Funkcję Kopiowania wielokrotnego
uruchamiamy odpowiednią ikoną
z głównego paska narzędziowego. Umożliwia ona
kopiowanie zaznaczonych fragmentów lub całości układu. Możliwe jest jednoczesne
wykonanie wielu kopii zaznaczonych elementów, oddalonych o określone odległości.
Funkcja Ciągnięcie służy do automatycznego łączenia prętami
odpowiadających sobie węzłów kolejnych kopii. Umożliwia to np. automatyczne
wygenerowanie rygli łączących kolejne dźwigary hali. Funkcję kopiowania
wielokrotnego wywołujemy odpowiednią ikoną z głównego paska narzędziowego, w
odróżnieniu od kopiowania pojedynczego, które wywoływane jest z menu
kontekstowego prawego klawisza myszki. Dodatkową różnicą między obiema funkcjami
jest to, że przy kopiowaniu wielokrotnym wyświetlane jest dodatkowo pośrednie
okno dialogowe, natomiast przy kopiowaniu pojedynczym użytkownik od razu
proszony jest o wskazanie wektora, o jaki skopiowany ma być zaznaczony fragment
układu.
Rys. 3.54 Widok okna kopiowania z ciągnięciem i skalowaniem
Okno dialogowe kopiowania wielokrotnego jest podzielone na cztery grupy.
• Wektor
W tej grupie określa się kierunek kopiowania. Należy podać wartości dx, dy, dz w polach tekstowych lub wcisnąć przycisk Wskaż, aby graficznie określić kierunek wektora (opis sposobu wskazywania wektora opisany jest w punkcie Menu kontekstowe).
• Kopie
Samo określenie kierunku wektora nie jest wystarczające do jednoznacznego określenia kopiowania. Dodatkowo należy także określić ilość kopii, które mają zostać wykonane oraz odległości między nimi. Tabela, która znajduje się w tej grupie, służy do określenia rożnych odległości między kolejnymi kopiami. Gdy wprowadzone zostaną różne odległości miedzy kopiami, to w polu Odległość pojawia się symbol [..].
• Ciągnięcie
Uaktywnienie tej opcji powoduje wstawianie prętów łączących odpowiadające węzły w kolejnych kopiach. Dodatkowo należy określić:
– Profil – rozwijana lista, z której należy wybrać profil dla nowych prętów, łączących wstawiane kopie,
– Połącz przegubowo – po uaktywnieniu tej opcji będą wstawiane przeguby na końcach prętów (przydatne np. przy wprowadzaniu płatwi przegubowych),
– Łączyć podpory – domyślnie węzły, w których wstawione są podpory nie są łączone prętami. Aby to zmienić, należy aktywować tę funkcję.
• Skalowanie kopii
Uaktywnienie tej opcji pozwala na wprowadzenie kolejnych kopii zaznaczonego fragmentu układu (przeważnie płaskiego), z których ostatnia przeskalowana jest o współczynnik skali, a wszystkie poprzednie kopie przeskalowane są proporcjonalnie do odległości kopiowania.
- Współczynnik skali – parametr określający stosunek wymiarów kopii końcowej do elementu wyjściowego.
- Środek skalowania - współrzędne położenia środka skalowania.
Funkcja kopiowania wielokrotnego, niezależnie od tego, czy zaznaczone są same pręty czy pręty wraz z obciążeniami, kopiuje albo same pręty, albo pręty wraz z obciążeniami, w zależności od ustawienia znacznika Kopiuj z obciążeniami w oknie dialogowym kopiowania wielokrotnego.
Funkcję kopiowania z ciągnięciem rozbudowano o opcję skalowania kolejnych kopii względem wyliczonego punktu centralnego lub wskazanego przez użytkownika punktu układu. W przypadku gdy zaznaczone do kopiowania elementy układu znajdują się w jednej płaszczyźnie, program na podstawie średniej arytmetycznej współrzędnych wszystkich węzłów (prętów wybranych do kopiowania) automatycznie określa środek skalowania. W przypadku gdy zaznaczone pręty leżą w różnych płaszczyznach za środek skalowania domyślnie zawsze obierany jest punkt o współrzędnych (0, 0, 0). W każdej chwili przed kopiowaniem użytkownik może zmienić punkt skalowania przez jego wskazanie w dowolnym punkcie charakterystycznym układu. Współczynnik skalowania określa, jaki będzie stosunek długości elementów ostatniej kopii do długości odpowiednich elementów zaznaczonych do kopiowania. Wszystkie pośrednie kopie będą miały pośredni współczynnik skali kopiowania, wynikający z proporcji, czyli odległości między kolejnymi kopiami i wartości końcowego współczynnika skali. Ustawienie końcowego współczynnika skalowania na zero pozwala na skalowanie wybranych elementów do punktu. W tym przypadku przy wyborze do kopiowania płaskiego układu prętów tworzących wielobok zamknięty, efektem kopiowania z ciągnięciem i skalowaniem będzie układ prętów przypominający ostrosłup. Przy współczynniku skalowania większym od zera efektem kopiowania z ciągnięciem i skalowaniem będzie układ prętów przypominający ostrosłup ścięty. Podczas kopiowania bez włączonego ciągnięcia, lecz ze skalowaniem ustawionym na „0” lub bardzo bliskim zera, ostatnia kopia, będąca tak naprawdę pojedynczym, „luźnym” węzłem, jest automatycznie usuwana z projektu. Przy współczynniku skali ustawionym na „1” będziemy mieć do czynienia z równoległym przesunięciem kopii bez skalowania (tak samo jakby skalowanie było wyłączone). Każdy współczynnik skali w zakresie od 0 do 1 powoduje zmniejszanie wyjściowego układu, natomiast ustawienie współczynnika skali na wartość większą niż 1 powoduje powiększanie układu wyjściowego w kolejnych jego kopiach.
Funkcja kopiowania z ciągnięciem i skalowaniem może między innymi posłużyć do szybkiego kształtowania prętowych układów wieżowych o dowolnym kształcie podstawy takiej wieży.
Dodatkowe możliwości
kształtowania przestrzennego układu prętowego daje również możliwość samego
skalowania wprowadzonego układu. Wówczas
w parametrach funkcji ilość kopii
ustalamy na 1, przesunięcie kopii na 0,
a powiększeniem układu steruje tylko
określony przez użytkownika współczynnik skali. Opcja ta może być przydatna w
wielu różnych sytuacjach projektowych. Przykładowo mamy wprowadzony układ
prętowy o kształcie kopuły geodezyjnej, wówczas funkcję skalowania przy
kopiowaniu możemy wykorzystać do dwóch celów: powiększenia wprowadzonej kopuły
do żądanej średnicy jej podstawy lub powielenia kopuły w odległości np. 0,5 m od
układu wyjściowego, z wykorzystaniem ciągnięcia i możliwością założenia
wykratowania między obiema powierzchniami sferycznymi.