Sprawność przesyłu

 

 

          Pola do charakterystyki przesyłu ciepła wg Rozporządzenia MI z 17.03.2009

 

- dostęp do programu Ceninwest

 

 

W grupie Przesył należy wybrać za pomocą listy rozwijalnej Rodzaj ogrzewania. Wartości możliwe do wyboru w listach rozwijalnych przedstawione są na podstawie rozporządzenia. Istnieje także możliwość podania własnych wartości przez audytora.

Dodatkowo audytor ma możliwość podania Informacji uzupełniających, które charakteryzują system przesyłu ciepła w budynku.

Na podstawie wybranych w grupie Przesył informacji z list rozwijalnych w grupie Sprawność przesyłu zostanie dobrana odpowiednia sprawność wytwarzania. Audytor będzie miał także możliwość podania własnej wartości.

W przypadku, gdy rozporządzenie przewiduje podanie zakresu sprawności, audytor za pomocą suwaka będzie miał możliwość wybrania odpowiedniej wartości sprawności.

 

          Pola do charakterystyki przesyłu ciepła wg Rozporządzenia MI z 17.03.2009

 

RODZAJ INSTALACJI OGRZEWCZEJ – użytkownik ma do wyboru listę, do której dopięte są współczynniki  ηH,d.

 

 

Lp.

Rodzaj instalacji ogrzewczej

ηH,d

1

Źródło ciepła w pomieszczeniu (ogrzewanie elektryczne, piec kaflowy)

1,00

2

Ogrzewanie mieszkaniowe (kocioł gazowy lub mini węzeł)

1,00

3

C.o. wodne z lokalnego źródła usytuowanego w ogrzewanym budynku, z zaizolowanymi przewodami, armaturą i urządzeniami, które są zainstalowane w pom. ogrzewanych

0,96-0,98

4

C.o. wodne z lokalnego źródła usytuowanego w ogrzewanym budynku, z zaizolowanymi przewodami, armaturą i urządzeniami, które są zainstalowane w pom. nieogrzewanych

0,92-0,95

5

C.o. wodne z lokalnego źródła usytuowanego w ogrzewanym budynku, bez izolacji na przewodach, armaturze i urządzeniach, które są zainstalowane w pom. nieogrzewanych

0,87-0,90

6

Ogrzewanie powietrzne

0,95

 

Dodatkowo użytkownik przy pomocy przycisku ma możliwość obliczyć współczynnik ηH,d indywidualnie.

 

          Okno umożliwiające obliczenie sprawności przesyłu

 

Parametry wody – wariant, na podstawie którego wstawiane będą wartości ql: 90/70 ºC stałe, 90/70 ºC regulowane, 70/55 ºC regulowane, 55/45 ºC regulowane, 35/28 ºC regulowane.

 

Lp. – kolejna liczba porządkowa dla dodawanego wiersza.

 

DN [mm] – średnica przewodów centralnego ogrzewania, wartość wybierana przez użytkownika z listy: 10, 15, 20, 25, 32, 40, 50, 65, 80, 100.

 

L [m] – długość przewodów centralnego ogrzewania o zadanej średnicy, wartość wpisywana przez użytkownika.

 

Lokalizacja przewodów - użytkownik w kolumnie tej wybiera jeden z dwóch wariantów lokalizacji przewodów: Na zewnątrz osłony izolacyjnej budynku, Wewnątrz osłony izolacyjnej budynku.

 

Typ izolacji – użytkownik w tym oknie wybiera z listy jeden z kilku wariantów izolacji cieplnej: nieizolowane, ½ grubości wg WT, grubość WT, 2 x grubość WT.

 

ql [W/m] - jednostkowa strata ciepła przewodów centralnego ogrzewania, wstawiana na podstawie tabelki wyświetlanej poprzez wciśnięcie przycisku gridButton.

          Tabela z wartościami jednostkowych strat ciepła przez przewody centralnego ogrzewania

 

tSG [h] - czas trwania sezonu grzewczego.

 

∆QH,d [kWh/rok] – jednostkowe sezonowe straty ciepła instalacji transportu nośnika ciepła w budynku (w obrębie osłony bilansowej lub poza nią).

 

∆QH,d [kWh/rok] – uśrednione sezonowe straty ciepła instalacji transportu nośnika ciepła w budynku (w obrębie osłony bilansowej lub poza nią).

 

ηH,d – średnia sezonowa sprawność transportu nośnika ciepła w obrębie budynku (osłony bilansowej lub poza nią).

 

Gdzie:

 

Q H,nd – zapotrzebowanie energii użytkowej przez budynek, wartość pobierana z stref cieplnych. Wartość wyliczana z sumy z każdej strefy wartości QH.

 

∆QH,e – uśrednione sezonowe straty ciepła w wyniku niedoskonałej regulacji i przekazania ciepła budynku. Wartość wyliczana z wzoru: ∆QH,e = Q H,nd ·H,e jest pobierane z grupy Regulacja.

 

∆QH,S – uśrednione sezonowe straty ciepła instalacji transportu nośnika ciepła w budynku, wartość wyliczana w poprzednim polu.