Kombinacje użytkownika

W oknie Zależności grup obciążeń wprowadzono również możliwość definiowania dodatkowych kombinacji użytkownika (dolna część okna dialogowego). Kombinacja rozumiana jest przez program jako zdefiniowana przez użytkownika suma wybranych grup z uwzględnieniem odpowiednich współczynników obciążenia (w domyśle innych niż w przypadku grup obciążeń branych do obwiedni). Eliminacja danej grupy w ramach kombinacji odbywa się przez podanie dla niej współczynnika obciążenia równego zero. Użytkownik ma możliwość zdefiniowania dowolnej liczby kombinacji w ramach projektu. Definiowanie nowej kombinacji użytkownika w projekcie odbywa się
w oknie relations_16 Zależności grup obciążeń – Kombinacje użytkownika, przez naciśnięcie przycisku Nowa. Wówczas pojawia się w tabeli nowy wiersz, zawierający współczynniki dla kombinacji, przy każdej grupie zdefiniowanej w projekcie. Domyślnie wszystkie współczynniki ustawione są na 1. Po ustawieniu przez użytkownika właściwych współczynników, przy każdej z grup kombinacja jest już zdefiniowana. Każdy wiersz w tabeli jest osobną kombinacją.
W każdej chwili, analogicznie jak w przypadku grup obciążeń można chwilowo wyłączyć zdefiniowaną kombinację  z obliczeń odznaczając parametr Aktywna. W celu usunięcia zdefiniowanej w projekcie kombinacji należy zaznaczyć odpowiedni wiersz tej kombinacji, a następnie wybrać przycisk Usuń. Usunięcie wszystkich kombinacji w projekcie spowoduje, że na zakładce Wyniki nie będą wyświetlały się przełączniki dotyczące kombinacji.

 

snap260

Rys. 3.13 Okno zależności grup obciążeń i kombinacji wg Eurokodu

 

Po zdefiniowaniu kombinacji i wykonaniu obliczeń statycznych, na zakładce Wyniki pojawi się nowy przełącznik Kombinacje, włączenie którego spowoduje wyświetlenie wyników dla danej kombinacji. W przypadku kilku kombinacji przełączanie między wynikami dla poszczególnych kombinacji następuje na dole zakładki Wyniki w polu – Rysowane wykresy globalne. W przypadku włączenia na zakładce Wyniki obu przełączników: Ekstrema i Kombinacje, program jako wynik pokazuje wartości ekstremalne sił wewnętrznych tylko w ramach zdefiniowanych kombinacji z pominięciem zwykłej obwiedni po grupach obciążeń.

W oknie definicji kombinacji użytkownika umożliwiono nadawanie dowolnych nazw poszczególnym kombinacjom.

Dla projektów Eurokodowych okno definicji kombinacji użytkownika ma nieznacznie zmienioną formę w stosunku do widoku tego samego okna dla projektów według norm PN. Dla każdej grupy stałej przypisane są dwa współczynniki: obciążenia γf,inf  lub γf,sup oraz w osobnej kolumnie współczynnik redukcyjny ξ, których iloczyn odpowiada pojedynczemu współczynnikowi przypisanemu do grupy stałej w projektach wg norm PN. Analogicznie w przypadku grup zmiennych przypisano dwa współczynniki: maksymalny współczynnik obciążenia γf,sup oraz w osobnej kolumnie współczynnik kombinacyjny ψ0 lub współczynnik redukcyjny dla obciążeń quasi-stałych ψ2, których iloczyn odpowiada pojedynczemu współczynnikowi przypisanemu do odpowiedniej grupy zmiennej w projektach wg norm PN. Przy wczytywaniu starszych projektów lub przy zmianie w projekcie zestawu norm z PN na Eurokod, dotychczasowy pojedynczy współczynnik przypisany do grupy w kombinacji przepisany zostanie do kolumny współczynników obciążenia a współczynnik w drugiej kolumnie zostanie ustawiony domyślnie na 1. W przypadku odwrotnej zamiany zestawu norm w projekcie, jako pojedynczy współczynnik przy odpowiednich grupach w kombinacji wg norm PN zostanie domyślnie podstawiony iloczyn dwóch współczynników przypisanych do odpowiedniej grupy w oknie definicji kombinacji według Eurokodu. Wszystkie współczynniki przypisane do grup obciążeń w kombinacjach eurokodowych są wyszczególnione przy kombinacjach w „drzewie projektu” i w raportach ze statyki.

 

Uwaga:

W przypadku zmiany w trakcie wykonywania projektu, zestawu norm projektowych z PN na Eurokod lub odwrotnie, szczególnej ponownej kontroli wymagają: definicje grup obciążeń, definicje kombinacji użytkownika, ustawienia imperfekcji oraz klasy materiałów przypisane do poszczególnych przekrojów elementów w modelu.

 

 

Rys. 3.14 Okno zakładki Wyniki przy zdefiniowanych  kombinacjach

 

Analogicznie format pełnego raportu z obliczeń statycznych w oknie Eksport do formatu RTF zawiera możliwość publikowania raportów dla poszczególnych kombinacji i ekstremów po kombinacjach.

Przy definiowaniu kombinacji użytkownika należy pamiętać, że grupy „multi” i grupy obciążenia ruchomego jako grupy złożone, mimo że są one grupami obciążenia zmiennego, nie będą dostępne do budowania kombinacji. Aby grupy te były dostępne w oknie kombinacji, należy przed przystąpieniem do budowania kombinacji grupy te rozbić w oknie loadGroups_16 Grup obciążeń.