Opis działania kalkulatora

Działanie kalkulatora współczynników długości wyboczeniowej słupów oparto na informacji uzupełniającej do procedur projektowania wg Eurokodów opracowanych przez Access Steel - SN008a-PL-EUInformacje uzupełniające. Długości wyboczeniowe słupów: podejście ścisłe”.

W przypadku obustronnego podparcia węzłów elementu liczonego podporami i wspornika przyjęto w kalkulatorze bardziej rzeczywiste wartości współczynników długości wyboczeniowej niż wynikałoby to z teoretycznego modelu wytrzymałości materiałów.

 

Podpora

w węźle

początkowym

Podpora

w węźle końcowym

Teoretyczny współczynnik długości wyboczeniowej

Przyjęty współczynnik

 długości wyboczeniowej

sztywna

sztywna

0.5

0.695

przegubowa

przegubowa

1.0

1.0

sztywna

przegubowa

0.707

0.806

Sztywna

wolny koniec

2

2

 

Przyjęto również, że w węźle początkowym i końcowym stosunek sztywności elementów słupowych do sztywności wszystkich elementów (słupów i rygli) w tym węźle w układach rzeczywistych nie może być mniejszy niż 0.3.

Przy wyznaczaniu sztywności poszczególnych elementów dochodzących przyjęto do obliczeń: dla elementów zamocowanych sztywno na drugim końcu 100% jego sztywności a dla elementów z przegubem na drugim końcu, mających przeważnie pojedynczą krzywiznę 50% jego sztywności (podejście konserwatywne). Założono również że wszystkie elementy dochodzące pozostają w trakcie obciążenia w stanie sprężystym. Jeśli w trakcie wymiarowania elementów stalowych w którymś punkcie na jego długości (przeważnie na podporze) przekroczono nośność sprężystą na zginanie czyli powstanie przegub plastyczny, wówczas współczynniki długości wyboczeniowej uzyskane w kalkulatorze z udziałem takiego elementu należy przeliczyć ponownie zakładając w tym miejscu przegub.

Jeśli w jednym z węzłów elementu liczonego występują elementy dochodzące a w drugim podpora to przyjęto że sztywność zamocowania tego elementu w podporze wynosi dla utwierdzenia tyle co sztywność elementu mocowanego a dla podpory przegubowej 10% sztywności elementu mocowanego. Wówczas stosunek sztywności elementu liczonego względem sztywności całego mocowania w tej podporze przyjęto: dla podpory sztywnej 0.5 a dla podpory przegubowej 0.909.

Przy wyznaczaniu współczynników w konstrukcjach stalowych poza giętnymi współczynnikami długości wyboczeniowej μz i μy potrzebny jest również współczynnik długości wyboczeniowej skrętnej μω. Ponieważ w „Informacjach uzupełniających: Siły krytyczne przy wyboczeniu skrętnym i giętno-skrętnym” - SN001a-PL-EU - opracowanych przez Access Steel, zalecane jest aby w elementach nie zabezpieczonych w specjalny sposób na końcach przed spaczeniem jako długość wyboczeniową skrętną przyjmować fizyczną długość elementu. Dlatego też w kalkulatorze zawsze przyjmowana jest wartość tego współczynnika równa μω = 1.