Drzewko to służy do zarządzania strukturą obliczeń świadectwa. Użytkownik może stworzyć dowolną ilość grup, dla których program policzy oddzielnie świadectwa, dodatkowo na podstawie wstawionych grup wyliczy zbiorcze świadectwo EPm (z wszystkich wstawionych grup i policzonych świadectw wylicza średnią ważoną wartość dla poszczególnych energii użytkowych, końcowych, pierwotnych, gdzie wagą jest powierzchnia Af). Tworzenie grup ma uzasadnienie w kilku przypadkach:
1) gdy mamy do czynienia z budynkiem, w którym jest więcej niż jedna funkcja użytkowa np. jest część mieszkalna i lokal usługowy. Wówczas ogrzewanie może być inne dla części mieszkalnej i usługowej (podobnie jest z czasem użytkowania),
2) gdy mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym, w którym każdy lokal ma własne źródło ciepła (wówczas nie wykonujemy świadectwa dla całego budynku tylko dla poszczególnych lokali).
METODA OBLICZENIOWA
Legenda przycisków drzewka:
|
- tworzenie nowej grupy, |
|
- dodawanie nowego źródła ciepła do grupy, |
|
- usuwanie źródła ciepła z grupy, |
|
- wczytywanie szablonu źródła ciepła, |
|
- zapisywanie szablonu źródła ciepła, |
|
- przełączanie widoku drzewka z struktury świadectwa na podgląd wzorów. |
Legenda oznaczeń na drzewku:
|
- przejście do okna zbiorczego świadectwa charakterystyki energetycznej. Użytkownik w dostępnych w tym oknie zakładkach definiuje dane jakie mają się pojawić na wygenerowanym świadectwie (charakterystyka techniczno-użytkowa, wartości referencyjne), |
|
- przejście do okna grupy; widok ikonki uzależniony jest od wybranego wariantu wzoru świadectwa (budynek/część budynku). Użytkownik w dostępnych w tym oknie zakładkach definiuje dane jakie mają się pojawić na wygenerowanym świadectwie (charakterystyka techniczno-użytkowa, wartości referencyjne). Dodatkowo wybiera jaki wzór świadectwa ma być wygenerowany dla tej grupy; |
|
- przejście do okna parametrów źródła ciepła, w którym wybieramy współczynnik, udział procentowy QH,nd i energię pomocniczą dla źródeł.
METODA ZUŻYCIOWA Dla metody zużyciowej w okienku pojawiła się dodatkowa pozycja Zużycie energii.
Metoda zużyciowa
Dane znajdujące się w pozycji Zużycie energii zawierają pola: System c.o. i c.w.u, Paliwo oraz wskaźniki We,CO2, Wo i WH.
Zużycie energii
Lista paliw zawiera 6 pozycji, które mogą być wybrane.
W tabeli Źródło 1 należy podać ilość zużytego nośnika ciepła: dla ciepła sieciowego w kWh, a dla gazu ziemnego w kWh lub m3.
Wspólne źródło ciepła
Dla rozdzielnego systemu c.o. i c.w.u należy podać zużycie paliwa zarówno dla systemu ogrzewania, jak i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Rozdzielne źródła ciepła
|
ZAKŁADKA CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA – DANE PODSTAWOWE
• Zakładka Charakterystyka energetyczna – Dane podstawowe
ROCZNE ZAPOTRZEBOWANIE NA ENERGIĘ UŻYTKOWĄ QH,nd [kWh/rok] – pole, w którym użytkownik może wpisać własną wartość (wówczas można wykonać obliczenia bez konieczności definiowania przegród i stref cieplnych, np. gdy mamy stare świadectwo i na jego podstawie musimy zmienić tylko rodzaj kotła i związane z nim sprawności). Program domyślnie wstawia sumę wartości QH,nd z dołączonych do danej grupy stref cieplnych.
RODZAJ BUDYNKU – pole do edycji przez użytkownika, program domyślnie przenosi nazwę z wybranego wcześniej typu budynku (okno Dane o budynku). Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
ADRES - pole do edycji przez użytkownika, program domyślnie wstawia wartość z pól Kod pocztowy, Miejscowość, Adres, Nr (okno Dane projektu). Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
CZĘŚĆ/CAŁOŚĆ BUDYNKU – pole do edycji przez użytkownika. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
PRZEZNACZENIE BUDYNKU - pole do edycji przez użytkownika, program domyślnie przenosi nazwę z wybranego wcześniej Przeznaczenia budynku (okno Dane o budynku). Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA O REGULOWANEJ TEMPERATURZE – pole do edycji przez użytkownika, program domyślnie sumuje powierzchnie Af z wszystkich stref należących do tej grupy. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
POWIERZCHNIA ZABUDOWY - pole do edycji przez użytkownika. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
POWIERZCHNIA NETTO - pole do edycji przez użytkownika, należy wpisać albo udział procentowy powierzchni użytkowych do nieużytkowych albo podać wartości tych powierzchni. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
POWIERZCHNIA UŻYTKOWA - pole do edycji przez użytkownika. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
POWIERZCHNIA RUCHOWA - pole do edycji przez użytkownika. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
POWIERZCHNIA USŁUGOWA - pole do edycji przez użytkownika. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
KUBATURA - pole do edycji przez użytkownika, program domyślnie sumuje kubaturę wszystkich stref należących do danej grupy. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
ZAKŁADKA CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA – BILANS MOCY
• Zakładka bilans mocy
OGRZEWANIE – w polu tym wyświetlana jest wartość rocznego zapotrzebowania energii elektrycznej końcowej do napędu urządzeń pomocniczych systemu ogrzewania i wentylacji. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
WENTYLACJA - w polu tym wyświetlana jest wartość rocznego zapotrzebowania energii elektrycznej końcowej do napędu urządzeń pomocniczych systemu ogrzewania i wentylacji. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
CHŁODZENIE - w polu tym wyświetlana jest wartość rocznego zapotrzebowania energii elektrycznej końcowej do napędu urządzeń pomocniczych systemu chłodzenia. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
PRZYGOTOWANIE CIEPŁEJ WODY - w polu tym wyświetlana jest wartość rocznego zapotrzebowania energii elektrycznej końcowej do napędu urządzeń pomocniczych systemu przygotowania ciepłej wody użytkowej. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
OŚWIETLENIE WBUDOWANE - w polu tym wyświetlana jest wartość rocznego zapotrzebowania energii elektrycznej końcowej do napędu urządzeń pomocniczych systemu oświetlenia wbudowanego. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
ZAKŁADKA CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA – POWIERZCHNIA OKIEN
• Zakładka Powierzchnia okien
Pole powierzchni przegród szklanych i przezroczystych o współczynniku U >= 0,9 – program sumuje powierzchnię przegród szklanych i przezroczystych o współczynniku U >= 0,9 z etapu Obliczenia cieplne – Zyski od nasłonecznienia. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
Suma pól powierzchni rzutu poziomego wszystkich kondygnacji nadziemnych w pasie 5 m wzdłuż ścian zewnętrznych - pole do edycji przez użytkownika. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
Suma powierzchni pozostałej powierzchni rzutu poziomego - pole do edycji przez użytkownika. Wartość ta wyświetlana jest w raporcie charakterystyki energetycznej.
Graniczna wartość powierzchni okien – wartość wyliczana przez program zgodnie ze wzorem:
ZAKŁADKA CHARAKTERYSTYKA ENERGETYCZNA - BUDYNEK REFERENCYJNY
• Zakładka Budynek referencyjny
TYP BUDYNKU DO OBLICZEŃ REFERENCYJNYCH – pole do wyboru z listy, na tej podstawie wstawiane są wartości ∆EPH+W, ∆EPC, ∆EPH+W. Do wyboru z listy mamy:
- Budynki mieszkalne jednorodzinne
- Budynki mieszkalne wielorodzinne
- Budynki zamieszkania zbiorowego
- Budynki opieki zdrowotnej
- Budynki użyteczności publicznej
- Budynki gospodarcze, magazynowe i produkcyjne
POWIERZCHNIA O REGULOWANEJ TEMPERATURZE Af – pole tekstowe do edycji przez użytkownika, domyślnie wstawiana suma powierzchni stref cieplnych.
Cząstkowa max wartość EP na ogrzewanie, wentylację i przygotowanie ciepłej wody ∆EPH+W [kWh/m2•rok] - pole tekstowe do edycji przez użytkownika, program wstawia wartość na podstawie typu budynku.
Cząstkowa max wartość EP na chłodzenie ∆EPC [kWh/m2•rok] - pole tekstowe do edycji przez użytkownika, program wstawia wartość na podstawie typu budynku (jeśli w budynku jest instalacja chłodzenia).
Cząstkowa max wartość EP na oświetlenie ∆EPL [kWh/m2•rok] - pole tekstowe do edycji przez użytkownika, program wstawia wartość na podstawie typu budynku (oświetlenia nie oblicza się dla budynków mieszkalnych).
Maksymalna wartość wskaźnika EP [kWh/m2 ⋅ rok] - pole tekstowe do edycji przez użytkownika, program wstawia wartość na podstawie wzoru EP= EPH+W +ΔEPC + ΔEPL.