Poczynając od podany jest ogólny opis postępowania, w przypadku gdy chcemy Obraz zapisać lub wydrukować. Przypominamy więc tylko: do odpowiedniego okna dialogowego opcji, można wprowadzić polecenie czy dany obraz ma być przetwarzany metodą Raytracing. Jeżeli pewien obraz jest zapisywany do pamięci i wybrano tam polecenie Raytracen, to podczas zapisywania następuje samoczynne uruchomienie metody Raytracing, w celu przetworzenia tego obrazu.
W zależności od innych parametrów do zapisania w pamięci, takich jak Wymiary, Oversampling itp. proces zapisywania może trwać bardzo długo aż wynik tego przetwarzania zostanie rzeczywiście zapisany, ponieważ musi być ponownie przetworzony na potrzeby zapisu. Jeżeli wprowadzono np. jako rozdzielczość 2000 x 1500 pikseli, a do tego 16-krotny Oversampling oraz dodatkowo wybrano jeszcze Raytracing, to komputer można spokojnie pozostawić bez opieki do następnego weekendu. Z tego powodu należy się zawsze najpierw dokładnie zastanowić, jakie ustawienia trzeba zastosować, jeżeli mówi się Raytracing.
Jeżeli potrzeby jest wydruk o wysokiej jakości i o stosunkowo wysokiej rozdzielczości, to polecamy następujące ustawienia: rozdzielczość 1500 x 1500 zależna od stosunku boków obrazu, 4-krotny Oversampling oraz Filtr krawędzi. Na komputerze Pentium 100 MHz i normalnie skomplikowanej scenie, wynik uzyskamy następnego dnia rano.