Struktura i funkcje „drzewa” konstrukcji dachu

Z prawej strony okna Import podrysu i generator konstrukcji dachu z modelu ArCADii znajduje się „drzewo” struktury dachów przejmowanych z ArCADii. Dwa podstawowe poziomy zagłębienia „drzewa” to dach i połać dachu.  Każdy z nich posiada znacznik wyboru dachu lub połaci do wstawienia. Każde odznaczenie znacznika spowoduje usunięcie odpowiedniego dachu lub połaci z dynamicznego podglądu. Wszystkie dachy są domyślnie zaznaczone do wczytania jako podrys. Odznaczenie któregoś z dachów w „drzewie” spowoduje że nie będzie dla niego wczytany podrys. Wszystkie dachy wczytane na raz do projektu Ramy 3D widziane będą łącznie jako jeden podrys, nawet wówczas gdy będą to dachy rozłączne. Gdy użytkownik chce wczytać poszczególne dachy jako odrębne podrysy, powinien wczytywać dachy pojedynczo, każdy w osobnej sesji omawianej funkcji. Należy przy tym pamiętać, że wczytywanie dachów jednego projektu jako odrębnych podrysów skutkuje tym, że w projekcie można je przesuwać względem siebie, a w związku z tym można zmienić ich wzajemną relację, założoną przez architekta w projekcie ArCADii. Analogiczna sytuacja dotyczy poszczególnych połaci dachu.

Dowolne podświetlenie na niebiesko aktualnie wybranego elementu „drzewa” spowoduje jego wskazanie na dynamicznym podglądzie dachu. W przypadku dachu lub połaci jest to podświetlenie kolorem czerwonym powierzchni,
a w przypadku otworów lub facjatek wyróżnienie obrysu zieloną obwódką. Ta funkcjonalność pozwala użytkownikowi na pełną orientację, który element drzewa jest aktualnie wybierany lub edytowany. Kolejnymi poziomami zagłębienia drzewa (po dachu i połaci) są otwór w połaci i facjatka, przy czym
w ramach facjatki również przeważnie występuje otwór połaciowy pod facjatkę, stanowiąc jej element podrzędny. Elementy struktury „drzewa”, takie jak połać i otwór w połaci, posiadają przypisane do siebie parametry analogiczne jak parametry ogólne przypisane do całego dachu i zawarte w panelu Parametrów importu. Edycja tych parametrów dotyczy zawsze jednej wybranej połaci lub wybranego otworu połaci (facjatki), a ich wartość może być ustawiona na różną dla każdej połaci lub otworu. Edycja każdego parametru w „drzewie” projektu dachu wywoływana jest przez dwuklik myszką na danym parametrze lub z menu kontekstowego Edytuj…, wywoływanego prawym klawiszem myszki dla danego elementu. Wówczas wyświetlone zostanie dodatkowe okno dialogowe zawierające podpowiedź graficzną i pole edycyjne tego parametru. Widoki okien edycyjnych parametrów „drzewa” projektu dachu przedstawiono poniżej:

 

Snap5

Rys. 2.20 Okno edycji odległości osi murłaty od krawędzi zewnętrznej

ścianki kolankowej dla danej połaci

 

Snap4

Rys. 2.21 Okno edycji rozstawu krokwi dla danej połaci

 

Snap7

Rys. 2.22 Okno edycji odsunięcia osi elementów konstrukcji od krawędzi

otworu połaciowego dla danego otworu

 

Snap6

Rys. 2.23 Okno edycji odsunięcia osi elementów konstrukcji od krawędzi

otworu facjatki dla danego otworu facjatki

 

Przy odsuwaniu osi elementów konstrukcyjnych dachu od krawędzi otworu pod facjatkę, odsuwane są wszystkie elementy wokół otworu, z wyjątkiem górnych wymianów otworu, stanowiących jednocześnie krokwie koszowe facjatki, które pozostają w osi podrysu dachu. Konstrukcja nośna facjatki wsparta jest na układzie belek podpierających, powstałych przez zrzutowanie elementów konstrukcyjnych wokół otworu facjatki na jej połacie, a także wsparta na połaci krokwiami koszowymi w miejscu styku połaci facjatki i dachu oraz  dodatkowo podparta dwoma słupkami.