Blokowanie kursora (chwilowe)

Wciskając prawy przycisk myszki można chwilowo zablokować położenie rysowanego węzła. Przy kursorze pojawia się wówczas dodatkowy znak zakazu, co sygnalizuje włączenie blokady. Wyłączenie blokady następuje w chwili ponownego wciśnięcia prawego przycisku myszki.

Funkcja ta jest potrzebna w chwili przełączania widoków. Należy ustawić pożądane współrzędne na jednej płaszczyźnie, zablokować chwilowo kursor, przełączyć się na inny widok i tam wprowadzić graficznie trzecią współrzędną punktu. W tym trybie zaleca się przed operacją wyłączenie perspektywy, co pozwoli zachować zgodność wyświetlania elementu z oczekiwaniem użytkownika. W przypadku pozostawienia włączonej perspektywy należy liczyć się ze złudzeniem optycznym, które będzie się objawiało tym, że np. wprowadzany pręt poziomy będzie wyświetlany pod kątem. W przypadku włączonej perspektywie należy bezwzględnie zaufać współrzędnym względnym, podawanym na zakładce Geometria lub skorygować wartości tych współrzędnych pamiętając, że są one odliczane od ostatnio wprowadzonego węzła, a nie od węzła chwilowo blokowanego.

Inne zastosowanie tej funkcji, to chwilowe blokowanie kursora i przejście do zakładki Geometria w celu precyzyjnej korekty względnych współrzędnych, pręta lub korekty długości pręta i jego kąta pochylenia (bez zmiany płaszczyzny głównej). Akceptacja tak wprowadzonych zmian następuje przez naciśnięcie przycisku Enter.