Stropy > Stropy

Podłoga na gruncie

Dla zamkniętych pomieszczeń można na rzut kondygnacji wprowadzić podłogę na gruncie. Jest ona wstawiana na dolnej linii kondygnacji i posiada warstwy wykończeniowe „górne”, które są pokazane nad linią kondygnacji i „dolne”, które znajdują się poniżej. Dzięki temu podziałowi można zrezygnować z wprowadzania kondygnacji poniżej i zadawania tam stropu, który zastępował podłogę na gruncie.

Opcję Wstaw podłogę na gruncie można wywołać dwoma sposobami: z paska narzędzi lub z okna edycji zaznaczonego pomieszczenia. Pierwsza metoda wprowadza podłogę dla całej kondygnacji, we wszystkich jej pomieszczeniach, druga zaś wyłącznie do zaznaczonego.

Wywołanie:

Program ArCADia:

      Wstążka Stropy grupa logiczna Monolityczne lsgf_16 Podłoga na gruncie

Program AutoCAD lub ArCADia-INTELLICAD:

      Pasek narzędzi ArCADia-ARCHITEKTURA  Wstaw podłogę na gruncie

      Wstążka Stropy grupa logiczna Monolityczne lsgf_16 Podłoga na gruncie

Program ArCADia 10:

      Wstążka Stropy grupa logiczna Monolityczne  Podłoga na gruncie

Po wybraniu z paska narzędzi opcji Wstaw podłogę na gruncie zostaje ona wprowadzona pod całą kondygnacją. Nie wyświetla się żaden komunikat ani okno dialogowe. Żeby zdefiniować parametry podłogi należy zaznaczyć jedno lub kilka pomieszczeń i w oknie Właściwości zdefiniować odpowiednie warstwy.

o_pomieszczenie2

Rys. 244      Okno właściwości pomieszczenia z pokazanymi warstwami podłogi na gruncie

Panel Parametry typu, zakładka Podłoga odpowiada teraz parametrom podłogi na gruncie (jeśli zaznaczone jest pole Podłoga na gruncie).

Warstwy wprowadzane są analogicznie do warstw w ścianie, stropie, podłodze i suficie. Różnica polega wyłącznie na tym, że wszystkie warstwy znajdujące się pod napisem Dolna granica kondygnacji będą warstwami konstrukcyjnymi znajdującymi się pod kondygnacją. Nad Dolną granicą kondygnacji będą warstwy wykończeniowe wprowadzone między ścianami pomieszczenia.

 

Rys. 245      Linia podziału warstw podłogi

Jeśli zaistnieje potrzeba, żeby podłogę na gruncie przesunąć nad lub pod dolną krawędź kondygnacji (np. ze względu na obniżenie fragmentu budynku), wówczas, przesuwając odpowiednio warstwy poniżej lub powyżej Dolnej granicy kondygnacji, można podłogę na gruncie odpowiednio dostosować.

Rys. 246      Domyślnie wprowadzona podłoga na gruncie

Rys. 247      Podłoga zmodyfikowana poprzez przeniesienie warstw nad dolną krawędź
poziomu fundamentów

￿