Właściwości obiektów

Przejście do edycji parametrów obiektu (w oknie właściwości – rys. 20) umożliwia wybór przycisku  Opis: własności.bmp w oknie modyfikacji na rys. 18.

Wyświetli się okno dialogowe właściwości obiektu umożliwiające ustawienie parametrów obiektu. Poniżej wersja okna właściwości ze zwiniętymi grupami kontrolek. Rozwinięcie ich odbywa się poprzez kliknięcie belki z nazwą grupy w zaznaczonym punkcie.

Rys. 26         Okno właściwości z niewidocznymi (zwiniętymi) grupami kontrolek

Po dokonaniu ustawień należy wcisnąć przycisk zatwierdzenia , co spowoduje powrót do okna wstawiania obiektu i kliknąć symbolem obiektu (przyczepionym do kursora) w wybrane miejsce w polu rysunkowym. Procedura takiego wstawienia obiektu powoduje zapamiętanie ustawień parametrów oraz czcionek, pisaków, powierzchni dla każdego następnego obiektu z tej samej grupy.

Okna właściwości obiektów podzielone są indywidualnie dla każdego obiektu na grupy kontrolek:

Rys. 27         Okno właściwości obiektu - widok ogólny

 

Grupa kontrolek – Zarządzanie elementem

Zestaw kontrolek zawartych w tej grupie jest taka sama (lub bardzo zbliżona) dla wszystkich obiektów dziedzinowych zawartych w programie.

Symbol - domyślne oznaczenie i numer obiektu możliwy do zmiany przez użytkownika wyświetlane na rzucie. Jeżeli użytkownik nie wprowadzi zmiany w aktywnym oknie nazwa wygeneruje się z okna Opcje.

Id elementu – numer kolejnego wstawianego elementu danego typu.

Znajdują się w tym miejscu ikony symbolizujące jaki tryb obecnie ma obiekt 6.2.1.1

 - oznacza, że wybrany jest Typ ustalony
 - oznacza, że wybrany jest Dobór z wybranych katalogów
 - oznacza, że wybrany jest Dobór z ustalonego katalogu

Typ - Umożliwia wprowadzanie obiektów o wspólnych parametrach do biblioteki projektu i następnie wybór tych obiektów w celu zastosowania w projekcie.

Grupa - wspólne dla każdego z obiektów. Umożliwia grupowanie wybranych obiektów
i wprowadzenie do Menadżera projektu. Ważny jest fakt, że podział na grupy dotyczy wszystkich obiektów i przy pomocy zawartych domyślnie grup użytkownik definiuje, czy rysuje instalację
o danym przeznaczeniu tj.: zimną, ciepłą, cyrkulację, technologiczną, p.-pożarową itp. Użytkownik podczas rysowania pierwszego z obiektów przejdzie do edycji odpowiedniej grupy, następny obiekt tego rodzaju będzie rysowany w tej grupie.

Grupa kontrolek Wygląd

Zestaw kontrolek zawartych w tej grupie jest taka sama (lub bardzo zbliżona) dla wszystkich obiektów dziedzinowych zawartych w programie.

Kąt – przez zmianę wartości w polu edycyjnym użytkownik ma możliwość zmienić kąt wstawienia obiektu.

Pisaki ustawienie grubości, linii rysunkowych obrysu na modelu i widoku 3D.

Czcionki – ustawienie formatu czcionki nazwy wyświetlanej na rzutach rysunkowych.

Powierzchnie – ustawienie kolorów i wzorów powierzchni uwidacznianych na 3D.

Opis - umożliwia uruchomienie konfiguratora ustawienia zawartości opisu i jego organizacji. To czy pojawi się opis na rzucie użytkownik decyduje przez zaznaczenie pola wyboru Opis.

Z lewej strony widoku elementu znajdują się przyciski przełączające rodzaj widoku w oknie widoku:

     Rysunek poglądowy                         Widok rzutu                          Widok 3D

 

￿