Tabulatory liniału

Prosimy sobie wyobrazić, że nasz liniał drewniany, ma po stronie przyłożenia, w określonym miejscu nacięcie. Jeżeli następnie ołówek będzie przesuwany - przy niezbyt silnym docisku - wzdłuż tej krawędzi, to w tym miejscu się zatrzyma.

Ekwiwalentem tego (tych) nacięć są tabulatory w ArCon. Te tabulatory są barwnie zaznaczane w granicach liniału. Istnieją trzy różne rodzaje tabulatorów. Tabulatory oznaczone kolorem zielonym, są tabulatorami okresowymi - to znaczy, że powtarzają się one w stałych odstępach, przy czym odmierzanie rozpoczyna się zawsze od punktu zerowego. Te okresowe tabulatory dają się również zmieniać lub też można je całkowicie wyłączyć. Okno dialogowe, w którym dokonuje się odpowiednich ustawień, ukazuje się po kliknięciu prawym przyciskiem w zakresie skali liniału. Dokładniejsze wyjaśnienia na ten temat podane zostały w następnym odcinku.

Oprócz okresowych tabulatorów, można ustawiać dowolne tabulatory, po kliknięciu w zakresie podziałki liniału, w odpowiednim miejscu. Po kliknięciu pojawia się okno dialogowe, do którego można wpisać dokładną wartość liczbową dla danego tabulatora. Tabulatory zdefiniowane w ten sposób, oznaczane są na czerwono. Te czerwone tabulatory można przesuwać po kliknięciu na nich i je następnie przesuwać wzdłuż liniału. Jeżeli tabulator zostanie wysunięty poza długość liniału, wówczas zostaje on skasowany. Być może, że ta funkcja znana jest już Państwu z programu Word for Windows. Również po przesunięciu jednego tabulatora pojawia się ponownie okno dialogowe, do którego można wprowadzić dokładne ich położenie.

Rada: Jeżeli pragnie się zapobiec pojawianiu się okna dialogowego podczas przesuwania lub przy ponownym definiowaniu „czerwonych tabulatorów” wystarczy nacisnąć podczas kliknięcia klawisz Ctrl.

Użyta zostanie wtedy ta wartość na skali, która będzie najbliższa w momencie kliknięcia myszą.