Strona stosuje pliki cookies oraz skrypty do analizy ruchu w serwisie i integracji z usługami firmy Google. Więcej informacji znajdziesz na stronie Polityka prywatności i cookie Ukryj
Czym jest projekt i rysunek DWG, jakiego programu CAD można użyć by go wykonać?

Czym jest projekt i rysunek DWG, jakiego programu CAD można użyć by go wykonać?

Format DWG i DXF ma już blisko 40 lat !

Format DWG powstał w firmie Autodesk w 1982r gdzie został opracowany wraz z programem AutoCAD®. W zasadzie wraz z upowszechnieniem się programu AutoCAD® jako podstawowego narzędzia do wykonywania rysunków CAD format DWG stał się nieodłączną częścią branży projektowej. Obecnie format DWG jest jednym z najszerzej używanych formatów danych projektowych, spotykany jest praktycznie w każdym środowisku projektowania. W pliku .dwg zapisywane są obecnie rysunki techniczne, projekty architektoniczne, budowlane, projekty konstrukcyjne maszyn itd.
Formatem zbliżonym do DWG, który często jest zamiennie z nim stosowany jest format DXF. To wektorowy format plików w którym można zapisywać zarówno rysunki 2D lub 3D. Specyfikacja formatu DXF została również opracowana przez firmę Autodesk w zasadzie w celu umożliwienia wymiany danych pomiędzy programami AutoCAD i 3D Studio, który wówczas nie był jeszcze produktem firmy Autodesk. Popularność formatu DXF związana jest z prostotą tworzenia plików w tym formacie i dostępnością specyfikoacji formatu, co umożliwia jego łatwą implementację w programie CAD. DXF jest plikiem tekstowym w formacie ASCII, dzięki czemu jego poprawny odczyt i zapis jest możliwy na każdej platformie sprzętowej i systemowej. Pewną wadą formatu DXF jest stosunkowo duża wielkość pliku w porównaniu z jego binarnym odpowiednikiem DWG, jak również znacznie większy czas odczytu i zapisu pliku.

Rysunki DWG i DXF w programach firmy ArCADiasoft

Rysunki DWG i DXF w programach firmy ArCADiasoft.

Programy naszej firmy to zawansowane narzędzia CAD skierowane dla branży budowlanej, oczywisty jest więc fakt, że do pracy i zapisu wykonanych projektów używają najbardziej popularnego formatu DWG i DXF. W związku z tym że format DWG jest powszechnie używany w oprogramowaniu CAD w branży budowlanej, pliki .dwg zwierające rysunki budynków często sa publikowane i przesyłane w internecie, by istniała możliwość ich przegladania na rynku dostępnych jest wiele bezpłatnych przeglądarek plików .dwg. Z powodzeniem jednak do tego celu można używać oprogramowania ArCADia BIM, które zawsze pozwala takie pliki przeglądac nawet bez posiadania licencji komercyjnej.
Produkty firmy ArCADiasoft które wspierają format DWG i DXF można podzielić na dwie kategorie:
Programy CAD przeznaczone przede wszystkim do wykonywania rysunków technicznych, projektów architektonicznych, budowlanych, projektów instalacji itp, są to wszystkie programy grupy ArCADia BIM czyli ArCADia BIM 10 / PLUS 10 / LT 10, INTERsoft-INTELLICAD. Dla tej grupy programów format DWG jest domyślnym formatem plików. Projekty wykonywane w systemie ArCADia BIM lub programie INTERsoft-INTELLICAD są w pełni zgodne z formatem DWG 2013, są przenośne i dostępne dla użytkowników programów CAD innych producentów. Plik DWG utworzony w systemie ArCADia BIM oprócz rysunku CAD przechowuje również model budynku, jego opis, strukturę i obiekty. Projektant posługujący się inną aplikacją CAD, otwierając plik DWG stworzony w systemie ArCADia BIM zobaczy go jako standardowy rysunek CAD. Dodatkowe informacje które wprowadza system ArCADia BIM do pliku DWG są całkowicie przezroczyste dla innych aplikacji, projektant bez żadnych ograniczeń może do takiego rysunku wprowadzać zmiany i dodawać własne elementy rysunku.
Programy obliczeniowe takie jak ArCADia-RAMA, Konstruktor czy EuroZłącza wykonujące analizę konstrukcji budowlanych i na podstawie wykonanych obliczeń generujące w zasadzie automatycznie odpowiednie rysunki konstrukcyjne korzystają z formatu DXF. Generowane w nich rysunki mogą więc być otwarte lub zainportowane do każdego programu CAD innego producenta.

Nasze programy umożliwiające zapis rysunku w formacie DWG lub DXF.

Programy wykonujące rysunki w formacie DWG/DXF to:

INTERsoft-INTELLICAD
System ArCADia BIM : ArCADia 10 / PLUS 10 / LT 10
W skład systemu ArCADia BIM wchodzą moduły branżowe:
 • ArCADia-3D MAKER
 • ArCADia-ARCHITEKTURA
 • ArCADia-DROGI EWAKUACYJNE
 • ArCADia-INSTALACJE ELEKTRYCZNE
 • ArCADia-INSTALACJE ELEKTRYCZNE PLUS
 • ArCADia-INSTALACJE GAZOWE
 • ArCADia-INSTALACJE GAZOWE ZEWNĘTRZNE
 • ArCADia-INSTALACJE GRZEWCZE
 • ArCADia-INSTALACJE KANALIZACYJNE
 • ArCADia-INSTALACJE WODOCIĄGOWE
 • ArCADia-INWENTARYZATOR
 • ArCADia-IFC
 • ArCADia-PŁYTA ŻELBETOWA
 • ArCADia-SIECI ELEKTRYCZNE
 • ArCADia-SIECI KANALIZACYJNE
 • ArCADia-SIECI TELEKOMUNIKACYJNE
 • ArCADia-SIECI TELEKOMUNIKACYJNE MINI
 • ArCADia-SŁUP ŻELBETOWY
 • ArCADia-STROPY TERIVA
 • ArCADia-TABLICE ROZDZIELCZE

Programy wykonujące automatycznie rysunki w formacie DXF to:

Moduły programu Konstruktor:
Konstruktor - Połączenia doczołowe + DXF
Konstruktor - Belka żelbetowa + DXF
Konstruktor - Słup żelbetowy + DXF
Konstruktor - Ściana oporowa + DXF
Konstruktor - Schody płytowe + DXF
Konstruktor - Fundamenty bezpośrednie + DXF
Konstruktor - Fundamenty bezpośrednie + DXF
Konstruktor - Ściana oporowa + DXF

Moduły programu Eurozłącza:
EuroZłącza PODCIĄG-BELKA + DXF
EuroZłącza SŁUP-BELKA DOCZOŁOWE + DXF
EuroZłącza SŁUP–BELKA + DXF
EuroZłącza KRATOWO RUROWE SPAWANE + DXF
EuroZłącza BELKA-BELKA + DXF
EuroZłącza BELKA-BELKA DOCZOŁOWE + DXF
EuroZłącza KRATOWE Z BLACHĄ WĘZŁOWĄ + DXF

ArCADiasoft - BUDUJĄCE OPROGRAMOWANIE
 
Kanał ArCADiasoftProfil ArCADiasoftProfil ArCADiasoft InstagramArCADiasoft w serwisie PinterestRSSRSS
<<