Na oknie dialogowym Właściwości projektu wprowadzono możliwość publikowania w formie raportów RTF wykazów materiałowych. Do tego celu przewidziano odpowiedni przycisk na dole okna Wykazy materiałowe. Jego wybranie otwiera kolejne okno dialogowe Eksport do formatu RTF – Wykazy materiałów.
Rys. 11.24 Okno dialogowe - Eksport do formatu RTF – Wykazy materiałów
Przy ustawieniu pełnego typu raportu publikowane są wszystkie wykazy materiałowe dla danego projektu. Po wyborze dowolnego typu raportu użytkownik ma poniżej możliwość wyboru dla jakich typów materiałów ma być tworzony raport. Do wyboru mamy: stal, beton w podziale na pręty i podpory, drewno i inne. Do każdego materiału użytkownik może przypisać dodatek procentowy wagowy lub objętościowy zależnie od typu materiału. W wykazach można również pominąć pręty i elementy o długości mniejszej niż wskazana przez użytkownika.
Raport z wykazów tworzony jest w podziale na typy materiałowe, które z kolei dzielone są na klasy materiałowe a następnie na poszczególne typy przekrojów. Dla każdej klasy materiałowej wykonywane jest sumowanie całkowite materiału w danej klasie. Materiały stal i inne zliczane są w wykazach wagowo a beton i drewno objętościowo.
W wykazach materiałowych uwzględniane są wszystkie pręty i elementy danego modelu (również cięgna), niezależnie od tego czy są w danej chwili widoczne czy też pozostają ukryte. Dla prętów o zmiennej geometrii przekroju, masa jednostkowa do wykazu brana jest zawsze dla przekroju średniego w środkowym punkcie pręta. W przypadku projektów Eurokodowych dla grup węzłów podporowych zliczane są w wykazie tylko te fundamenty dla których przypisano odpowiednią definicję typu wymiarowania fundamentu, która jednoznacznie identyfikuje geometrię stopy fundamentowej.
Przykład tworzonych przez program wykazów przedstawiono poniżej: