W
programie zawarty jest Generator ram prostokątnych (rys.
5.3). Z jego pomocą będzie można szybko stworzyć część konstrukcji. Następnie
trzeba będzie wprowadzić kilka modyfikacji: usunąć poziome rygle górne oraz
słupy pietra i wstawić łuk dachu.
Rys. 5.3 Generator ram prostokątnych
Generator umożliwia generowanie ram prostokątnych wielonawowych i wielokondygnacyjnych w dowolnym miejscu płaszczyzny „xz”. Punkt początkowy tworzonej ramy można określić przez wpisanie współrzędnych do odpowiednich pól tekstowych lub jego wskazanie na ekranie. Jeśli przed uruchomieniem generatora jeden węzeł układu będzie zaznaczony, to współrzędne tego węzła zostają potraktowane jako punkt początkowy.
Parametry i, k odpowiadają za ilość przęseł i kondygnacji układu na kierunkach odpowiednio: szerokość, wysokość. Jeśli jeden z parametrów będzie równy zeru wynikiem działania generatora będzie belka wieloprzęsłowa.
Szerokości wszystkich przęseł oraz wysokości wszystkich kondygnacji określa się w polach tekstowych opisanych jako dx, dz. Istnieje również możliwość określenia różnych szerokości i wysokości dla poszczególnych przęseł i kondygnacji. W tym celu należy skorzystać z przycisków umieszczonych obok pól tekstowych. Klikając na przyciski otwiera się okno z tabelą w której można zdefiniować wymiary kolejnych przęseł (rys. 5.4).
Rys. 5.4 Wymiary kolejnych przęseł
Wpisane w tym oknie wartości zatwierdzane są po wciśnięciu klawisza Enter lub po przejściu do innej komórki tablicy.
Podczas dodawania nowych węzłów i prętów do układu generator sprawdza, czy nie pokrywają się one z istniejącymi elementami. Mogłoby to prowadzić do geometrycznej zmienności układu. Dla odnalezionych prętów modyfikowany jest ich profil, natomiast w węzłach wstawiana jest ewentualna podpora.
W naszym przykładzie nie ma jeszcze żadnych obiektów, więc nie trzeba określać punktu początkowego generowanej ramy. Można pozostawić wpisane wartości domyślne (0, 0).
Następnie określamy ilość przęseł. Na kierunkach i (szerokość) – 3 nawy po 6m oraz k (wysokość) – 2 kondygnacje po 4m.
Szerokość całkowita ramy wynosi 18 m. Odległości między kondygnacjami możemy określić w oknie, które otworzy się po wciśnięciu przycisku dz (rys. 5.4) dla każdej kondygnacji osobno. Gdyby wpisane wartości były różne będzie to sygnalizowane w polu tekstowym dz, w następujący sposób: [..].
Teraz pozostało tylko określić profile elementów oraz
typy podpór. Profile rygli i słupów wybieramy z listy uprzednio zdefiniowanych
profili. W celu zmiany listy dostępnych w projekcie przekrojów należy
wywołać okno
Menagera przekrojów
przyciskiem w nagłówku panelu Przekroje i uzupełnić listę projektu
o odpowiednie przekroje.
Podpory mogą być przegubowe lub sztywne. Można również wyłączyć generowanie podpór. Określamy to wybierając jedna z opcji w oknie generatora ram .
Wprowadzana rama będzie miała podpory przegubowe, które później dla słupów zewnętrznych możemy zmienić na sztywne.
Po wciśnięciu przycisku OK rama zostaje wygenerowana (rys. 5.5).
Rys. 5.5 Rama z generatora ram prostokątnych