dla odcinka rurociągu gazowego program oblicza współczynnik jednoczesności poboru paliwa
na podstawie zasilanej liczby grup.

Poziom montażu dna urządzenia – odległość montażu dna urządzenia od poziomu odniesienia (poziom odniesienia to poziom aktywnej kondygnacji – przyjęty jako 0 cm).

Ciśnienie gazu przed obiektem – minimalne i maksymalne ciśnienie gazu, jakie może występować
w instalacji przed odbiornikiem gazu.

Wyposażenie dodatkowe – Użytkownik może wstawić dodatkowe elementy, które powinny znaleźć się w zestawieniu, np. złącze elastyczne.

Moc urządzenia/Zużycie gazu – Użytkownik wpisuje w pole edycyjne wartość mocy cieplnej odbiornika gazowego w kW. Wartość wstawiana jest na podstawie specyfikacji urządzenia lub danych literaturowych. Opcjonalnie użytkownik może wstawić (po przełączeniu tzw. guzika radio) zużycie gazu. W zależności od przyjętej Wartości opałowej gazu (Ustawienie parametrów gazu) wartości się przeliczają.

 

Grupa kontrolek Parametry typu

 

Przeznaczenie urządzenia – Z listy rozwijalnej użytkownik wybiera grupę urządzeń ze względu na ich zastosowanie. Urządzenia podzielone zostały następująco: do użytku domowego, gastronomicznego, podgrzewania ciepłej wody użytkowej, grzewczego oraz technologicznego (inne dowolne urządzenia o indywidualnych zastosowaniach technologicznych lub grzewczych).

Rodzaj urządzenia – wybór z listy rozwijalnej zależny od wyboru pozycji z listy Przeznaczenie urządzenia. Użytkownik wybiera urządzenie ze względu na jego pełnioną funkcję użytkową.

Norma/Producent – przejmowane z biblioteki typów lub wpisywane przez użytkownika w celu zdefiniowania nowego typu obiektu.

Typ/Typoszereg – przejmowany z biblioteki typów lub wprowadzany przez użytkownika w celu zdefiniowania nowego typu obiektu.

Rodzaj połączenia – wybierany z listy rozwijalnej.

Materiał króćców – przejmowany z biblioteki typów lub wprowadzany przez użytkownika w celu zdefiniowania nowego typu obiektu.

Średnica podejścia DN – wybierana z edytowalnej listy rozwijalnej średnica nominalna króćca podejścia (podłączenia) urządzenia do instalacji gazowej. Użytkownik ustawia na podstawie specyfikacji lub danych literaturowych.

Parametry geometryczne (szerokość, głębokość, wysokość) – przejmowane z biblioteki typów lub wprowadzane przez użytkownika w celu zdefiniowania nowego typu obiektu.

Wysokość króćca od dna – przejmowana z biblioteki typów lub wprowadzana przez użytkownika w celu zdefiniowania nowego typu obiektu. (W przypadku podłączania rurociągu instalacji przy uruchomionej funkcji pobierania parametrów z urządzenia określenie wysokości podłączenia będzie umożliwiało włączenie rurociągu przez kliknięcie w dowolny punkt na obrysie obiektu.)

Opis dodatkowy – przejmowany z biblioteki typów lub wprowadzany przez użytkownika w celu zdefiniowania nowego typu obiektu.