Edycja przekrojów

Modyfikacje oraz tworzenie przekrojów złożonych wykonuje się w oknie Edycji przekroju. Również w tym oknie określa się materiał przekroju pręta.

Wywołanie okna edytuj_16 Edycji przekroju można wykonać z  menedzer_profili_16 Managera przekrojów po zaznaczeniu przekroju przewidzianego do edycji. Inną opcją wywołania okna edytuj_16 Edycji przekroju jest zaznaczenie pojedynczego pręta układu lub grupy prętów o takim samym przekroju na ekranie graficznym
i wybranie odpowiedniej opcji z menu prawego klawisza myszki. W tym drugim przypadku jeśli nie zaznaczymy wszystkich prętów o takim samym przekroju, lecz kilka lub jeden, wówczas edytowany profil otrzymuje automatycznie nową nazwę, złożoną z nazwy dotychczasowej i dołożonego indeksu numerycznego. Operacja ta pozwala prętom niezaznaczonym pozostawić dotychczasowy przekrój, a prętom zaznaczonym do edycji nadać nowy o zmodyfikowanej nazwie. W przypadku wycofania się z edycji bez zmian profil o nowej nazwie nie zostanie wprowadzony do projektu. W przypadku celowej zmiany przez użytkownika nowej nazwy profilu na poprzednią, po edycji profilu zostanie on „podpięty” do wszystkich prętów w projekcie, którym ten profil był wcześniej przypisany, niezależnie od tego, czy były one zaznaczone do edycji, czy też nie.

Po lewej stronie okna edytuj_16 Edycji przekroju znajdują się grupy pól tekstowych, przeznaczone do modyfikacji właściwości przekroju: Wymiary, Materiał, Edycja. W przypadku przekrojów wczytanych do edytora z biblioteki profili tablicowych, dla zaznaczonego pojedynczego profilu w górnej części będą wyświetlone poszczególne jego wymiary (w innym przypadku grupa ta będzie pusta). Środkową część okna zajmuje ekran graficzny z widokiem przekroju oraz umieszczonymi pod nim przyciskami głównych funkcji edycyjnych. Natomiast po prawej stronie okna wyświetlane są informacje o parametrach
i charakterystykach geometrycznych przekroju wyliczonych przez program. Oznaczenia poszczególnych parametrów zawierają indeksy dolne o następującym znaczeniu:

      y – charakterystyka liczona względem osi „y”

      z – charakterystyka liczona względem osi „z”

      g – charakterystyka liczona względem osi głównej

      c – środek ciężkości

      min – wartość minimalna

      max – wartość maksymalna

W przypadku pokrywania się osi głównych i lokalnych dla danego przekroju (kat obrotu y-yg równa się zero), odpowiednie charakterystyki liczone w obu układach będą sobie równe.

 

Snap7

Rys. 4.8 Edycja przekroju

Widok przekroju - Podczas pracy w edytorze na przekrojach aktywne są punkty uchwytu. Rysowane są one jako niewielkie czarne kwadraty. Po najechaniu myszką na punkt uchwytu i wciśnięciu lewego przycisku myszy można przesuwać dany przekrój. Punkty uchwytu poszczególnych przekrojów przyciągają się – jeśli dwa punkty znajdą się dostatecznie blisko siebie, to przesuwany przekrój zostanie przyciągnięty. Umożliwia to wyrównywanie położenia przekrojów względem siebie. W środku ciężkości przekroju zaczepione są główne centralne osie bezwładności. Zielona oś yg jest osią, względem której moment bezwładności jest największy.

Edycja przekroju polega na dodawaniu, usuwaniu, modyfikacji położenia oraz wymiarów przekrojów tworzących przekrój złożony. Aktualnie modyfikowany przekrój jest wyróżniony ciemniejszą barwą. Przekrój do modyfikacji należy wskazać przez klikniecie lewym przyciskiem myszy na jego dowolnym punkcie uchwytu (każdy profil posiada kilka takich punktów). Po wskazaniu przekroju, w lewej części okna pojawiają się pola tekstowe służące do modyfikacji wymiarów (tylko w przypadku przekrojów tablicowych). Podczas wpisywania wartości wymiarów na widoku rysowane są odpowiednie linie wymiarowe, które ułatwiają rozpoznanie, który wymiar jest modyfikowany. Przekroje można przesuwać nie tylko myszką, ale również przez podanie z klawiatury współrzędnych wektora przesunięcia. Pola tekstowe do określenia wektora znajdują się w grupie Edycja. Wartości dx oraz dz oznaczają odpowiednio przesuw względny elementu w poziomie i w pionie. Wartości należy podawać w milimetrach.

Pozostałe funkcje edycyjne są dostępne z paska przycisków znajdującego się pod widokiem przekroju lub z menu kontekstowego pod prawym klawiszem myszki na ekranie graficznym okna. Są to następujące funkcje:

 

nowy_dwuteownik_32

Dodanie nowego przekroju tablicowego.

import_dxf_32

Dodanie przekroju o kształcie zdefiniowanym w pliku DXF.

usun_32

Usunięcie zaznaczonego przekroju (można użyć klawisza Delete).

kopiuj_32

Wstawianie kopii zaznaczonego profilu.

obrot_w_lewo_32

Obrót zaznaczonego przekroju w lewo o 45 stopni. W polu tekstowym znajdującym się w grupie Edycja można podać dokładną wartość kąta obrotu dla zaznaczonego przekroju.

obrot_w_prawo_32

Obrót zaznaczonego przekroju w prawo o 45 stopni (edycja obrotu jw.).

lustro_pion_32

Lustrzane odbicie zaznaczonego przekroju względem osi pionowej.

lustro_poz_32

Lustrzane odbicie zaznaczonego przekroju względem osi poziomej.

cutX_32

Funkcja docinania pojedynczego elementu w poziomie.

cutY_32

Funkcja docinania pojedynczego elementu w pionie.

uklad_32

Wyrównanie osi głównych przekroju do osi lokalnego układu współrzędnych – funkcja ta wykonuje taki obrót przekroju aż osie obu układów pokryją się.

rdzen_32

Funkcja włączania lub wyłączania widoku rdzenia przekroju.

Poniżej opisanego paska narzędziowego znajdują się dwa dodatkowe przyciski pozwalające cofać i ponawiać operacje na geometrii przekroju w ramach jednego otwarcia okna Edycji przekroju. W skład operacji ponawiania i cofania nie wchodzą zmiany związane z materiałem przekroju.

undo_32

Cofanie ostatniej operacji wykonanej na geometrii przekroju. (Ctrl+Z)

redo_32

Ponawianie ostatnio cofniętej operacji na geometrii przekroju. (Ctrl+Y)

Funkcje docinania aktywne są tylko wówczas gdy edytowany jest pojedynczy profil. Wówczas na ekranie graficznym widoczny jest dodatkowo przerywany, czerwony krzyż nitkowy, który jest niczym innym, jak linią przecięcia przekroju (pionową lub poziomą). Funkcja cięcia uruchamiana jest naciśnięciem odpowiedniej ikony pod widokiem profilu lub przez wybór funkcji z menu kontekstowego prawego klawisza myszki. Aby precyzyjnie ustawić linię docięcia, należy ustawić środek przecięcia krzyża nitkowego na dowolnym punkcie charakterystycznym przekroju, a następnie zmodyfikować parametry tego ustawienia w grupie Edycja (dy, dz). Na skutek docięcia przekroju tablicowego, dostajemy dwa lub więcej osobnych elementów  dla których nie mogą być już edytowane Wymiary. Proces przecięcia jest procesem nieodwracalnym.

Jeśli żaden przekrój nie jest zaznaczony to funkcje obrotu i lustrzanego odbicia działają na całym przekroju. Dodatkowo można wtedy też obracać cały przekrój o podany kąt – należy wpisać go w polu β.

Przy lustrzanym odbiciu zaznaczonego elementu program spyta użytkownika, czy przy odbiciu ma być zachowany profil źródłowy.

Menu kontekstowe prawego klawisza myszki udostępnia część funkcji edycyjnych.

 

Snap1

Rys. 4.9 Menu prawego klawisza myszki w oknie Edycji przekroju

 

W przypadku zaznaczenia elementu dostępne są w ten sposób funkcje: usuwania, kopiowania, obrotu, lustra i rozcinania (tylko przy edycji pojedynczego przekroju). W przypadku gdy żaden element nie jest zaznaczony, dostępne są jedynie funkcje: obrotu, lustra i rozcinania (również tylko przy edycji pojedynczego przekroju).

Materiał - W edytorze zdefiniowane są parametry podstawowych materiałów. Materiał przekroju można wybrać z rozwijanej listy znajdującej się w grupie Materiał lub samodzielnie zdefiniować jego parametry w polach tekstowych. Rodzaj materiału określa kolor przekroju. Przekroje metalowe są rysowane kolorem błękitnym, betonowe zielonym, a drewniane żółtym.

Parametry geometryczne - Wartości parametrów geometrycznych przekroju złożonego są aktualizowane po każdej operacji. W przekrojach złożonych parametry są obliczane dla części wspólnej przekrojów jednokrotnie. Oznacza to, że np. pola przekrojów, które pokrywają się, nie zostaną podwójnie zliczone. Oczywiście dotyczy to również wszystkich pozostałych parametrów.

W Edytorze przekrojów liczone są następujące charakterystyki geometryczne:

 

Pokazane na ekranie i w raporcie:

      Pole przekroju i momenty bezwładności na zginanie i skręcanie
w osiach lokalnego układu współrzędnych pręta LUW. (Ewentualny moment dewiacyjny pokazany jest w oknie Naprężeń normalnych
w przekroju
)

      Momenty bezwładności na zginanie w osiach głównych i kąt obrotu

osi głównych w stosunku do układu lokalnego.

      Wskaźniki bezwładności przekroju liczone w układzie osi LUW.

      Promienie bezwładności liczone w osiach LUW i osiach głównych przekroju.

      Położenie środka ciężkości przekroju.

      Momenty statyczne dowolnej części odciętej przekroju.

Pokazane dodatkowo tylko w raporcie wykonanym z Edycji przekroju:

      Moment dewiacyjny w osiach LUW.

      Wskaźniki bezwładności przekroju liczone w układzie osi głównych.

      Plastyczne wskaźniki bezwładności przekroju liczone w układzie osi LUW.

      Momenty statyczne części odciętych, liczone względem tych osi głównych.

      Pola powierzchni części odciętych jw.

Domyślnie na ekranie i w raporcie pokazywane są momenty statyczne części odciętych przez osie główne, liczone względem tych osi. Aby ustalić wartość momentów statycznych dowolnych części odciętych przekroju, liczonych względem osi głównych, należy zaznaczyć jeden ze znaczników umieszczonych przy momentach statycznych w sekcji Parametry przekroju. Wówczas na ekranie graficznym część odcięta zostanie wyświetlona na czerwono i będzie ją można ustawiać dowolnie za pomocą niebieskiego krzyża nitkowego. Aby precyzyjnie ustawić linię odcięcia, należy ustawić środek przecięcia krzyża nitkowego na dowolnym punkcie charakterystycznym przekroju, a następnie zmodyfikować parametry tego ustawienia w grupie Edycja (dy, dz).

W przypadku momentu skręcającego

                             (1)

 gdzie:

h – wysokość ścianki

t – grubość ścianki

Druga możliwością jest potraktowanie przekroju jako przekroju cienkościennego zamkniętego. Przykładem takiego przekroju są dwa ceowniki zespawane w rurę. Zaznaczając opcję Cienk. Zamknięty znajdującą się w grupie Parametry geometryczne uaktywniamy ten tryb obliczeń. Moment

                                     (2)

gdzie:

                A0 - pole powierzchni wielokąta wypukłego opisanego na grupie przekrojów, ograniczone linią środkową najcieńszej ścianki,
min - grubość najcieńszej ścianki,
S - długość obwodu obliczona dla wielokąta jw. pocienionego o pół grubości najcieńszej ścianki.

Jy oraz Jz to momenty bezwładności liczone odpowiednio względem osi poziomej oraz pionowej, zaczepionych w środku ciężkości przekroju.

Jyg oraz Jzg to główne centralne momenty bezwładności przekroju. Kat y-yg to kąt między poziomą osią y a osią główną yg.

Wskaźniki wytrzymałości policzone są względem osi poziomej y oraz pionowej z. Podane są maksymalna i minimalna wartość obu wskaźników. Dalej podane są promienie bezwładności liczone w układzie lokalnym oraz w osiach głównych, a na samym końcu współrzędne położenia środka ciężkości.

 

Dla profili pojedynczych z pliku DXF użytkownik definiuje wartośćz pilku DXF dostępne są przełączniki zamknięty/otwarty oraz edycja wartości

W przypadku profilu złożonego program może policzyći obwód figury wypukłej opisanej na przekroju i minimalną grubość ścianki elementów, na których opisywana jest figura. Wartość momentu dla całego przekroju złożonego może też użytkownik podać zamiennie bezpośrednio
w polu edycyjnym.

W przypadku rozcinania pojedynczego elementu wstępnie całkowity moment wyjściowy figury rozdzielany jest stosunkiem pól na poszczególne części rozcięte i do każdej z nich przypisywana jest minimalna grubość elementu wyjściowego (działanie podobne jak przy wczytywaniu DXF). Po rozcięciu

Należy również pamiętać, że przy zapisie do biblioteki użytkownika wartości

W przypadku dokładania jednego profilu do drugiego moment

 

Biblioteka użytkownika - Podczas pracy w edytorze w każdej chwili można zapisać aktualny stan przekroju do biblioteki użytkownika. Każdorazowe wciśnięcie przycisku Zapisz do biblioteki spowoduje stworzenie nowego przekroju w bibliotece. Można również w każdej chwili wczytać tak zapisany profil
z biblioteki funkcją Wczytaj z biblioteki.

Aby cofnąć wszystkie wykonane zmiany (usuwanie i edycje przekrojów), należy wcisnąć przycisk Anuluj.

Po zakończeniu edycji przekroju można wykonać naciskając przycisk Raport, dodatkowy jednostronicowy raport, zawierający wszystkie parametry i charakterystyki edytowanego przekroju. Przykład widoku takiego raportu pokazano poniżej:

 

Snap12

Rys. 4.10 Przykładowy raport z Edycji przekroju