Po kliknięciu ikony pojawia nam się okno dialogowe z ustawieniami rysowania
przewodów, gdzie mamy możliwość dodania obiektu do projektu oraz
zdefiniowania ustawień rysunkowych.
Rys. 26. Okno ustawień prowadzenia przewodów
Po lewej stronie okna znajdują się trzy pola wyboru, tzn. Śledzenie elementów, Detekcja elementów, Detekcja przewodów.
Śledzenie elementów ułatwia projektantowi lokalizację obiektów na rysunku pomiędzy ostatnim punktem rysowanego przewodu a obiektem w linii prostej. Śledzenie określa seria tymczasowych odcinków pojawiających się w chwili znalezienia przez program linii prostej między przewodem a obiektem. Opcja śledzenia elementów ułatwia projektantowi szybkie i sprawne zachowanie kątów prostych podczas rysowania oprzewodowania w budynku.
Detekcja elementów ułatwia projektantowi lokalizację końca obiektu, do którego można podpiąć przewód. Detekcję elementu określa tymczasowy krzyżyk pojawiający się w chwili próby podłączenia przewodu do elementu. Detekcja elementów daje projektantowi pewność, że przewód został podłączony do elementu.
Detekcja przewodów pozwala projektantowi wpiąć projektowany przewód w przewód i przedłużyć projektowany obwód. Detekcję przewodu określa tymczasowy krzyżyk pojawiający się w chwili próby podłączenia przewodu do narysowanego przewodu. Detekcja przewodu daje projektantowi pewność, że dany przewód został podłączony do obwodu.
Poprzez wybór przycisku lub dwuklik na wstawionym
elemencie pojawia się okno definiowania
własności projektowanego przewodu elektrycznego.
Rys. 27. Okno właściwości przewodu elektrycznego
OPIS PARAMETRÓW PRZEWODU ELEKTRYCZNEGO
Długość trasy przewodu jest to długość odcinka przewodu elektrycznego narysowanego przez projektanta (długość linii na rysunku).
Długość jest parametrem określającym całkowitą długość projektowanego obwodu, tzn. z uwzględnieniem zagięć tras pionowych, niewidocznych na rysunku. Wartość ta jest przyjmowana przez program do obliczeń technicznych.
Temperatura otoczenia [°C] jest to temperatura otaczającego ośrodka, gdy rozpatrywany przewód znajdujący się w tym ośrodku nie jest obciążony.
Sposób ułożenia przewodu jest parametrem, który wpływa na wyznaczenie obciążalności długotrwałej danego przewodu. Program udostępnia najczęściej stosowane wśród wykonawców sposoby ułożenia przewodów.
Metal przewodu – głównie aluminium bądź miedź – jest przewodnikiem prądu elektrycznego. Aluminium cechuje mniejsza przewodność elektryczna w stosunku do miedzi. Polskie standardy wynoszą:
γAl = 35 , γCu = 55
.
Izolacja przewodu – izolacja oddziela żyły przewodów od siebie i innych uziemionych elementów oraz zapewnia ochronę przewodów przed szkodliwymi wpływami środowiska, a ludzi chroni przed możliwością dotknięcia nieosłoniętej żyły. Izolację przewodów wykonuje się przeważnie z polwinitu (PVC – plastyfikowany polichlorek winylu, temperatura graniczna 70 °C) lub polietylenu usieciowanego (XLPE, temperatura graniczna 90 °C).
Ilość żył – liczba przewodów przewodzących prąd elektryczny (przewodów fazowych) wraz z przewodem neutralnym oraz ochronnym.
Przekrój przewodu – użytkownik ma do dyspozycji standardowe przekroje żył przewodów kablowych. Przekrój przewodu jest istotnym parametrem wpływającym na obliczenia prądów zwarciowych i spadków napięć.
Rodzaj przewodu – przewody zasilające mogą być prowadzone jednym kablem wielożyłowym lub wiązką kabli jednożyłowych. Rodzaj kabla, jakiego użyjemy, wpływa na obciążalność długotrwałą projektowanej linii kablowej.