Funkcja oczyszczania projektu

W menu górnym Narzędzia znajduje się opcja clearProject_16 Oczyszczanie projektu. Służy ona do automatycznego eliminowania z projektu nadmiarowych elementów, które nie mają związku z liczoną strukturą i mogą być z niego usunięte. Po wywołaniu funkcji, program analizuje aktualną strukturę projektu i wyszukuje następujące obiekty:

      Pręty wraz z obciążeniami nie powiązane z podporami (bezpośrednio lub pośrednio).

      Pręty o długości (mniejszej niż wartość zdefiniowana przez użytkownika w dole okna) – domyślnie 2 cm

      Pręty pokrywające się.

      Nieużywane w projekcie przekroje prętów.

      Puste grupy prętów.

      Puste grupy obciążeń.

Następnie wyświetlane jest poniższe okno w którym użytkownik może zobaczyć ile zostało znalezionych poszczególnych elementów oraz zaznaczyć je (lub nie) do usunięcia ze struktury projektu.

 

Snap1

Rys. 2.19 Funkcja: Oczyszczanie projektu

 

W czasie działanie funkcji czyszczenia projektu, w przypadku braku jakiejkolwiek deklaracji przypisania do grupy prętów, przywracane są również ewentualne deklaracje przypisania prętów do domyślnej grupy prętów Niepogrupowane. Usuwanie ze struktury prętów o zdefiniowanej przez użytkownika długości wykonywane jest przez usunięcie takiego pręta, oraz założenie w środku jego rozpiętości nowego węzła do którego sprowadzane są wszystkie pręty schodzące się w węźle początkowym i końcowym usuniętego pręta. Mogą być w ten sposób usunięte z układu pręty do długości nie większej niż 5 cm.  Zastosowanie tej funkcji z jednej strony wprowadza do układu niewielkie niedokładności geometryczne lecz z drugiej eliminuje elementy, które są bardzo trudne do selekcji (np. 1mm lub kilka mm) i często powodują znaczne wydłużenie obliczeń statycznych. Na dole okna umieszczono pole edycyjne w którym użytkownik może określić w cm minimalną długość prętów, które zostaną w modelu, po usunięciu prętów o mniejszej długości wg powyżej opisanej procedury. Zmiana wartości minimalnej w dolnym polu edycyjnym, za każdym razem, na bieżąco uaktualniana jest w tabelce powyżej, łącznie z ilością znalezionych w modelu prętów do usunięcia.

Funkcja oczyszczania projektu dodatkowo „niejawnie” wykonuje następujące czynności:

      Usuwa węzły swobodne (od których nie odchodzą żadne pręty),

      Usuwa  pręty istniejące na listach w węzłach, ale nie istniejące na głównej liście prętów,

      Usuwa pręty istniejące w zmiennych pomocniczych dla częściowych przegubów a nie będące na głównej liście prętów układu, 

      Usuwa pręty zerowe (obydwa końce takiego pręta dochodzą do tego samego węzła).

Funkcję oczyszczania projektu najczęściej użytkownik powinien uruchamiać: przed obliczeniami projektu o skomplikowanej strukturze, po wczytaniu projektu wykonanego w starszej wersji programu oraz w każdym innym przypadku gdy działanie programu dla danego projektu, wydaje się niezgodne z oczekiwaniem.

Funkcja oczyszczania projektu działa zawsze dla wszystkich elementów zdefiniowanego modelu, niezależnie od selekcji poszczególnych jego elementów.