Działanie liniału

Liniał w zasadzie składa się z dwóch zakresów: zakresu w której znajduje się podziałka skali liniału i drugiego zakresu, w który podany jest opis skali. Oba zakresy zachowują się w sposób zróżnicowany, po kliknięciu na jednym z nich.

Zakres z opisem skali służy jako „zakres dostępu” liniału. Jeżeli wciśnięta jest ikona wyboru  to liniał daje się przesuwać, po kliknięciu w tym zakresie dostępu i można wówczas przy wciśniętym lewym przycisku myszy, liniał przesunąć. Przy tym sposobie przesuwania istnieje tylko możliwość przesunięcia równoległego. Prosimy zwrócić uwagę na to, że podczas przesuwania, liniał w obszarze myszy sadowi się na innych elementach danego projektu. Podczas przesuwania liniału w sposób wyżej opisany, nie zmienia się położenie punktu początkowego liniału. W zasadzie wszystkie podziałki skali liniału przenoszą się na proste, które są prostopadłe do liniału.

Jeżeli dodatkowo do przesunięcia ma być przesunięty również początek liniału, to odbywa się to po naciśnięciu klawisza Shift podczas przesuwania. Zaistnieje wtedy możliwość, swobodnego umiejscawiania liniału i punktu, w którym zostanie zwolniony przycisk myszy, i taki punkt staje się nowym punktem zerowym liniału.

Trzecią możliwością przesuwania, jest obracanie liniału. Dostęp do tej funkcji uzyskuje się po kliknięciu w zakresie skali i wciskając przy tym klawisz Ctrl. Liniał można wtedy swobodnie obracać wokół jego punktu początkowego.