Grupowa edycja obciążeń prętowych i węzłowych

Funkcję grupowej edycji obciążeń wywołujemy z menu górnego EdycjacontinuousForce_16 Grupowa edycja obciążeń. Jeśli w układzie przed wywołaniem funkcji, nie były zaznaczone żadne obiekty projektu  (pręty lub węzły), wówczas edycja będzie dotyczyła wszystkich obciążeń zadanych w modelu (prętowych i węzłowych), z wyjątkiem obciążeń ruchomych, niezależnie od tego czy pręty i węzły są widoczne, czy też częściowo ukryte. Nie ma tu też znaczenia czy dana grupa obciążeń jest widoczna, czy też ukryta. Gdy przed wywołaniem funkcji, były zaznaczone jakieś elementy modelu (pręty lub węzły) wówczas domyślnie edycja będzie dostępna jedynie dla wybranych elementów, z możliwością przełączenia się w każdej chwili na edycję wszystkich obciążeń prętowych lub węzłowych. Wówczas element wcześniej nie zaznaczone, zostaną dodane do selekcji. Ponieważ w trakcie edycji obciążeń, użytkownik może na bieżąco śledzić skutki wprowadzanych zmian  na głównym ekranie graficznym, zalecane jest takie ustawienie widoku by można było swobodnie obserwować skutki wprowadzonych zmian do układu. Ze względu na przyjęty model continuousForce_16 Grupowej edycji obciążeń, przed przystąpieniem do edycji, użytkownik musi pozbyć się z modelu, wprowadzonych obciążeń powielonych (o ile one występują). Obciążenia powielone to takie, które są identyczne co do typu, wartości i kierunku, oraz zadane zostały w tej samej grupie i na tych samych prętach. W przypadku gdy w modelu występują obciążenia powielone i użytkownik wywoła funkcję continuousForce_16 Grupowej edycji obciążeń, przed jej uruchomieniem zostanie poproszony o scalenie lub usunięcie tego typu obciążeń.  Po wywołaniu funkcji continuousForce_16 Grupowej edycji obciążeń otwarte zostanie okno edycyjne jak niżej:

 

Snap6

Rys. 7.27 Okno Grupowej edycji obciążeń dla obciążeń prętowych

 

Snap7

Rys. 7.28 Okno Grupowej edycji obciążeń dla obciążeń węzłowych

 

Z lewej strony, w górnej części okna znajdują się dwa przyciski obciazenia_preta_16  obciazenia-wezla_16 przełączające edycję obciążeń prętowych lub węzłowych układu. Na głównym ekranie graficznym przy edycji obciążeń prętowych widok automatycznie przełącza się na zakładkę Obciążenia i automatycznie włączana jest numeracja prętów. Analogicznie przy edycji obciążeń węzłowych, również zostaniemy przełączeni na zakładkę Obciążeń, ale tym razem włączona zostanie automatycznie numeracja węzłów. W obu przypadkach numeracja prętów i węzłów zostanie zawsze włączona na czas działania funkcji edycji, niezależnie od ustawień użytkownika w zakresie widoczności numeracji w oknie Ustawień. W górnej części okna, po prawej stronie, znajdują się przełączniki pozwalające w każdej chwili rozszerzyć zakres aktualnie edytowanych obciążeń, odpowiednio do wszystkich prętów lub węzłów układu. Po wybraniu tej opcji nie ma już powrotu do edycji obciążeń dla wcześniej zaznaczonych prętów lub węzłów, gdyż selekcja została już poszerzona na wszystkie elementy układu. W dolnej części okna po lewej stronie znajdują się cztery przyciski:

      Dodaj – pozwala na dodanie kolejnego wiersza w tabeli, umożliwiającego wprowadzenie dowolnych, nowych obciążeń na odpowiednio zdefiniowanej przez użytkownika liście prętów lub węzłów.

      Usuń – opcja pozwalająca usunąć zaznaczony wiersz tabeli a wraz z nim wybrane obciążenie, na przypisanej do niego liście prętów lub węzłów.

      Przywróć – opcja przywracająca stan wyjściowy (taki jak zaraz po wywołaniu funkcji) bez potrzeby wychodzenia z okna opcją Anuluj.

      Aktualizuj -  opcja porządkująca wprowadzone dotychczas zmiany edycyjne w oknie, polegająca na uszeregowaniu listy obciążeń wg przyjętych reguł, scalająca wiersze opisujące takie same obciążenia i porządkująca listy prętów lub węzłów z maksymalnym wykorzystaniem ich agregacji.

W prawym dolnym narożniku okna, znajdują się dwa przyciski:

      OK. – akceptujący wszystkie zmiany wprowadzone w oknie continuousForce_16 Grupowej edycji obciążeń (pod warunkiem, że funkcja nie sygnalizuje błędów edycyjnych).

      Anuluj – funkcja pozwalająca na wyjście z okna dialogowego, bez akceptacji jakichkolwiek zmian wprowadzonych w tym oknie przez użytkownika.

Nad dolnymi przyciskami znajduje się pojedynczy wiersz, w którym wyświetlane są komunikaty o ewentualnych błędach w edycji i zadawaniu obciążeń. W przypadku wystąpienia takiego błędu, zostanie wyświetlony odpowiedni komunikat, a wiersz, którego on dotyczy zostanie wyświetlony na czerwono. Po poprawieniu błędu edycji, wyświetlony zostanie kolejny komunikat błędu itd. do momentu aż wszystkie błędy w oknie edycji nie zostaną poprawione. W przypadku wyświetlania przez program komunikatu błędu, użytkownik nie może opuścić okna edycji, z uwzględnieniem akceptacji wprowadzonych zmian, do momentu usunięcia wszystkich problemów w oknie edycji (można zawsze przerwać działanie funkcji bez wprowadzania zmian opcją Anuluj).

W głównej części okna znajduje się tabela z kolejno wyświetlonymi w wierszach obciążeniami prętów. Domyślnie wszystkie obciążenia są posortowane kolejno, względem trzech pierwszych kolumn, czyli grupy: obciążeń, typu obciążenia i jego wartości. Ułatwia to szukanie danego obciążenia na liście. Przy dołożeniu przez użytkownika kolejnych obciążeń lub modyfikacji istniejących, wciśnięcie przycisku Aktualizuj spowoduje ponowne posortowanie tabeli. W pozostałych kolumnach tabeli użytkownik może dowolnie modyfikować pozostałe parametry obciążenia takie jak: wartość, położenie, układ współrzędnych i kierunek. Zakres dostępnych do modyfikacji parametrów, zależny jest od typu obciążenia i aktualnie uruchomionej wersji programu (2D lub 3D), a także od tego czy na liście prętów w danym wierszu, znajdują się pręty typu cięgno (mają znacznie ograniczoną liczbę możliwych obciążeń i ich lokalizacji).

W ostatniej kolumnie tabeli znajduje się w pełni edytowalna lista prętów lub węzłów do których przyłożone jest dane obciążenie. Kolejne numery prętów na liście muszą być oddzielone od siebie przecinkiem lub średnikiem (spacje są bez znaczenia, gdyż program pomija je w analizie numerów). Numerację prętów lub węzłów można również podawać w formie zagregowanej, wówczas zapis typu: 8-15; oznacza że obciążenie zostanie wprowadzone na wszystkich prętach lub węzłach od numeru 8 do 15. Przy wprowadzaniu i modyfikacji listy prętów nie mają znaczenia takie elementy jak: kolejność wprowadzonej numeracji, czy podwójne użycie tego samego numeru w ramach jednego wiersza (wówczas obciążenie i tak zostanie przyłożone jednokrotnie). Po użyciu funkcji Aktualizuj program automatycznie przebuduje listy, porządkując ich kolejność z ewentualnym wykorzystaniem agregacji i pozbywając się ewentualnych powtórzeń.