Funkcja kopiowania elementów
przez schowek może być realizowana w ramach jednego dokumentu (projektu), jak
również między różnymi projektami. Aby skorzystać z funkcji, należy w pierwszej
kolejności zaznaczyć (wyselekcjonować) obiekty projektu do skopiowania.
Następnie z menu górnego Edycja wybieramy opcję Kopiuj do
schowka (Ctrl+C).
Rys. 3.55 Wywołanie funkcji kopiowania do schowka
Po wywołaniu funkcji na ekranie pojawi się polecenie Wskaż punkt bazowy kopiowania, po którym wskazujemy na układzie wyjściowym punkt, który będzie punktem bazowym wstawiania kopii.
Rys. 3.56 Wskazywanie punktu bazowego kopiowania
Po tej operacji w menu górnym
Edycja uaktywni się opcja Wklej ze schowka
(Ctrl+V). Po jej wybraniu w nowym lub tym samym projekcie na ekranie
pokaże się polecenie Wskaż punkt wstawienia kopii. Wskazanie
odpowiedniego punktu na ekranie spowoduje skopiowanie zaznaczonych obiektów
projektu wyjściowego do nowego lub tego samego projektu.
Rys. 3.57 Wskazywanie punktu wstawienia kopii
Przy kopiowaniu elementów przez schowek należy pamiętać o kilku obowiązujących zasadach analogicznych jak te, które dotyczą dołączania jednego projektu do drugiego:
• Pręty przypisane do grup prętów przy kopiowaniu również pozostają w grupach, a jeśli grupa o takiej nazwie istnieje w projekcie docelowym, zostanie ona powielona z dopisanym kolejnym numerkiem na końcu nazwy. Wyjątek stanowią pręty w grupie Niepogrupowane, które po skopiowaniu znajdą się w tej samej grupie.
• Pręty, z których stworzono elementy wymiarowe, przy skopiowaniu elementów w całości, po operacji będą również należały do elementów wymiarowych o takiej nazwie jak element wyjściowy lecz z dodatkowym numerkiem na końcu.
• Analogiczna reguła jak przy elementach wymiarowych dotyczy grup obciążeń, oczywiście tylko wówczas, gdy wraz z prętami kopiowane będą obciążenia przypisane do odpowiednich grup obciążeń. Kopiowanie grup obciążeń ruchomych jest możliwe tylko wówczas, gdy kopiowane są wszystkie pręty, do których daną grupę przyłożono. Grupa multi kopiowana jest tylko w zakresie prętów, które również podlegają kopiowaniu.
• Przy kopiowaniu przez schowek nie są przenoszone ustawienia definicji typów wymiarowania i po operacji wymagają one ponownego ustawienia.
Pozostałe własności prętów, takie jak przekrój, układ współrzędnych i typ pręta przenoszone są wprost do nowego projektu.