Okno Ustawienia służy do
zmiany ustawień programu oraz tego, co użytkownik widzi na ekranie monitora.
Wywoływane jest ono odpowiednim przyciskiem na głównym pasku narzędziowym.
Składa się ono z kilku grup ustawień, takich jak: uwzględnianie wizualizacji
danego elementu w poszczególnych trybach pracy i wydruku, ustawienia kolorystyki
elementów wyświetlanych i drukowanych, Ustawień programu.
Rys. 3.76 Ustawienia programu
Grupa Wizualizacja układu służy do określania, które elementy mają być rysowane na ekranie przy włączonych poszczególnych zakładkach (Geometria, Obciążenia, Wyniki, Wymiarowanie), w podglądzie 3D oraz na wydruku widoku układu w głównym raporcie ze statyki. Można wyłączyć rysowanie niektórych elementów, które są w danej chwili zbędne i zaciemniają widok układu. Przez Schematy obciążeń w tej grupie należy rozumieć wizualizację schematów na ekranie graficznym, budujących wskazane ekstremum obwiedni na zakładce Wyniki. Aby ta opcja była aktywna, jednocześnie muszą być wizualizowane (włączone) obciążenia ciągłe i skupione na zakładce Wyniki. Wówczas obciążenia biorące udział w budowaniu wskazanego ekstremum wyświetlane są wyraźnym kolorem, a pozostałe są wyszarzane. Przesuwanie lokalizacji ekstremum po pręcie najczęściej powoduje dynamiczną zmianę schematów.
Użytkownik ma możliwość dostosowania palety kolorów używanych w programie do swoich potrzeb. Możliwa jest niezależna zmiana kolorów układu na ekranie, w widoku 3D i na wydruku, a także wyświetlanego tła. Klikając lewym przyciskiem myszy w grupie Kolory na kolorowe kwadraty, otwieramy okno wyboru koloru. W tym oknie można wybrać kolor z palety lub określić go samemu, podając wartości poszczególnych składowych (Czerwona, Zielona, Niebieska). W tej grupie można również określić sposób wizualizacji kolorowych etykiet wymiarowych na wydruku.
W grupie Ustawienia
programu określa się domyślną ścieżkę do katalogu
z projektami,
język interfejsu, metodę obliczania naprężeń, ,,skórkę'', czyli rodzaj
interfejsu oraz dokładność śledzenia punktów przyciągania.
Katalog z projektami określany jest podczas instalacji programu. Domyślnie przyjmowany jest katalog \Projekty\ w katalogu Moje Dokumenty. W tym katalogu zapisywane są tworzone projekty, pliki raportów oraz pliki animacji.
Język programu (interfejsu, raportów) zmieniamy, wybierając go z listy dostępnych języków. Zmiana widoczna jest natychmiast - nie jest konieczne ponowne uruchamianie programu. Dostępne języki to polski, niemiecki i angielski.
Skórki to kompozycje graficzne
umożliwiające zmianę wyglądu programu.
W programie zawartych jest kilka
takich kompozycji, które można wybierać
z listy. Zmiana będzie widoczna
dopiero po ponownym uruchomieniu programu. Inne zmienne ustawienia programu to:
włączanie lub wyłączanie Automatycznego ukrywania paneli bocznych,
procentowe ustawienie Długości linii pomocniczych wymiarów,
Dokładność śledzenia punktów przyciągania (1 cm lub 1 mm) i podany
w minutach interwał czasowy Autozapisu.
W oknie Ustawień programu można również włączyć pokazywanie podpowiedzi kontekstowych obok kursora myszki, przez zaznaczenie znacznika Pokazuj podpowiedzi obok kursora oraz ustawić Duże ikony na pasku narzędziowym. Przykładowe działanie podpowiedzi kontekstowych obok kursora pokazano przy omawianiu obciążeń ruchomych.
W oknie Ustawień wprowadzono przełącznik pozwalający wyświetlać elementy projektu na ekranie graficznym w podwyższonej jakości (funkcja Wysoka jakość grafiki). Działanie funkcji sprowadza się do włączenia funkcji wygładzania (antyaliasingu) dla wszystkich wyświetlanych obiektów (linii i tekstów). W przypadku wyłączenia tej funkcji opcja wygładzania działa tylko dla linii wprowadzonego do projektu podrysu. Należy pamiętać, że funkcja zwiększania jakości grafiki powoduje poprawę jakości wyświetlania elementów projektu, ale jednocześnie spowalnia pracę na ekranie graficznym. W niektórych przypadkach, przy znacznym skomplikowaniu układu lub słabszej karcie graficznej, w celu zapewnienia optymalnej funkcjonalności pracy wskazane może być wyłączenie tej funkcji.
Powyższe ustawienia
(Wizualizacja, Kolory, Ustawienia
programu) są ustawieniami programu i są zapisywane w pliku
konfiguracyjnym settings.ini
w katalogu Danych aplikacji.
Pozostałe ustawienia to krok siatki pomocniczej opisanej w punkcie Pomoce rysunkowe/Siatka.
Klikając na przycisk Ustawienia domyślne, przywracamy domyślne ustawienia widoczności elementów oraz ich kolorów.