Edycja obciążenia ruchomego

Na dostępną w programie edycję obciążenia ruchomego składają się dwa odrębne elementy:

      Edycja parametrów grupy obciążenia ruchomego.

      Edycja wartości obciążeń wchodzących w skład obciążenia ruchomego.

Edycja parametrów grupy obciążenia ruchomego dostępna jest w oknie loadGroups_16 Grup obciążeń, gdzie można zmienić nazwę grupy obciążenia ruchomego, jej charakter, współczynnik obciążenia oraz ustawić, czy grupa ta jest w projekcie aktywna i widoczna. Dla grupy obciążenia ruchomego nie można natomiast zmienić typu obciążenia, którym jest zawsze w tym przypadku obciążenie ruchome. Poza opisanymi powyżej elementami edycji, w oknie loadGroups_16 Grup obciążeń możliwe jest jeszcze całościowe (łącznie z podgrupami) usunięcie grupy obciążeń ruchomych lub jej rozbicie na zestaw zwykłych grup obciążeń zmiennych wykluczających się, odpowiadających grupie obciążenia ruchomego.

 

Snap10

Rys. 7.19 Grupa obciążenia ruchomego

 

Zaznaczenie grupy obciążenia ruchomego na ekranie graficznym możliwe jest przez kliknięcie na strzałce wektora przemieszczenia lub na dowolnym obciążeniu składowym w pierwszym jego położeniu (zaznacza się tylko symbol wektora przemieszczenia). Po zaznaczeniu pojedynczej grupy obciążenia ruchomego w menu kontekstowym prawego klawisza myszki mamy dostęp do dwóch funkcji: popupRemove Usuń zaznaczone obciążenie (usuwa w tym przypadku grupę obciążenia ruchomego analogicznie jak funkcja Usuń w oknie loadGroups_16 Grup obciążeń), oraz editMovableLoad_16 Edytuj obciążenie ruchome

 

Snap11

Rys. 7.20 Wywołanie edycji wartości obciążenia ruchomego

 

Edycja wartości obciążeń wchodzących w skład obciążenia ruchomego dostępna jest dla zaznaczonego na ekranie graficznym pojedynczego obciążenia ruchomego z menu kontekstowego prawego klawisza myszki editMovableLoad Edytuj obciążenie ruchome. Funkcja ta pozwala tylko na zmianę wartości obciążeń wchodzących w skład „zespołu pojazdu”, natomiast zmianie nie może podlegać charakter obciążeń i ich położenie. Należy pamiętać, że przy wpisaniu wartości z przeciwnym znakiem możemy również zmienić zwrot obciążenia w ramach danego kierunku. Po wywołaniu funkcji otwarte zostanie okno Obciążenie ruchome, w którym pojedynczo możemy edytować  wartości obciążeń „zespołu pojazdu”  danej grupy obciążenia ruchomego.

 

Snap7

Rys. 7.21 Okno edycji wartości obciążenia ruchomego

 

Przy edycji poszczególnych wartości na ekranie graficznym podświetlane jest obciążenie, którego edycja aktualnie dotyczy i na bieżąco zmieniana jest jego graficzna reprezentacja. Po wciśnięciu klawisza OK wszystkie wprowadzone zmiany zostaną uwzględnione w schemacie statycznym.Tak wprowadzona zmiana wartości obciążeń odnosi się do wszystkich położeń „zespołu pojazdu”. Funkcja Edycji obciążenia ruchomego dostępna jest również w menu kontekstowym prawego klawisza myszki w „drzewie projektu” w gałęzi Grupy obciążeń dla grupy obciążenia ruchomego.

 

Snap1

Rys. 7.22 Menu w „drzewie projektu” dla grupy obciążenia ruchomego