Analiza wyników na ekranie

Obliczenia w programie rozpoczynają się po kliknięciu ikony calculations_16 Uruchomienia obliczeń lub po uaktywnieniu zakładki Wyniki. Po przeliczeniu projektu, przełączanie się między zakładkami nie będzie powodowało kolejnego uruchomienia obliczeń. Będzie tak do chwili dokonania zmian w projekcie – po wykonaniu zmian i uaktywnieniu zakładki Wyniki obliczenia zostaną uruchomione ponownie.

 

Czas rozwiązywania układu zależy od stopnia jego skomplikowania.
Do zwiększenia czasu obliczeń wydatnie przyczynia się większa ilość grup obciążeń zmiennych w projekcie. Dla każdej grupy zmiennej program musi ponownie rozwiązywać układ równań. Dodatkowo większa ilość grup zmiennych powoduje zwiększenie rozpatrywanej ilości kombinacji grup przez program podczas szukania obwiedni sił przekrojowych. W trakcie obliczeń wyświetlany jest na ekranie pasek postępu oraz aktualna informacja o ich stanie. W przypadku gdy liczony układ jest geometrycznie zmienny, obliczenia są przerywane i wydawany jest odpowiedni komunikat. W każdej chwili proces liczenia może zostać przerwany przez użytkownika przyciskiem Przerwij.

 

Snap1

Rys. 11.2 Pasek postępu w trakcie obliczeń

 

Zakładka Wyniki umożliwia graficzną i numeryczną analizę wyników obliczeń. Na zakładce przedstawione są wyniki tylko dla jednego wybranego pręta lub węzła podporowego. Wybór elementu dokonujemy klikając na nim myszką w oknie widoku układu. Wybrany element jest wyróżniony kolorem na ekranie.

Na dole zakładki Wyniki znajduje się lista grup obciążeń zdefiniowanych
w projekcie. Na liście możemy określić które grupy obciążeń maja być wykorzystywane do obliczania wyników – wartości przeliczają się automatycznie
w czasie rzeczywistym.

 

Snap32

Rys. 11.3 Wybór grup obciążeń

 

Niektóre pozycje na liście grup mogą być nieaktywne. Oznacza to, że dana grupa jest grupą nieaktywną (wyłączona w oknie Grup Obciążeń) i nie ma dla niej wyników w pamięci. Nad listą grup znajdują się przełączniki włączające lub wyłączające widok wykresów poszczególnych sił wewnętrznych na ekranie graficznym.

 

Po zaznaczeniu pręta wyświetlane są wartości sił przekrojowych oraz przemieszczeń w punkcie. Wartości określone są względem lokalnego układu współrzędnych pręta. Dla pręta wyświetlany jest dodatkowy podgląd wykresu jednej wybranej siły przekrojowej lub przemieszczenia. Typ prezentowanego wykresu określa się w rozwijanym polu.

 

Snap33

Rys. 11.4 Wykresy sił dla pojedynczego pręta

 

Punkt z którego odczytywane są wartości można określić za pomocą zielonego suwaka ustawionego na wykresie oraz podając jego współrzędne z klawiatury. Na podglądzie pręta oraz na widoku układu, rysowane są znaczniki pokazujące z którego punktu pręta odczytywane są wyniki.

 

Snap23

Rys. 11.5 Przełączniki Grupy/Obwiednia/Kombinacje

 

Po przełączeniu wyświetlania wyników w tryb Obwiedni, lista grup obciążeń staje się nieaktywna. W tym trybie pracy programu automatycznie ustalany jest zestaw grup dających wyniki ekstremalne. Lista grup pokazuje wtedy na bieżąco, które grupy są brane do obliczeń.

W trybie Obwiedni należy określić typ wyświetlanych danych numerycznych. Można wyświetlać wartości minimalne lub maksymalne w danym punkcie pręta (lub dla reakcji podporowej). Wyboru dokonujemy przez zaznaczenie jednego z dwóch pól: min lub max, znajdujących się na górze zakładki Wyniki. Na ekranie wyświetlane są jednocześnie wykresy maksymalne i minimalne.

 

Snap37

Rys. 11.6 Wykresy obwiedni dla pojedynczego pręta

 

Rodzaj siły wewnętrznej, dla której szukane są wartości maksymalne i minimalne określa się w rozwijanej liście znajdującej się w grupie Siły w pręcie. Nazwa wybranej siły jest dodatkowo wytłuszczona w grupie Siły przekrojowe w punkcie. Pozostałe wartości sił przekrojowych są wartościami odpowiadającymi. Nie są one wartościami obwiedni dla tych sił.

 

Snap35

Rys. 11.7 Siły przekrojowe w punkcie

 

Po zaznaczeniu podpory (węzła podporowego) wyświetlane są wartości obwiedni reakcji. Wybór reakcji, dla której obliczana jest obwiednia dokonuje się z rozwijanego menu. Menu jest wyświetlane po wciśnięciu przycisku znajdującego się w nagłówku okna Obwiednia reakcji. Nazwa wybranej reakcji wyświetlana jest pogrubioną czcionką, podobnie jak ma to miejsce przy siłach przekrojowych w pręcie. Pozostałe wartości reakcji są wartościami odpowiadającymi.

 

Snap3

Rys. 11.8 Obwiednia reakcji

 

Okno Przemieszczenia w punkcie pokazuje wartości przemieszczeń dla sumy wybranych grup obciążeń niezależnie od trybu pracy programu.

 

Snap36

Rys. 11.9 Wartości przemieszczeń pręta (ukł. lokalny)

 

W przypadku zaznaczenia na ekranie graficznym  pręta, na zakładce Wyniki w grupie Przemieszczenia w punkcie pokazywane są wartości przemieszczeń liniowych wybranego punktu pręta wyświetlane zawsze w układzie lokalnym tego pręta dla wybranej: obwiedni, grupy, sumy grup lub kombinacji. Przy analizie wyników obwiedni reakcji podporowych, dla zaznaczonego węzła podporowego, wyświetlane są przemieszczenia liniowe i obroty tego węzła, podane zawsze w układzie globalnym całego układu i odpowiadające zestawowi grup obciążeń, budującemu dane ekstremum reakcji. W programie nie jest dostępna obwiednia przemieszczeń i obrotów węzłów i podpór, a jedynie na etapie szczegółowego wymiarowania dostępna jest obwiednia przemieszczeń i ugięć względnych dla prętów lub elementów wymiarowych. Dodatkowo przy analizie wyników dla dowolnej grupy, wybranej sumy grup lub kombinacji, dla zaznaczonego dowolnego węzła układu (również podporowego), w grupie Przemieszczenia węzła na zakładce Wyniki wyświetlane są w układzie globalnym, wszystkie przemieszczenia i kąty obrotu danego węzła, otrzymane dla danego zestawu grup obciążeń.

 

Snap4

Rys. 11.10 Wartości przemieszczeń węzła (ukł. globalny)

 

Prezentacja wyników dla zdefiniowanych przez użytkownika kombinacji oraz analiza naprężeń, zostały omówione szczegółowo w rozdziale 3 (Kombinacji użytkownika i Naprężenia w przekroju).

 

Snap23

Rys. 11.11 Przełączniki min/max

 

W przypadku analizy wyników prowadzonej na ekranie, dla poszczególnych grup i sumy grup obciążeń, aktywne są górne przełączniki min/max  na zakładce Wyniki. Mogą one w tym trybie przyjmować trzy stany: oba wyłączone lub włączony jeden z nich, co odpowiada wyświetlaniu wyników charakterystycznych lub obliczeniowych (ze współczynnikami obciążenia odpowiednio min lub max) dla wybranych grup lub sumy grup obciążeń. Wyniki dla grup i sumy grup w raportach podawane są jako charakterystyczne lub obliczeniowe zależnie od ustawienia odpowiedniego przełącznika w oknie Eksport do formatu RTF.