ZAKŁADKA OGRZEWANIE GRZEJNIKOWE

Zakładka widoczna jest tylko wówczas, gdy w tabelce wybór rodzaju ogrzewania zaznaczony jest wiersz „Ogrzewanie grzejnikami”.

          Zakładka Ogrzewanie grzejnikowe

 

SPOSÓB DOBORU GRZEJNIKÓW – pole do wyboru przez użytkownika jednego z trzech sposobów doboru grzejnika:

-        pierwszy – program, rozpoczynając od podanego grzejnika, sprawdza kolejne grzejniki w rodzinie pod względem wymaganej wydajności oraz spełnienia warunków odnośnie wymiarów. Jeżeli grzejnik spełnia ograniczenia, to zostaje zapamiętany i wyświetlony, a dobór zakończony. W przeciwnym przypadku program proponuje użytkownikowi zmianę typu grzejnika na jego następcę wskazanego w katalogu, czyli np. na grzejnik o większej wysokości,

-        optymalny – program przeszukuje całą rodzinę grzejników i znajduje taki, który spełnia ograniczenia odnośnie wymiarów, a jednocześnie jego wydajność jest wystarczająca i najbardziej zbliżona do wymaganej, chodzi o wartość A’ najbliższą 100%,

-        proporcjonalny – program przeszukuje całą rodzinę grzejników i znajduje taki, który spełnia wymagania odnośnie wymiarów, jego wydajność jest wystarczająca, a jednocześnie proporcje wymiarów (L/H) są najbardziej zbliżone do zadeklarowanych w „Ustawieniach domyślnych”. Ta metoda dopuszcza, że program może wybrać grzejnik mniej dopasowany pod względem wydajności, a za to bardziej proporcjonalny pod względem wymiarów. Jednocześnie program wybiera grzejnik bardziej proporcjonalny tylko wtedy, gdy jego A’ jest maksymalnie o 15% większa od deklarowanej. W pozostałych przypadkach obowiązuje kryterium doboru grzejnika optymalnego pod względem wydajności.

-        ręczny – użytkownik wszystko wypełnia sam.

W wielu wypadkach metoda “optymalny” da takie same wyniki jak “pierwszy”. Należy jednak pamiętać, że w metodzie “pierwszy” program nie cofa się wstecz, tzn. wskazanie grzejnika typu “22” spowoduje pominięcie grzejników “10” “11” i “21”, nawet, gdyby wśród nich znajdował się najlepiej dopasowany.

 

USTAWIENIA DOMYŚLNE – użytkownikowi  po wciśnięciu przycisku pojawia się okno (dla każdego pomieszczenia ma takie same ustawienia jak użyte ostatnio, chyba że wchodzi drugi raz w to okno i wykonywał modyfikacje, wówczas program pamięta ustawienia). Widok okna jest taki sam jak dla punktu 14.3.1.1. Jedyny dodatek to przycisk „Pobierz dane domyślne”, który przypisuje do tego pomieszczenia dane wstawione w opcjach programu.

 

TABELA DOBÓR GRZEJNIKÓW

Tabela pojawia się zawsze, gdy  w tabeli „Wybór rodzaju ogrzewania” zaznaczone jest ogrzewanie grzejnikowe. Użytkownik definiuje w niej podstawowe dane do obliczeń grzejnika.  Do edycji przez użytkownika, funkcjonalność dodawania/usuwania, kalkulator, dobierz. Użytkownik plusikiem dodaje nowy grzejnik (wówczas program oblicza udział procentowy jako symetryczny, tzn. 100% podzielone przez liczbę grzejników). Na tej podstawie z poprzedniej zakładki „Systemy ogrzewania” z tabeli dla grzejników pobiera moc.

        

KOLUMNA TYP GRZEJNIKA – użytkownik przyciskiem „…” otwiera listę typów grzejnika wstawionych do projektu. Program pokazuje domyślny typ\typy grzejników (może być kilka), wg zasady nazwa katalogu->wysokość->typ->podmodel->Długość. W przypadku kiedy w ustawieniach domyślnych podane są jakieś zakresy odnośnie wysokości, długości lub szerokości to na liście wstawiamy te grzejniki, które spełniają te warunki.

 

KOLUMNA UDZIAŁ % - pole do wpisywania udziału procentowego przez użytkownika, domyślnie dla pierwszego grzejnika wstawiane jest 100%, gdy wstawiane są kolejne dzielimy tą wartość przez ilość grzejników (zmieniamy dla wszystkich nie edytowanych przez użytkownika).

 

KOLUMNA DODATKI – pole do edycji przez użytkownika, dodatkowo podpięte okno z obliczeniami uruchamiane „…”, działające i wyglądające tak samo jak w punkcie 14.3.1.1

 

KOLUMNA MOC OBLICZENIOWA Qoblobl) [W] – pole do odczytu wyliczane z wzoru Qoblobl) = Moc (ф) • β • Udział procentowy, gdzie Moc (ф) pobierana jest z tabelki rys. 6 lub 7 z wiersza Ogrzewanie grzejnikowe kolumna Moc lub ф,

 

KOLUMNA DOPASUJ DO PRZEGRODY – pole do wyboru przez użytkownika z listy przegrody od której pobieramy wymiary. Lista przegród zawsze składa się z okien zewm. i wewn. należących do tego pomieszczenia, na liście pokazujemy Orientację, Symbol. Jeśli użytkownik wybierze jakąś przegrodę wówczas do doboru grzejnika uwzględniane są wymiary W (pobrane z pomieszczenia), Hp (pobrane z definicji przegrody) dla wybranej przegrody.

 

KOLUMNY ZBLOKOWANIE WYMIARÓW H i L i S [m] - pola domyślnie nie włączone, użytkownik wciskając przycisk „…” dla każdej z kolumn dostaje to samo okno „Domyślne ustawienia zblokowanych wymiarów”. Na podstawie zakresów wymiarów zostaną wybrane odpowiednie grzejniki. W przypadku kiedy ma wybraną kolumnę „Dopasuj do przegrody” wówczas w kolumnę H wstawiamy wartość wyliczoną ze wzoru H = Hp – 0,2, natomiast w kolumnę L wstawiamy wartość z wzoru L = W – 0,2. Wartość S jest pusta do edycji przez użytkownika.

 

 - przycisk ten włącza dobór; program na podstawie wstawionych mocy, typów grzejników, zblokowanych wymiarów i wybranego sposobu doboru szuka najbardziej pasującego grzejnika pod względem wymiarów i mocy grzewczej. Najbardziej optymalny grzejnik pod względem mocy grzewczej to ten, którego wartość Qkk)*100%/Qoblobl) jest najbliższa 100%.

 

KOLUMNA SYMBOL – pole do odczytu, wartość pobierana z bazy grzejników z kolumny  „Model”, dla dobranego grzejnika.

 

Kolumna A’ [%] - pole do odczytu, wartość obliczana z wzoru:

A’= Qkk)*100%/ Qoblobl)

 

KOLUMNA PARAMETRY SZCZEGÓŁOWE P – pole wyposażone jest w przycisk „…”, który otwiera okno z parametrami dodatkowymi dla dobranego grzejnika.

 

          Okno parametrów szczegółowych