Zapamiętywanie wyników obliczeń

W aktualnej wersji programu wprowadzono zapamiętywanie wyników obliczeń statycznych i wymiarowania w postaci dodatkowego pliku o takiej samej nazwie jak plik modelu projektu f3d (f2d) lecz o rozszerzeniu sw3d(sw2d). Każdy plik sw3d i sw2d jest plikiem archiwum typu zip, zawierającym wewnętrznie jeden lub dwa pliki typu XML, w których zapisane zostały osobno wyniki obliczeń statycznych i wymiarowania zbiorczego. Wyniki obliczeń statycznych i wymiarowania zapisywane są do pliku zaraz po wykonaniu odpowiednich obliczeń, a także podczas użycia przez użytkownika funkcji zapiszjako_16 Zapisz projekt jako. Po zapisaniu przeliczonego projektu i zamknięciu programu oraz po ponownym jego uruchomieniu plik projektu wczytuje się wraz z ostatnio przeliczonymi wynikami. Dostęp do tych wyników obliczeń możliwy jest przez zmianę zakładki na Wyniki lub Wymiarowanie. Wyniki obliczeń będą zawsze pamiętane w projekcie do momentu istotnej zmiany modelu liczonego układu, przeważnie mającej wpływ na ich wartości. W przypadku gdy model układu ulegnie zmianie, każde wywołanie obliczeń za pomocą odpowiedniego przycisku lub próba zmiany zakładek na Wyniki lub Wymiarowanie spowoduje automatyczne usunięcie dotychczasowych wyników obliczeń
i ponowne wywołanie procesu obliczeniowego. W przypadku uruchomienia obliczeń statycznych lub wymiarowania z odpowiedniego przycisku w pasku narzędziowym obliczenia zawsze będą się wykonywały od początku, niezależnie od tego, czy model uległ zmianie, czy też nie. W przypadku gdy model nie uległ zmianie i są już dla niego wyniki obliczeń, ponowne wykonanie obliczeń będzie poprzedzone odpowiednim komunikatem: „Aktualny projekt jest już przeliczony, ponowne jego przeliczenie spowoduje utratę dotychczasowych wyników. Czy chcesz wykonać ponownie obliczenia?”. Plik z wynikami zapisywany jest na dysku w miejscu lokalizacji pliku modelu projektu (f3d/f2d) w postaci dodatkowego archiwum, zawierającego w osobnych plikach XML wyniki z obliczeń statycznych i wyniki z wymiarowania zbiorczego. Plik wyników obliczeń może zawierać same wyniki obliczeń statycznych lub wyniki obliczeń statycznych i wymiarowania zbiorczego, w zależności od tego jakie obliczenia były wykonywane dla danego projektu. W przypadku gdy dla wykonanego projektu układu nie zostały wykonane żadne obliczenia, na dysku zapisywany jest jedynie plik f3d/f2d zawierający model układu statycznego. Wczytywanie wyników już przeliczonego projektu jest dla większości układów statycznych znacznie szybsze niż prowadzenie ponownych obliczeń. Funkcja ta  nabiera szczególnego znaczenia przy przeliczaniu dużych projektów zawierających dużą liczbę prętów lub dużą liczbę grup obciążeń, wówczas różnica między ponownym wykonaniem obliczeń a wczytaniem wyników
z istniejącego pliku jest bardzo duża. Należy również pamiętać, że przy obliczeniach statycznych układów z cięgnami oraz przy wymiarowaniu zbiorczym użytkownik decyduje, na jakie zestawy obciążeń lub sił wewnętrznych mają być przeprowadzone obliczenia. Zmiana tych zestawów w stosunku do dotychczasowych wymusza w programie ponowne wykonanie obliczeń.  W celu zapewnienia spójności wyników obliczeń wprowadzono również następujące zasady:

      Wymuszenie ponownych obliczeń statycznych (przez program lub użytkownika) powoduje usunięcie dotychczasowych wyników obliczeń statycznych i wymiarowania zbiorczego.

      Wymuszenie ponownych obliczeń wymiarowania zbiorczego (przez program lub użytkownika) powoduje usunięcie dotychczasowych wyników wymiarowania zbiorczego, a wyniki obliczeń statycznych pozostają bez zmian.

Jeśli użytkownik przez pomyłkę wymusi z paska narzędziowego ponowne wykonanie obliczeń statyki lub wymiarowania dla uprzednio przeliczonego
i niezmienionego modelu, może je jeszcze w każdej chwili przerwać, co spowoduje powrót do wcześniejszych wyników obliczeń (wyniki ulegają nadpisaniu tylko po prawidłowych i całkowicie ukończonych obliczeniach statycznych lub wymiarowaniu).

 

Uwaga:

      Każde wywołanie obliczeń statycznych lub wymiarowania zbiorczego
z górnego paska narzędziowego powoduje ponowne przeliczenie projektu, niezależnie czy wcześniej istniały wyniki obliczeń, czy też nie.

      Każde pierwsze wywołanie obliczeń statycznych lub wymiarowania zbiorczego przez przełączenie na zakładkę Wyniki lub Wymiarowanie powoduje wczytanie dotychczasowych wyników obliczeń do pamięci,
o ile wcześniej były one wykonane oraz ich zakres i model układu nie uległ istotnej zmianie. W każdym innym przypadku przełączenie zakładek wywoła ponowny proces obliczeniowy jak w punkcie pierwszym.

      Każde kolejne wywołanie obliczeń statycznych lub wymiarowania zbiorczego przez przełączenie na zakładkę Wyniki lub Wymiarowanie powoduje zmianę zakresu wyświetlanych wyników, umieszczonych w pamięci komputera, o ile model układu nie uległ istotnej zmianie. W każdym innym przypadku przełączenie zakładek wywoła ponowny proces obliczeniowy jak w punkcie pierwszym.

 

Po wykonaniu obliczeń lub ich wczytaniu wyniki obliczeń przechowywane są w pamięci komputera do czasu zamknięcia programu lub do czasu ponownego (automatycznego lub wymuszonego) uruchomienia obliczeń lub ich wczytania. Proces wczytywania gotowych wyników obliczeń do pamięci komputera może trwać do kilkunastu sekund (w zależności od skomplikowania układu) i opatrzony jest odpowiednim komunikatem na ekranie:

 

Snap1

Rys. 11.1 Komunikat o wczytywaniu wyników

 

Gdy wczytamy do programu wcześniej zapisany dowolny układ statyczny, wykonamy jego istotną modyfikację, a następnie przeliczymy statykę i wymiarowanie, przy zamykaniu programu użytkownik zostanie zapytany, czy ma być zapisany zmieniony projekt. Jeśli użytkownik potwierdzi zapis, układ w zmienionej formie zostanie zapisany wraz z wynikami obliczeń. W przeciwnym przypadku wyjściowy układ nie zostanie zmodyfikowany, a wyniki przeprowadzonych obliczeń (dla zmienionego układu) nie zostaną zapisane na dysku. Taka metodologia zapewnia zachowanie spójności danych wyjściowych
i przypisanych im wyników obliczeń statycznych i wymiarowania.