Opis i edycja obiektów

Rura pionowa

Aby rozpocząć rysowanie rurociągów pionowych, kliknij na ikonę:

Program ArCADia: 

      Wstążka Kanalizacja ⇒ Grupa logiczna Instalacje Kanalizacyjne

Program AutoCAD lub ArCADia-INTELLICAD:

      Pasek narzędzi Instalacje Kanalizacyjne 9_rura pionowa

lub napisz

      ISWR_VSP.

Teraz wyświetla się okno wstawiania rur pionowych. Tak jak w poprzednich przypadkach, przez odznaczenie odpowiedniego pola wyboru uaktywnia się funkcje śledzenia  i wykrywania wrysowanych wcześniej obiektów.

Procedury wstawienia rurociągów określone są przez odpowiednie ustawienie funkcji w oknie wstawiania rur kanalizacyjnych pionowych.

Rys. 62.   Okno wstawiania rury kanalizacyjnej pionowej

Wstawienie rurociągu pionowego z funkcją ręcznego wpisywania polega na wpisaniu przez użytkownika w polach edycyjnych rzędnych dla obu końców rurociągu. Edytuje się wówczas odcinek pionowy o zadanych wysokościach końców odcinków.

Przyciski Pobierz z elementu  dają możliwość dołączania odcinków rurociągów do punktów elementów wcześniej narysowanych. Edycję tą metodą wykonuje się w ten sam sposób co

w przypadku rur poziomych. Pobierz z kondygnacji  dociąga odpowiedni koniec rurociągu
do powierzchni następnej kondygnacji i umożliwia przebicie stropu.

Poprzez wybór przycisku Opis: Opis: własności.bmp lub dwuklik na wstawionej rurze pojawia się okno definiowania właściwości projektowanego odcinka rury kanalizacyjnej pionowej.

Okno i funkcje są analogiczne jak w przypadku rury poziomej. Jedyną różnicą jest brak spadku (rura pionowa).

Dodatkowo na rurze odpływowej pionowej można zdefiniować rewizję poprzez zaznaczenie odpowiedniego pola, a następnie wprowadzić, jeśli to konieczne, obudowę, np. studnię.

Jeżeli użytkownik wybierze funkcję Pion, wówczas, aby wprowadzić numerację pionów, należy w części Parametry zaznaczyć checkbox Pion i wstawić w polu edycyjnym numer pionu.

Rys. 63.   Okno właściwości rury kanalizacyjnej pionowej

Po zaznaczeniu wstawionego obiektu rury pionowej pojawia się pasek modyfikacji.

Rys. 64.   Okno wyboru modyfikacji rurociągu pionowego

Na pasku znajduje się ikona umożliwiająca rozciąganie rurociągów pionowych nie tylko na danej kondygnacji, ale również pomiędzy nimi.

Po wciśnięciu tej ikony pojawia się okno dialogowe, w którym można ustawić, do której kondygnacji będzie rozciągana rura pionowa. Po rozciągnięciu rurociąg przechodzący przez kilka kondygnacji stanowi układ rurociągów o długości odpowiadającej wysokości kondygnacji (nie jest to jedna rura).

Rys. 65.   Okno rozciągania rur pionowych

W oknie jest możliwość wskazania parametrów położenia pionowego, dla obu końców niezależnie. Użytkownik ma możliwość podawania wysokości danego końca względem zera budynku lub względem poziomu wytypowanej kondygnacji (wysokość nad podłogą). Użytkownik wybiera daną opcję, odznaczając odpowiedni przełącznik.

Po wybraniu opcji Rzędna względem zera budynku w okno dialogowe należy wstawić odpowiednią wartość względną. Jeżeli np. trzecia kondygnacja znajduje się na poziomie +9,20, a użytkownik chce umieścić koniec rury 1 m nad podłogą, to wpisuje wartość +10,20.

W przypadku korzystania z poziomu montażu należy z listy rozwijalnej wybrać numer kondygnacji, na której powinien znajdować się dany koniec, a następnie podać wysokość danego końca od podłogi, czyli 100 cm, w nawiązaniu do ww. przykładu.

UWAGA! Po wstawieniu odcinka poziomego lub pionowego instalacji kanalizacyjnej są dostępne dwie funkcje wspomagające prawidłowe zaprojektowanie instalacji. Po zaznaczeniu rurociągu poziomego na jego końcach pojawiają się liczby oznaczające wysokość montażu odpowiednio początku odcinka i jego końca. Poza tym na końcach rurociągu pojawiają się cyfry w kółkach oznaczające ilość elementów podłączonych do danego końca. Przy rurach pionowych, po ich zaznaczeniu, ww. liczby widnieją pod sobą, przy czym górne przypisane są do dolnego końca, a dolne do górnego końca zaznaczonego odcinka rurociągu pionowego.

Rys. 66.   Rysunkowe opisanie funkcji wspomagającej poprawne projektowanie instalacji

￿