W programie zawarta jest biblioteka przekrojów stalowych, żelbetowych oraz drewnianych. Przekrój wybiera się z okna biblioteki przekrojów.
Rodzaj prezentowanej w oknie tablicy określamy przez wciśnięcie przycisku opisanego jako Grupa przekrojów. Z drzewa które zostanie pokazane należy wybrać właściwą tablicę profili.
Rys. 4.2 Wybierz przekrój
Zaznaczony przekrój jest wyświetlany po prawej stronie okna. Aby zatwierdzić wybór należy wcisnąć przycisk OK.
Baza podstawowych profili tablicowych zapisana jest w programie w postaci pliku XML na podstawie najnowszych danych zawartych w katalogach firm:
ARCELOR GROUP i STALPRODUKT S.A. Informacje o profilach zawierają dane o podstawowych grupach profili europejskich, oraz wybranych grupach profili brytyjskich i amerykańskich. W programie zamieszczono również bibliotekę stalowych profili zimnogiętych otwartych firmy Blachy Pruszyński, są to profile typu C, Z i Σ.
Przy wstawianiu profili dodano możliwość automatycznego wstawiania podstawowych złożeń 2 (2 lub 4 dla kątowników) dla dwuteowników, połówek dwuteowników, teowników, ceowników, kątowników, rur i profili drewnianych. Do tego celu służy przycisk Złożony umieszczony w lewym, dolnym rogu okna Wybierz przekrój. Po jego wybraniu okno to zostanie poszerzone i wyświetlone będą dodatkowe parametry złożenia, które użytkownik może modyfikować takie jak Szerokość a w przypadku 4 profili również Wysokość. W przypadku profili niesymetrycznych takich jak np. kątowniki lub ceowniki możemy dodatkowo zaznaczyć opcję Lustra, która odwraca ustawione profile „plecami”.
Rys. 4.3 Wybór grupy przekrojów tablicowych
Strukturę pliku bazy danych profili można podejrzeć w dowolnym edytorze plików XML (np. Internet Explorer). Baza ta zawiera typoszeregi podstawowych grup profili wraz z ich wymiarami i charakterystykami geometrycznymi zawartymi w katalogach producentów. Jednak w trakcie działania programu, w celu zapewnienia spójności danych, większość charakterystyk danego profilu wyliczana jest bezpośrednio przez program, a nie pobierana z bazy. Stąd mogą występować niewielkie różnice między wartościami podanymi przez producenta a wartościami wyliczonymi przez program. W wyjątkowych przypadkach gdy potrzebna np. przy wymiarowaniu charakterystyka wymagana jest jedynie przy danym typie profilu, wówczas zaczytywana jest ona bezpośrednio z bazy. Dotyczy to np. położenia środka ścinania dla przekrojów ceowych.
Aktualnie w bazie zamieszczono następujące typy profili stalowych walcowanych i zimnogiętych, żelbetowych i drewnianych oraz profili o zmiennej geometrii:
Rys. 4.4 Wszystkie podstawowe grupy profili zawarte w programie
W bazie profili dołożono również
grupę stalowych profili dowolnych (w domyśle spawanych), obejmującą trzy typy
profili dowolnych: dwuteowy (o dowolnych szerokościach i grubościach
poszczególnych pasów), teowy i skrzynkowy. Profile te mogą być obliczane w
zewnętrznym module do wymiarowania stali InterStal i
EuroStal.
Rys. 4.5 Grupa stalowych profili dowolnych