Edycja elementów wymiarowych

Po utworzeniu elementów wymiarowych w drzewie projektu z lewej strony ekranu graficznego pokaże się nowa rozwijalna pozycja dimElement Elementy wymiarowe. Po jej rozwinięciu możemy przeglądać, jakie elementy w poszczególnych grupach prętów zostały utworzone w projekcie. Przed nazwą elementu w drzewie projektu znajduje się pole znacznika, pozwalające na selekcję wybranych elementów w projekcie. Klikając na nazwie elementu w drzewie prawym klawiszem myszki, mamy dostęp do menu podręcznego zawierającego trzy funkcje: Właściwości, Rozbij i Zmień nazwę – pozwalające odpowiednio wyświetlić okno edycji elementów wymiarowych, rozbić dany element na poszczególne pręty i zmienić nazwę elementu.

 

Snap20

Rys. 14.3 Funkcje właściwości, rozbicia i zmiany nazwy

elementu wymiarowego

 

Rozbicie elementu na pręty równoważne jest jego likwidacji w ramach projektu, ale oczywiście nie usuwa żadnych prętów z układu. Wybranie opcji Zmień nazwę wywołuje okienko jak niżej, pozwalające na dowolną zmianę nazwy zdefiniowanego elementu.

 

Snap3

Rys. 14.4 Okno Zmień nazwę elementu

 

Dodatkowo edycję zdefiniowanych w projekcie elementów wymiarowych można wykonywać w specjalnie przeznaczonym do tego oknie dialogowym, które wywołujemy z menu górnego: Edycja – editDimElements_16 Elementy wymiarowe.

 

Rys. 14.5 Wywołanie edycji elementów wymiarowych

 

Jest ono co do funkcjonalności bardzo podobne do okna, które otrzymywaliśmy przy tworzeniu nowych elementów wymiarowych. Oba okna różnią się tylko nagłówkiem okna i nazwą ostatniej kolumny oraz dostępem do funkcji na dole okna – Rozbij zaznaczone. Główna różnica w funkcjonalności między tymi oknami polega na tym, że przy tworzeniu elementów wyświetlane są jedynie te elementy, które w danej chwili będą tworzone (nie ma ich jeszcze
w projekcie), natomiast przy wywołaniu okna Lista złożonych elementów wymiarowych - wyświetlane są w tabeli wszystkie dotychczas utworzone
w projekcie elementy. Dodatkową różnicą jest dostęp w drugim przypadku
do funkcji Rozbij zaznaczone, pozwalającej na rozbicie na pojedyncze pręty wybranych i zaznaczonych  elementów w kolumnie Wybierz element. Po rozbiciu dany element znika z listy, ale tak naprawdę zmiany w projekcie akceptowane są po wyjściu z okna przez naciśnięcie przycisku OK. Wyjście z okna klawiszem Anuluj nie akceptuje zmian wprowadzonych w tym oknie. Poza rozbijaniem elementów Listę złożonych elementów wymiarowych można wykorzystać do zmiany nazwy elementów i zmiany przypisania typu wymiarowania do elementu.

 

Snap5

Rys. 14.6 Okno edycji złożonych elementów wymiarowych

 

W celu lepszej orientacji w projekcie, każde zaznaczenie elementu w ostatniej kolumnie Wybierz element lub Utwórz element w obu oknach podświetla zaznaczone pręty (elementy) na ekranie graficznym.

Zdefiniowane w projekcie elementy wymiarowe widoczne są w oknie jak wyżej i drzewie projektu, natomiast na ekranie graficznym, przy włączonych zakładkach Geometria, Obciążenia, Wyniki, możemy zaznaczać jedynie poszczególne pręty. Inaczej sytuacja wygląda, gdy wykonaliśmy wymiarowanie zbiorcze i jesteśmy na zakładce Wymiarowanie. Wówczas na ekranie graficznym możemy zaznaczać również pręty, które nie należą do żadnych elementów wymiarowych, ale w przypadku kliknięcia na pręt, który jest częścią elementu, zaznacza się cały element. Wynika to stąd, że wyniki wymiarowania zbiorczego prezentowane są dla pojedynczych prętów (niewchodzących
w skład elementów) i właśnie elementów wymiarowych. Elementy wymiarowe na ekranie graficznym, przy włączonej zakładce Wymiarowanie, wyświetlane są w innym kolorze (można go zmienić w Ustawieniach) – domyślnie na niebiesko. W przypadku próby zmiany prętów wchodzących w skład elementu wymiarowego na cięgna, element zostanie rozbity, a operacja ta zostanie poprzedzona odpowiednim komunikatem.