Po zakończeniu rysowania instalacji i po połączeniu wszystkich rurociągów i elementów istnieje możliwość sprawdzenia wykonania projektu pod względem poprawności połączeń rurociągów oraz innych elementów wprowadzonych do projektu. Aby uruchomić funkcję sprawdzenia instalacji, kliknij z paska narzędzi programu ikonę:
Program ArCADia:
•
Wstążka Kanalizacja ⇒ Grupa logiczna Instalacje Kanalizacyjne
⇒
Program AutoCAD lub ArCADia-INTELLICAD:
• Pasek
narzędzi Instalacje Kanalizacyjne ⇒
lub napisz
• ISWR_VER.
Następnie w pasku poleceń ArCADia-START na dole ekranu pojawia się polecenie „Proszę zaznaczyć obiekt startowy”. Należy wybrać na przykład punkt odpływu ciągu.
W tabeli użytkownik otrzymuje informację o ilości braków w ciągłości instalacji. Programu wykrywa niepodłączone elementy instalacji oraz ciągi rurociągów, które nie mają połączenia z punktem odpływu lub odpływem przyboru.
Użytkownik po kliknięciu na informację o błędzie uruchomi detekcję błędów na rysunku. Program na modelu zaznaczy ścieżki oraz elementy, gdzie występują błędy. Projektant na rysunku może wprowadzić korekty, podłączając elementy w celu zapewnienia ciągłości instalacji.
Po wprowadzeniu korekt program w raporcie informuje o prawidłowości zbudowanej instalacji.
W lewej części okna użytkownik będzie miał możliwość odfiltrowania błędów i wyświetlenia tylko wybranych opisów.
Na liście rozwijalnej Instalacja użytkownik wybiera punkt odpływu.
Z listy rozwijalnej Położenie użytkownik ma możliwość ograniczenia wyświetlania błędów do danej kondygnacji.
Lista rozwijalna Elementy daje możliwość wybrania jednej z kilku grup niepodłączonych elementów. Jeżeli występują błędy połączeniowe w grupach Armatura, Rewizja, użytkownik może wybrać np. jedynie grupę Rewizja.
Z listy rozwijalnej Kategoria użytkownik wybiera rodzaj błędu, jaki występuje w projekcie: niepodłączone elementy, nieprawidłowe połączenie.
Po zakończeniu wyboru z list rozwijalnych użytkownik może zaznaczyć na rysunku obiekty, które są niepodłączone i które odpowiadają danemu pogrupowaniu. W tym celu należy wcisnąć guzik Pokaż wybrane. Nastąpi wówczas przeniesienie obszaru widoku rzutu instalacji w dany fragment rysunku instalacji, obejmujący grupę błędów połączeniowych oraz zaznaczenie błędnie połączonych elementów liniami przerywanymi z widocznymi uchwytami.
Rys. 71. Tabela – Raport
instalacji kanalizacyjnej z informacją o poprawności
zbudowanej
instalacji
Typy komunikatów (różnią się ikonką przy komunikacie):
•
Informacja
•
Ostrzeżenie
•
Błąd
Treść komunikatów – Interpretacja
1.
Projekt instalacji jest
poprawny
Komunikat występuje wówczas, gdy w instalacji jest punkt przyłączenia, a wszystkie obiekty pośrednio i bezpośrednio podłączone do tego punktu tworzą instalację zbudowaną poprawnie pod względem połączeń.
2.
Brak punktu odpływu
Komunikat występuje wówczas, gdy w projekcie nie ma punktu odpływu.
3.
Niepodłączony rurociąg
Komunikat występuje wówczas, gdy w projekcie istnieje rurociąg, który jest niepodłączony.
4.
Elementy niepodłączone: np.
Armatura
Komunikat występuje wówczas, gdy obiekt nie jest podłączony do żadnego rurociągu.
5.
Elementy niepodłączone do żadnej
ścieżki: np. Rura kanalizacyjna
Komunikat występuje wówczas, gdy obiekt (również rurociąg) nie ma pośredniego lub bezpośredniego połączenia z punktem przyłączenia. (Może być podłączony do rurociągów, ale rurociągi te nie mają połączenia z punktem przyłączenia.)