Ogólna charakterystyka kształtowanego zbrojenia płyty

Reguły kształtowania zbrojenia w programie nawiązują do wytycznych zawartych w normie PN-EN 1992-1-1 Eurokod 2: wrzesień 2008. Przy kształtowaniu zbrojenia program wprowadza automatycznie promienie gięcia prętów zbrojeniowych (przy wybraniu opcji uwzględniania promieni gięcia w Opcjach programu).

Przy obliczaniu promieni gięcia dla strzemion posłużono się regułą zawartą w tablicy 8.1N lub wzorem 8.1 normy PN-EN 1992-1-1 Eurokod 2, zależnie od ustawień wykonanych przez użytkownika w Opcjach programu.

Ponieważ Eurokod dotyczy tylko zbrojenia ze stali żebrowanej o granicy plastyczności od 400 do 600 MPa, dla prętów płyty nie zastosowano automatycznego dodawania haków.

Ewentualne długości zakotwienia i zakładu prętów podłużnych siatek płyty użytkownik powinien przewidzieć samodzielnie podczas kształtowania zbrojenia, wykorzystując odpowiednio wzory 8.4, 8.10 i 8.11 normy PN-EN 1992-1-1 Eurokod 2.

Wymiary i geometria kształtek zbrojeniowych na przebicie oraz prętów dystansowych siatek (tzw. stolików) przyjmowana jest przez program automatycznie zależnie od przyjętej przez użytkownika średnicy tych prętów i grubości projektowanej płyty.

Główne zbrojenie płyty składa się z siatek zbrojeniowych (górnych i dolnych) i ich zagęszczeń. Kształty prętów zbrojeniowych siatek i ich zagęszczeń automatycznie dostosowują się do kształtu płyty, z uwzględnieniem otworów w płycie oraz z zachowaniem zadanego otulenia górnego, dolnego i bocznego w płycie. Automat rozkładający siatki usuwa też pręty siatki, które w całości znalazły się w obszarze podpór w postaci ścian i podciągów. W przypadku siatek górnych można wybrać opcję zagięcia końców wszystkich prętów tej siatki do siatki dolnej. Każda zmiana geometrii rzutu płyty wraz z jej otworami spowoduje ponowne przebudowanie siatek zbrojeniowych oraz występujących w nich zagęszczeń, a także usunie pręty dołożone do siatki. Pręty dołożone do siatki nie dostosowują się automatycznie do kształtu płyty (użytkownik zadaje ich wymiar) i mogą one wystawać poza kontur płyty lub otworu w płycie. Zmiana grubości płyty nie przebudowuje siatek, lecz jedynie wydłuża pionowe fragmenty prętów w płycie (stolików, prętów na przebicie i zagiętych prętów siatek górnych).

Kolejność wstawiania zbrojenia do płyty jest w zasadzie dowolna, lecz z uwagi na powyżej opisane automatyczne dostosowanie siatek i ich zagęszczeń do kształtu płyty, chcąc maksymalnie ograniczyć niezbędny nakład pracy, należy stosować się do poniższych zaleceń:

      Bezwzględną zasadą jest wykonanie w pierwszej kolejności modelu płyty wraz z poprawną lokalizacją wszystkich otworów i podparć w pycie.

      Zbrojenie płyty rozpoczynamy od wstawienia siatek zbrojeniowych, ich zagęszczeń i otworów w zadanych siatkach.

      Po prawidłowym zdefiniowaniu siatek możemy dodawać, usuwać i modyfikować wprowadzone pręty siatki.

      Następnie wprowadzamy do modelu ewentualne pręty indywidualne, w tym również kopiowane pręty siatki.

      Na końcu zadajemy lokalizację ewentualnych kształtek na przebicie.

      Po zakończeniu modelowania zbrojenia płyty wykonujemy jej charakterystyczne przekroje.

      Wprowadzanie opisów prętów na rzutach zbrojenia górnego i dolnego rozpoczynamy od ewentualnego wprowadzenia opisów prętów zagregowanych o stałym przyroście długości.

      Po wprowadzeniu wszystkich opisów prętów na widokach i przekrojach wprowadzamy do rysunku i rozmieszczamy pręty wyrzucone (awatary) i wykaz stali zbrojeniowej.

Po wprowadzeniu do rysunku pełnego modelu płyty możemy w dowolnym czasie uzupełnić widoki i przekroje o niezbędne wymiary. W przypadku gdy do widoków wprowadzono już siatki zbrojeniowe wraz z zagęszczeniami i zmodyfikowano niektóre pręty tych siatek, każda zmiana modelu płyty (z wyjątkiem jej grubości) spowoduje przebudowanie siatek i odtworzenie ich w wersji pierwotnej. Chcąc w takim przypadku zachować dotychczasowy kształt prętów siatek, można przed zmianą modelu rozbić siatki na pręty indywidualne, pamiętając o tym, że wówczas nie dostosują się one do zmodyfikowanego modelu płyty i nie będą już nigdy częścią automatycznie zadanej siatki. Po rozbiciu siatek, chcąc powrócić do siatki automatycznej, należy usunąć rozbite pręty i wprowadzić siatkę ponownie.

￿