Przy obliczeniach według teorii II rzędu lub gdy chcemy policzyć model zawierający cięgna, obliczenia takie prowadzone są metodą nieliniową, dla której nie obowiązuje zasada superpozycji a w konsekwencji program nie może dodawać do siebie wyników od poszczególnych grup obciążeń oraz zbudować automatycznej obwiedni sił wewnętrznych i naprężeń. Wówczas to po stronie projektanta pozostaje określenie najbardziej niekorzystnych kombinacji użytkownika. Na podstawie tych kombinacjach będą ustalone ekstrema potrzebne do dalszego wymiarowania konstrukcji. W przypadku bardzo prostych projektów zwłaszcza liczonych wg norm PN, zawierających 2-3 grupy obciążeń zmiennych, ustalenie najbardziej niekorzystnych kombinacji użytkownika nie jest nadmiernie skomplikowane. Jednak już dla projektów Eurokodowych, zwłaszcza zawierających znacznie większą ilość grup zmiennych oraz przypisanych do nich różnych typów oddziaływań, ustalenie listy najbardziej niekorzystnych kombinacji użytkownika wraz z odpowiednimi kombinacjami współczynników może nie być zadaniem prostym. W takim przypadku w pierwszej fazie wskazane jest policzenie takiego projektu metodą zwykłą, bez obliczeń wg teorii II rzędu i bez cięgien ale z możliwością automatycznego wyznaczenia przez program obwiedni sił wewnętrznych i naprężeń. Wówczas takie obliczenia traktujemy jako pierwsze przybliżenie pozwalające na ustalenie potencjalnie ekstremalnych zestawów grup obciążeń budujących poszczególne ekstrema obwiedni sił wewnętrznych, naprężeń i reakcji. Dlatego też po obliczeniach statycznych z wyznaczoną automatycznie obwiednią, będąc na zakładce Wyniki, dla zaznaczonej w modelu grupy prętów i podpór możemy z menu kontekstowego prawego klawisza myszki wywołać funkcję: Kombinacje na podstawie obwiedni.
Wywołanie funkcji Kombinacje na podstawie obwiedni
Po wybraniu powyższej opcji zostanie otworzone dodatkowe okno ustawień w którym użytkownik wybiera typ obwiedni ULS/SLS (tylko dla projektów Eurokodowych) oraz rodzaje obwiedni jakie mają być brane pod uwagę przy ustalaniu kombinacji. Do wyboru mamy wszystkie sześć obwiedni sił wewnętrznych (3 dla wersji płaskiej R2D2), obwiednię naprężeń normalnych i ewentualnie obwiednie poszczególnych reakcji w przypadku zaznaczenia węzłów podporowych.
Okna ustawień Kombinacji na podstawie obwiedni dla projektów PN i PN-EN
Po zaznaczeniu w oknie odpowiednich obwiedni i wciśnięciu przycisku Ustal listę kombinacji program kolejno po zaznaczonych prętach, typie i rodzaju obwiedni oraz na końcu po zaznaczonych podporach wyznacza odpowiadające tym obwiednią kombinacje użytkownika, eliminując z tak powstałej listy kombinacje powtarzające się. Ilość wyznaczonych w ten sposób kombinacji w bardzo dużym stopniu zależy od poziomu skomplikowania konstrukcji a zwłaszcza od ilości przyjętych grup zmiennych i wybranych obwiedni. Dlatego też aby nie komplikować nadmiernie obliczeń na podstawie tak ustalonych kombinacji domyślnie przyjęto ustalenie kombinacji tylko na podstawie obwiedni naprężeń normalnych dla prętów oraz obwiedni reakcji dla podpór. W przypadku gdy w projekcie występuje jeden z dwóch typów grup złożonych (multi lub ruchoma) aby uzyskać dostęp do powyższej opisanej funkcji automatycznego ustalania kombinacji, należy przed obliczeniami grupy te rozbić na zwykłe grupy zmienne. W tym ostatnim przypadku oraz w przypadku zaznaczenia większej ilości zaznaczonych obwiedni bardzo łatwo uzyskać automatyczną ilość wyznaczonych kombinacji powyżej 100. Dlatego też w programie uznano wartość 100 automatycznie wyznaczonych kombinacji użytkownika jako wartość graniczną nad którą użytkownik może jeszcze zapanować w programie (biorąc pod uwagę iteracyjny charakter obliczeń nieliniowych). Przy ustalaniu kombinacji gdy program wyznaczy listę pierwszych 100 niepowtarzalnych kombinacji użytkownika, działanie funkcji jest przerywane a przycisk Importuj kombinacje wczytuje tę listę (100 kombinacji) do okna kombinacji użytkownika.
Komunikat po przekroczeniu limitu 100 kombinacji
Biorąc pod uwagę powyższe, należy raczej tak sterować wyborem prętów i podpór istotnych dla konstrukcji jak również typem i rodzajem obwiedni aby lista ustalonych na tej podstawie kombinacji nie była większa niż 50 do maksymalnie 100 pozycji.
Komunikat gdy ilość nie przekracza limitu 100 kombinacji
Wciśnięcie przycisku Importuj kombinacje w oknie komunikatu z wyznaczania kombinacji na podstawie obwiedni spowoduje dodanie listy wyznaczonych automatycznie kombinacji użytkownika do tabeli Kombinacje użytkownika w oknie Zależności grup obciążeń.
Tabela kombinacji użytkownika po dodaniu automatycznie wyznaczonej listy kombinacji
W tabeli kombinacji w oknie Zależności grup obciążeń umożliwiono grupowe zaznaczanie kombinacji (z klawiszem SHIFT) oraz dodano przycisk Zaznacz wszystkie. Opcje powyższe ułatwią w razie konieczności szybkie pozbycie się z projektu listy niechcianych kombinacji.