Modyfikacje cięgien

Aby zamienić cięgno na zwykły pręt, należy zaznaczyć element będący cięgnem i z podręcznego menu kontekstowego wybrać opcję removeTie_16 Usuń cięgno. Opcja ta zamienia powtórnie cięgno na zwykły pręt. Całkowicie można usunąć cięgno (pręt) z układu, wybierając dla niego opcję: usun prety_16 Usuń zaznaczone pręty. Dla pręta typu cięgno, analogicznie jak dla zwykłych prętów, dostępne są  również inne opcje modyfikacyjne, takie jak: kopiowanie, odsuwanie, przesuwanie, lustro, obrót, zmiana kierunku układu lokalnego i zmiana przekroju.

Dla cięgien nie są dostępne następujące funkcje modyfikacji (dostępne dla innych prętów):

      Dzielenie pręta typu cięgno węzłem, a w konsekwencji dla takiego pręta nie jest dostępne również wprowadzanie elementu od dowolnego punktu środkowego cięgna z opcją jego podziału węzłem.

      Scalanie kolejnych, ciągłych współliniowych prętów, z których jeden lub więcej jest cięgnem.

      Wprowadzanie na cięgno jakichkolwiek obciążeń z wyjątkiem sił skupionych w węzłach końcowych cięgna i podgrzania pręta. Niedostępna jest również operacja odwrotna utworzenia cięgna z pręta obciążonego na jego długości.

      Dla węzłów końcowych pręta będącego cięgnem nie jest możliwe ustawienie węzła sztywnego.

      Nie ma możliwości sztywnego łączenia (zesztywniania) pręta będącego cięgnem w węzłach końcowych z innymi prętami schodzącymi się w tych węzłach.

Jeśli jedną z powyższych funkcji chcemy zastosować, należy to zrobić przed przypisaniem do pręta opcji cięgna.

Pręty typu cięgno nie mogą wchodzić w skład elementów wymiarowych (są wymiarowane jako pojedyncze pręty).

Informacja o przypisanym typie „cięgno” do poszczególnych prętów układu umieszczona jest dodatkowo w raporcie z obliczeń, w danych o prętach.