Biblioteka materiałów

W programie zaimplementowano nową bazę parametrów materiałowych
w postaci pliku XML zawierającą predefiniowane, podstawowe typy materiałów konstrukcyjnych podzielone na odpowiednie klasy i gatunki. Aktualnie są to: Stal PN, Stal EN, Aluminium, Beton, Drewno. Do każdej klasy materiałowej przypisano domyślne wartości granicznych wytrzymałości na ściskanie
i rozciąganie, pozwalające w niektórych przypadkach oszacować przekroczenie sprężystych naprężeń normalnych. Wartości te wykorzystywane są jako ustawienia domyślne (użytkownik może je później zmienić) wartości granicznych w oknie Grup prętów i elementów wymiarowych, natomiast nie są one w żadnym razie wykorzystywane przy pełnym wymiarowaniu prętów i elementów wymiarowych. Poza materiałami predefiniowanymi, nowa biblioteka umożliwia wprowadzenie  do programu nowych materiałów użytkownika. W odróżnieniu od materiałów predefiniowanych, materiały użytkownika mogą podlegać pełnej edycji (mogą być usuwane i modyfikowane). Definiowanie materiałów użytkownika realizowane jest w programie w oknie edytuj_16 Edycja przekroju w grupie Materiał:

 

Snap1

Rys. 4.14 Definicja materiału widoczna w oknie Edycji przekroju

 

W dolnej części ramki grupy Materiał znajdują się przyciski: Nowy, Edytuj, Usuń:

      Opcja Nowy otwiera nowe okno pozwalające zdefiniować parametry nowego materiału użytkownika, takie jak: nazwa, ciężar własny, moduł Younga i Kirchhoffa, współczynnik Poissona i rozszerzalności termicznej oraz dopuszczalną wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie i kolor materiału.

 

Snap1

Rys. 4.15 Okno definicji i edycji  Parametrów materiału

 

      Opcja Edytuj otwiera to samo okno co powyżej, pozwalając edytować wprowadzone wcześniej parametry materiału użytkownika (dla materiału predefiniowanego opcja uruchamia powyższe okno w trybie podglądu bez możliwości edycji).

      Opcja Usuń – usuwa wcześniej wprowadzony materiał użytkownika
z biblioteki materiałów (opcja ta nie jest aktywna dla materiałów predefiniowanych).

Zaznaczenie opcji powiązania wartości współczynnika Poissona i modułu Kirchhoffa spowoduje przeliczenie jednej wartości na podstawie wprowadzonej drugiej wartości. Odznaczenie tej opcji pozwoli na zapamiętanie oddzielnie obu wartości, takich jak je zdefiniował użytkownik. Przy definicji własnych materiałów należy pamiętać, że w żadnej sytuacji nie będzie dla nich przeprowadzone wymiarowanie, natomiast statyka przy poprawnie wprowadzonych parametrach powyżej będzie również przeliczona prawidłowo.

Tak zdefiniowane i zapisane w bibliotece programu materiały użytkownika mogą być używane we wszystkich projektach. W przypadku użycia w projekcie materiału użytkownika dane tego materiału również są zapisywane w projekcie i przeniesienie projektu na inny komputer z inna bazą materiałów nie powoduje utraty informacji o użytych materiałach. Praca z materiałami użytkownika przy przenoszeniu projektów między różnymi komputerami jest analogiczna do funkcjonalności opisanej przy pracy z definicjami typów wymiarowania.