Funkcja wizualizacji wartości na wykresach globalnych

Dla wykresów globalnych całości układu (sił wewnętrznych, naprężeń i przemieszczeń) istnieje możliwość wyświetlania ich wartości ekstremalnych lub innych wartości we wskazanych przez użytkownika punktach. W tym celu, będąc na zakładce Wyniki, po zaznaczeniu kilku wybranych prętów można wybrać z menu kontekstowego prawego klawisza myszki jedną z dwóch funkcji:

      showExtremeValues_16  Pokaż wartości ekstremalne (pozycja dostępna w menu, jeśli zaznaczone są pręty, dla których nie są pokazywane wartości ekstremalne) – funkcja ta dla wskazanych prętów układu automatycznie wyświetla w odpowiednich punktach ekstremalne wartości wykresów (sił wewnętrznych, naprężeń lub przemieszczeń). Przy wyświetlaniu pomijane są wartości zerowe, nawet wówczas gdy stanowią ekstremum.

      addCheckPoint_16  Pokaż wskazane wartości – wybranie tej funkcji pozwala użytkownikowi wskazać na prętach układu dodatkowe lokalizacje, w których mają zostać wyświetlone wartości aktualnie widocznych wykresów. Podczas działania tej funkcji uruchamiane jest działanie punktów przyciągania do pręta, wraz z domiarem lokalizacyjnym i precyzyjnym ustawianiem położenia za pomocą kursorów. Aby zakończyć działanie tej funkcji, należy wcisnąć klawisz ESC.

 

Bez tytułu

Rys. 11.14 Menu kontekstowe prawego klawisza myszki dla zakładki
Wyniki

 

Wartości na wykresach globalnych wyświetlane będą w etykietach z uwzględnieniem znaku i z pominięciem jednostki, która jest taka sama, jak dla odpowiednich wartości wyświetlanych na zakładce Wyniki. Prezentacja wartości na wykresach działa jedynie w ramach danej sesji programu lub do momentu ponownego przeliczenia statyki układu. Po wykonaniu powtórnych obliczeń statycznych procedurę włączania wyświetlania wartości na wykresie należy powtórzyć. Samo przejście między zakładkami nie powoduje usunięcia wyświetlanych wartości na wykresach. W celu wygaszenia wyświetlania wszystkich wartości na wykresach należy z menu kontekstowego prawego klawisza myszki wywołać  funkcję: hideCheckPoints_16 Wygaś wszystkie wartości (pozycja dostępna
w menu, jeśli wyświetlane są jakiekolwiek wartości ekstremalne lub zdefiniowane przez użytkownika). W przypadku gdy chcemy wyłączyć wyświetlanie wartości na jednym lub kilku prętach, wybieramy z menu kontekstowego opcję: hideCheckPoints_16 Wygaś zaznaczone wartości (pozycja dostępna w menu, jeśli zaznaczone są pręty, dla których pokazywane są wartości ekstremalne lub zdefiniowane przez użytkownika).

 

Snap2

Rys. 11.15 Widok układu z wartościami pokazanymi na wykresach

 

Przy dużych złożonych układach statycznych zaleca się używanie funkcji wyświetlania wartości na wykresach tylko dla ograniczonej liczby prętów
z jednoczesnym ukryciem części układu oraz przy włączonym pojedynczym wykresie, np. My. W przeciwnym razie użycie tych funkcji może prowadzić do dużego zwolnienia działania programu, a zwłaszcza spowoduje utratę czytelności wyświetlanych wartości i odpowiadających im wykresów. W celu poprawienia czytelności wyświetlanych wartości można w pewnym zakresie posługiwać się sterowaniem wielkością etykiet w oknie settings_16 Ustawień programu i projektu.

Analogicznie jak w przypadku wartości sił wewnętrznych, naprężeń i przemieszczeń na wykresach, w menu prawego klawisza myszki dla zakładki Wyniki można włączyć lub wyłączyć wyświetlanie wartości widocznych na ekranie reakcji podporowych.  Do tego celu służą funkcje menu prawego klawisza myszki: showReactionValues_16 Pokaż wartości reakcji i hideReactionValues_16 Wygaś wartości reakcji. Wartości reakcji wyświetlane są bez etykiety, zawsze w kolorze czarnym, bezpośrednio przy symbolu danej reakcji. Wartości reakcji wyświetlane są w postaci ułamka gdzie dla danego kierunku w liczniku podana jest wartość siły, a w mianowniku wartość momentu w podporze. W przypadku gdy jedna z tych wartości jest zerowa, wyświetlana jest dla danego kierunku tylko pojedyncza wartość.