Niektóre obiekty ArCADii, m.in. ściana, okna, drzwi itp. współdziałają z biblioteką typów. Typ elementu jest to zapisany zestaw cech wspólnych dla wielu obiektów tego samego rodzaju. Na przykład w typie ściany zapisana jest liczba, rodzaj warstw itp. Typ zapisany jest pod taką nazwą, jaką nada mu użytkownik. Domyślnie obiekty nie mają przypisanego typu, chyba że użytkownik podczas wprowadzania obiektu wybrał typ z biblioteki.
• Biblioteka dokumentu (zapisywana w dokumencie) – umożliwia przenoszenie typów wraz z dokumentem;
• Biblioteka globalna (zapisywana na komputerze w katalogu użytkownika) – umożliwia przenoszenie typów pomiędzy różnymi dokumentami.
Jeśli obiekt współpracuje z biblioteką obiektów, w górnej części okna dialogowego Właściwości dla tego obiektu jest umieszczony panel zwany Zarządzanie elementem:
Rys. 104 Menadżer typów przy braku aktywnego typu
Rys. 105 Menadżer typów z aktywnym typem
Dostępne opcje to:
Typ – wybieramy go z listy rozwijalnej. Dostępna jest lista typów zastosowanych do tej pory w dokumencie. Po wybraniu typu z listy cechy obiektu zmieniają się na takie, jakie były ustawione w typie. Nazwa typu pojawi się na pasku.
(Dodaj nowy) – tworzy typ na podstawie aktualnie
ustawionych cech obiektu. Użytkownik jest proszony o podanie nazwy i
zapisanie nowego typu do biblioteki globalnej i (lub) dokumentu. Zapis typu do
biblioteki globalnej pozwoli na dostęp do tego elementu przy każdym nowym
projekcie. Jeśli typ zapiszemy wyłącznie w bibliotece projektu, nie będzie on
dostępny przy kolejnych projektach.
(Aktualizuj) – jeśli użytkownik po zastosowaniu
typu na obiekcie dokonał modyfikacji którejś z jego cech, nazwa typu
wyświetlona w pasku otrzyma przedrostek "<Nowy> na bazie...". Wtedy też uaktywni
się ten przycisk. Jego użycie spowoduje nadpisanie typu aktualnymi cechami
obiektu oraz dodatkowo propagację tych zmian na wszystkie obiekty będące w tym
typie.
Rys. 106 Pole symbolu typu
Symbol typu – pole aktywne, jeśli na obiekcie został zastosowany typ i jest on niezmodyfikowany (patrz: Aktualizuj). Umożliwia nadanie typowi obiektu skróconego oznaczenia, które służy np. do dokonywania zestawień. W przypadku okien i drzwi symbol typu (oznaczenie) może być wyświetlony na „zapałce”, dla ścian, stropu i dachu w opisie elementu (chorągiewce) umieszczonym na przekroju.
Dodatkowo kliknięcie prawym klawiszem na rozwiniętej liście typów spowoduje rozwinięcie podręcznego menu z dwiema opcjami: Zmień nazwę oraz Usuń typ.
UWAGA: Po zdefiniowaniu parametrów elementu należy zapisać typ. Jego zapis spowoduje automatyczne zadanie Symbolu typu, np. dla okien O1, dla drzwi D1, dla ścian S1. Symbole typu można dowolnie zmieniać, ale bez zapisania typu nie są możliwe do zdefiniowania.
Wiecej: