Sterowanie eksportem, Komentarze

Dzięki specjalnej konstrukcji w ramach wzorca Info_bud istnieje możliwość włączenia lub wyłączenia przez użytkownika określonych części tego wzorca podczas jego generowania. Do tego celu służy rozkaz @Pytanie. Tekst, który znajduje się za tym poleceniu aż do następnego znaku @ jest eksportowany jako pytanie. Jeśli użytkownik odpowie na pytanie „Tak”, to zastosowany będzie następujący potem tekst wzorca aż do słów kluczowych @KoniecPytanie; w przeciwnym razie zostanie całkowicie zignorowany.

Aby wzorzec Info_bud pozostał prawidłowy pod względem składni, także gdy użytkownik udzieli odpowiedzi „nie”, to w części zależnej od pytania nie powinny być otwierane ani zamykane żądne pętle, które są otwierane przed względnie po tej zależnej części.

Jeżeli w ramach danej pętli jest użyte pytanie, to w razie potrzeby dla każdego przebiegu pętli nastąpi sprawdzanie za pomocą pytania.

Przykład 1:

@Pytanie Czy wszystkie kondygnacje mają być zestawione ?@

  @DlaWszystkich.Kondygnacje

    @DlaWszystkich.Pomieszczenia

      ....

    @KOniecDlaWszystkich.Pomieszczenia

  @KoniecDlaWszystkich.Kondygnacje

@Koniec.Pytanie

Przykład 2:

@DlaWszystkich.Kondygnacje

  @Pytanie Czy wszystkie kondygnacje mają być zestawione?@

    @DlaWszzystkich.Pomieszczenia

      ....

    @KoniecDlaWszystkich.Pomieszczenia

  @Koniec.Pytanie

@KoniecDlaWszystkich.Kondygnacje

W pierwszym przykładzie pojawia się pytanie, czy mają być wyemitowane wszystkie kondygnacje. Jeśli nie, obie pętle, a więc dla pomieszczeń i kondygnacji, zostaną zignorowane. W drugim przypadku dla każdej kondygnacji padnie, czy pomieszczenia mają być emitowane.

Wstawiane w zupełnie innych celach, składniowo jednak bardzo podobne, są we wzorcach Info_bud komentarze. Komentarze służą we wzorcach jedynie jako informacja, nie są jednak nigdy przejmowane do stworzonych dokumentów Info_bud.

Komentarze zaczynają się znakiem @[ i obowiązują aż do następnego (a więc bez następującego potem słowa kluczowego) @. Komentarzem byłaby następująca linijka (znak ] prze ostatnim @ służy tylko do celów czysto optycznych, nie jest on niezbędny):

@[ Tak mógłby wyglądać komentarz we wzorcu ArCon+! ]@

Więcej:

Dokumenty Info_bud i tabele

Definicja języka dokumentów Info_bud w ArCon+

Słowa zarezerwowane dla dokumentów Info_bud