Opis obliczeń sezonowego zapotrzebowania na chłód na cele chłodzenia i wentylacji > Etap strefy chłodu > Opis zakladek obliczeń strat i zysków ciepła

Zakładka Wewnętrzne zyski ciepła

Zakładka ta służy do definiowania wewnętrznych zysków ciepła w strefie chłodu. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

C.  Metoda uproszczona polega na tym, że w każdym pomieszczeniu możemy zdefiniować wartość wewnętrznych zysków ciepła na podstawie podpowiedzi z tabelek z metodologii MI, wówczas na podstawie powierzchni program może nam wyliczyć średnie ważone zyski  wew. dla tej strefy albo na podstawie średniej arytmetycznej lub jako sumę algebraiczną.

D. Metoda szczegółowa pozwala na określenie indywidualnie dla każdego pomieszczenia i trybu pracy wewnętrznych zysków od ludzi, urządzeń, oświetlenia, instalacji i zasobników.

 

 

 

 

METODA UPROSZCZONA WEWNĘTRZNYCH ZYSKÓW CIEPŁA

 

          Zakładka wewnętrznych zysków ciepła metoda uproszczona

NAZWA ŹRÓDŁA/POMIESZCZENIA – pole do edycji przez użytkownika, dodatkowo można skorzystać z listy pomieszczeń należących do tej strefy wciskając …, wówczas program wstawi do tabelki nazwę pomieszczenia, numer i pole powierzchni.

 

POWIERZCHNIA O REGULOWANEJ TEMPERATURZE Af [m2] – pole do wpisywania powierzchni o regulowanej temperaturze pomieszczeń należących do danej strefy; pole to będzie później wykorzystane do obliczeń średnio ważonych zysków wewnętrznych strefy.

 

STRUMIEŃ WEWNĘTRZNYCH ZYSKÓW CIEPŁA Φint [W/m2] – wyniki obliczeń w zależności od rodzaju budynku i przeznaczenia pomieszczenia.

 

 

SPOSÓB OBLICZEŃ – pole do wybory jednego z trzech sposobów obliczeń wstawionych w tabelce wewnętrznych zysków  ciepła.

D.  Średnia ważona; program wylicza na podstawie powierzchni Af i Φint wartość z wstawionych w tabeli danych,

E.  Średnia arytmetyczna; wartość wyliczana z Φint i liczby wstawionych wierszy,

F.  Suma algebraiczna; wartość wyliczana z sumy Φintwierszy wstawionych do tabelki.

 

CAŁKOWITE WEWNĘTRZNE  ZYSKI CIEPŁAΦint[W/m2]  – pole do edycji przez użytkownika, na podstawie danych wypełnionych w tabelce i wybranego sposobu obliczań program wstawia w to pole wartości domyślne. Wartość ta wykorzystana będzie w obliczeniach Qint (Zysków wewnętrznych ) dla danej strefy.

 

METODA SZCZEGÓŁOWA WEWNĘTRZNYCH ZYSKÓW CIEPŁA
 ZAKŁADKA ZYSKI OD LUDZI

          Zakładka wewnętrznych zysków ciepła metoda szczegółowa zyski od ludzi

NAZWA ŹRÓDŁA/POMIESZCZENIA – pole do edycji przez użytkownika, dodatkowo można skorzystać z listy pomieszczeń należących do tej strefy wciskając … wówczas program wstawi do tabelki nazwę pomieszczenia numer.

 

TRYB PRACY – pole do wyboru dla, którego trybu pracy wyliczamy zyski. Informacja ta przydatna jest szczególnie w budynkach użyteczności publicznej i biurowych ponieważ tam osoby przebywają tylko w czasie pracy i jeśli wprowadzimy np. dwa tryby dzienny i nocny po 12 h każdy wówczas dla nocnego można ograniczyć ilość osób przebywających w budynku co spowoduje zmniejszenie wewnętrznych zysków ciepła i QC,nd.

 

WSPÓŁCZYNNIK JEDNOCZESNOŚCI ϕ - pole do określania ile procent osób przebywa jednocześnie w pomieszczeniu, użytkownik może wpisać własną wartość lub skorzystać z podpowiedzi uruchamianej … , która zawiera współczynniki w zależności od przeznaczenia budynku.

 

          Podpowiedź współczynnik jednoczesności

STRUMIEŃ ZYSKÓW CIEPŁA OD LUDZI qi [W/osobę] – pole do definiowania zysków od osób przebywających w strefie wartość można wpisać samemu lub skorzystać z podpowiedzi uruchamianej …, w której podane są zyski od ludzi w zależności od temperatury w pomieszczeniu i stopnia aktywności.

 

          Podpowiedź zyski od ludzi w zależności od aktywności

ILOŚĆ OSÓB n [osób] – pole do definiowania ilości osób przebywających w pomieszczeniu użytkownik może wpisać własną wartość lub skorzystać z podpowiedzi uruchamianej …, w której można wykonać obliczenia w zależności od typu pomieszczenia na podstawie powierzchni lub przeznaczenia.

 

          Okno obliczenie liczby osób

 

Lp. – kolejna liczba porządkowa dla dodawanego wiersza

RODZAJ LOKALU/PRZEZNACZENIE – użytkownik z przycisku  wybiera z listy jeden z wariantów, na podstawie którego wyświetlana jest wartość Normowa liczba osób na lokal/powierzchnia.

 

 

Lp.

Wariant

Rodzaj lokalu/przeznaczenie

Normowa liczba osób na lokal/powierzchnia

1

1

Mieszkanie 1 pokojowe

1

2

1

Mieszkanie 2 pokojowe

2,5

3

1

Mieszkanie 3 pokojowe

3,5

4

1

Mieszkanie 4 pokojowe

4,0

5

1

Mieszkanie 5 pokojowe

4,5

6

1

Mieszkanie 6 pokojowe

5

7

2

Pomieszczenia biurowe klasy A

1os. na 10m2

8

2

Pomieszczenia biurowe klasy B

1os. na 6m2

9

2

Pomieszczenia biurowe klasy C

1os. na 2m2

10

2

Butik

1os. na 7m2

11

2

Sala konferencyjna

1os. na 2m2

 

NORMOWA LICZBA OSÓB NA LOKAL/POWIERZCHNIA – wartość przepisywana z powyższej tabeli na podstawie wybranego Rodzaj lokalu/przeznaczenie.

 

LICZBA LOKALI – wartość podawana przez użytkownika.

 

POWIERZCHNIA Af [m2]- wartość podawana przez użytkownika.

 

CAŁKOWITA ILOŚĆ OSÓB – pole do edycji, domyślnie wstawiana wartość obliczana z kolumn dla wariantu 1 k3 x k4, dla wariantu 2 k3 x k5

 

CAŁKOWITA ILOŚĆ OSÓB Li – pole do edycji, domyślnie wstawiana wartość sumy wszystkich kolumn Całkowita ilość osób.

 

ZYSKI CIEPŁA OD LUDZIΦint,P[W] – pole do edycji przez użytkownika, program wylicza domyślnie na podstawie wzoru Φint,P =ϕ·n ·qi. Wartość ta wykorzystana będzie w obliczeniach Qint (zysków wewnętrznych) dla danej strefy.

 

 

METODA SZCZEGÓŁOWA WEWNĘTRZNYCH ZYSKÓW CIEPŁA
 ZAKŁADKA ZYSKI OD URZĄDZEŃ

 

          Zakładka wewnętrznych zysków ciepła metoda szczegółowa zyski od urządzeń

NAZWA ŹRÓDŁA/POMIESZCZENIA – pole do edycji przez użytkownika, dodatkowo można skorzystać z listy pomieszczeń należących do tej strefy wciskając … wówczas program wstawi do tabelki nazwę pomieszczenia numer.

 

TRYB PRACY – pole do wyboru dla, którego trybu pracy wyliczamy zyski. Informacja ta przydatna jest szczególnie w budynkach użyteczności publicznej i biurowych ponieważ tam większość urządzeń włączonych jest tylko w czasie pracy i jeśli wprowadzimy np. dwa tryby dzienny i nocny po 12 h każdy wówczas dla nocnego można ograniczyć ilość włączonych urządzeń w budynku co spowoduje zmniejszenie wewnętrznych zysków ciepła i QC,nd.

 

WSPÓŁCZYNNIK JEDNOCZESNOŚCI ϕ - pole do określania ile procent urządzeń włączonych jest  jednocześnie w pomieszczeniu, użytkownik może wpisać własną wartość lub skorzystać z podpowiedzi uruchamianej … , która zawiera współczynniki w zależności od przeznaczenia budynku.

          Podpowiedź współczynnik jednoczesności

STRUMIEŃ ZYSKÓW CIEPŁA OD URZĄDZEŃ qi [W/sztuk] – pole do definiowania zysków od urządzeń w strefie wartość można wpisać samemu lub skorzystać z podpowiedzi uruchamianej , w której podane są zyski dla najczęściej występujących urządzeń biurowych i innych pomocniczych.

          Podpowiedź zyski od urządzeń wg ASHRAE

          Podpowiedź zyski od urządzeń wg Poradnika Recknagel

ILOŚĆ n [sztuk] – pole do definiowania przez użytkownika ilości sztuk danego urządzenia.

 

ZYSKI CIEPŁA OD URZĄDZEŃ Φint,U [W]  – pole do edycji przez użytkownika, program wylicza domyślnie na podstawie wzoru Φint,u = ϕ·n ·qi. Wartość ta wykorzystana będzie w obliczeniach Qint (zysków wewnętrznych) dla danej strefy.

 

 

 

 

METODA SZCZEGÓŁOWA WEWNĘTRZNYCH ZYSKÓW CIEPŁA
 ZAKŁADKA ZYSKI OD OŚWIETLENIA

 

          Zakładka wewnętrznych zysków ciepła metoda szczegółowa zyski od oświetlenia

NAZWA ŹRÓDŁA/POMIESZCZENIA – pole do edycji przez użytkownika, dodatkowo można skorzystać z listy pomieszczeń należących do tej strefy wciskając …, wówczas program wstawi do tabelki nazwę pomieszczenia numer i powierzchnia Af pomieszczenia.

 

TRYB PRACY – pole do wyboru dla, którego trybu pracy wyliczamy zyski. Informacja ta przydatna jest szczególnie w budynkach użyteczności publicznej i biurowych, ponieważ tam większość urządzeń włączonych jest tylko w czasie pracy. Wprowadzając np. dwa tryby dzienny i nocny po 12 h każdy wówczas dla nocnego można ograniczyć ilość włączonych urządzeń w budynku, co spowoduje zmniejszenie wewnętrznych zysków ciepła i QC,nd.

 

WSPÓŁCZYNNIK JEDNOCZESNOŚCI ϕ - pole do określania ile procent urządzeń oświetlenia włączonych jest  jednocześnie w pomieszczeniu, użytkownik może wpisać własną wartość lub skorzystać z podpowiedzi uruchamianej … , która zawiera współczynniki w zależności od przeznaczenia budynku.

 

STRUMIEŃ ZYSKÓW CIEPŁA OD URZĄDZEŃ OŚWIETLENIA qi [W/m2] – pole do definiowania zysków od urządzeń oświetlenia w strefie; wartość można wpisać samemu lub skorzystać z podpowiedzi uruchamianej, w której podane są zyski dla najczęściej występujących typów i natężenia oświetlenia.

          Podpowiedź strumień zysków od oświetlenia wg W.P. Jones

POWIERZCHNIA Af [m2] – pole do definiowania przez użytkownika powierzchni pomieszczenia, program wstawia domyślnie wartość na podstawie wybranego pomieszczenia.

 

ZYSKI CIEPŁA OD OŚWIETLENIA Φint,L [W]  – pole do edycji przez użytkownika, program wylicza domyślnie na podstawie wzoru Φint,u =ϕ·Af ·qi. Wartość ta wykorzystana będzie w obliczeniach Qint (zysków wewnętrznych) dla danej strefy.

 

METODA SZCZEGÓŁOWA WEWNĘTRZNYCH ZYSKÓW CIEPŁA

ZAKŁADKA ZYSKI OD INSTALACJI

 

          Zakładka wewnętrznych zysków ciepła metoda szczegółowa zyski od instalacji

NAZWA ŹRÓDŁA/POMIESZCZENIA – pole do edycji przez użytkownika, dodatkowo można skorzystać z listy pomieszczeń należących do tej strefy wciskając  wówczas program wstawi do tabelki nazwę pomieszczenia numer.

 

TRYB PRACY – pole do wyboru dla, którego trybu pracy wyliczamy zyski.

 

WSPÓŁCZYNNIK JEDNOCZESNOŚCI ϕ - pole do określania ile procent rurociągów działa jednocześnie w pomieszczeniu, użytkownik może wpisać własną wartość lub skorzystać z podpowiedzi uruchamianej , która zawiera współczynniki w zależności od przeznaczenia budynku.

 

DN [mm] – średnica przewodów, wartość wybierana przez użytkownika z listy: 10, 15, 20, 25, 32, 40, 50, 65, 80, 100.

 

L [m] – długość przewodów o zadanej średnicy, wartość wpisywana przez użytkownika.

 

STRUMIEŃ ZYSKÓW CIEPŁA OD INSTALACJI qi [W/m] – pole do definiowania zysków od instalacji w strefie wartość można wpisać samemu lub skorzystać z podpowiedzi uruchamianej , w której podane są zyski od grubości izolacji i średnicy rurociągu.

 

          Podpowiedź strumień zysków od instalacji wg Rozporządzenia MIiR

ZYSKI CIEPŁA OD INSTALACJI Φint,I[W]  – pole do edycji przez użytkownika, program wylicza domyślnie na podstawie wzoru Φint,I =ϕ·L·qi. Wartość ta wykorzystana będzie w obliczeniach Qint (zysków wewnętrznych) dla danej strefy.

 

 

 

 

 

METODA SZCZEGÓŁOWA WEWNĘTRZNYCH ZYSKÓW CIEPŁA

 ZAKŁADKA ZYSKI OD ZASOBNIKÓW

 

          Zakładka wewnętrznych zysków ciepła metoda szczegółowa zyski od zasobników

 

NAZWA ŹRÓDŁA/POMIESZCZENIA – pole do edycji przez użytkownika, dodatkowo można skorzystać z listy pomieszczeń należących do tej strefy wciskając  - wówczas program wstawi do tabelki nazwę pomieszczenia numer.

 

TRYB PRACY – pole do wyboru dla, którego trybu pracy wyliczamy zyski.

 

WSPÓŁCZYNNIK JEDNOCZESNOŚCI ϕ - pole do określania ile procent rurociągów działa jednocześnie w pomieszczeniu, użytkownik może wpisać własną wartość lub skorzystać z podpowiedzi uruchamianej , która zawiera współczynniki w zależności od przeznaczenia budynku.

 

POJEMNOŚĆ ZASOBNIKA V [dm3] – pojemność zasobnika, wartość podawana przez użytkownika w zakresie (0-2000).

 

STRUMIEŃ ZYSKÓW OD ZASOBNIKÓW qs [W/dm3]- pole do edycji przez użytkownika, dodatkowo użytkownik może  skorzystać z podpowiedzi wyświetlanej poprzez wciśnięcie przycisku …

 

          Podpowiedź strumień zysków od zasobników.

ZYSKI CIEPŁA OD ZASOBNIKÓW Φint,V [W]  – pole do edycji przez użytkownika, program wylicza domyślnie na podstawie wzoru Φint,V =ϕ·V·qs. Wartość ta wykorzystana będzie w obliczeniach Qint (zysków wewnętrznych) dla danej strefy.

 

METODA SZCZEGÓŁOWA WEWNĘTRZNYCH ZYSKÓW CIEPŁA ZAKŁADKA WYNIKI DLA POSZCZEGÓLNYCH TRYBÓW

          Zakładka wewnętrznych zysków ciepła metoda szczegółowa wyniki

TRYB PRACY – pole do podglądu dla jakiego trybu pracy budynku są cząstkowe wyniki wewnętrznych zysków ciepła.

 

ZYSKI CIEPŁA OD LUDZI Φint,P  [W]  – pole do edycji przez użytkownika, program wylicza domyślnie na podstawie wzoru Φint,P =Σϕ·n ·qi. Wartość ta wykorzystana będzie w obliczeniach Qint (zysków wewnętrznych) dla danej strefy.

 

ZYSKI CIEPŁA OD URZĄDZEŃ Φint,U [W]  – pole do edycji przez użytkownika, program wylicza domyślnie na podstawie wzoru

Φint,u =Σϕ·n ·qi. Wartość ta wykorzystana będzie w obliczeniach Qint (zysków wewnętrznych) dla danej strefy.

 

ZYSKI CIEPŁA OD OŚWIETLENIA Φint,L  [W]  – pole do edycji przez użytkownika, program wylicza domyślnie na podstawie wzoru

Φint,u =Σϕ·Af ·qi. Wartość ta wykorzystana będzie w obliczeniach Qint (zysków wewnętrznych) dla danej strefy.

 

ZYSKI CIEPŁA OD INSTALACJI Φint,I  [W]  – pole do edycji przez użytkownika, program wylicza domyślnie na podstawie wzoru

Φint,I =Σϕ·L·qi. Wartość ta wykorzystana będzie w obliczeniach Qint (zysków wewnętrznych) dla danej strefy.

 

ZYSKI CIEPŁA OD ZASOBNIKÓW Φint,V [W]  – pole do edycji przez użytkownika, program wylicza domyślnie na podstawie wzoru

Φint,V =Σϕ·V·qs. Wartość ta wykorzystana będzie w obliczeniach Qint (zysków wewnętrznych) dla danej strefy.

 

WEWNĘTRZNE ZYSKI CIEPŁAΦint [W]  – pole do edycji przez użytkownika, program wylicza domyślnie na podstawie wzoru

Φint =ΣΦint,P + ΣΦint,U +ΣΦint,L +ΣΦint,I +ΣΦint,V.