Wstęp

 

EuroZłącza to program do wymiarowania płaskich połączeń stalowych  Eurokodu zgodnie z normą PN-EN 1993-1-8:2006.

W drugiej wersji programu wymiarowane są następujące typy połączeń stalowych:

    Połączenie EuroZłącza PODCIĄG-BELKA wzmacniane użebrowaniem, spawane lub na śruby, wymiarowane na zadany zestaw sił poprzecznych z uwzględnieniem momentu lub na nośność elementów łączonych.

    Połączenie EuroZłącza SŁUP-BELKA z przykładkami, nakładkami oraz ewentualnym użebrowaniem środnika słupa, spawane lub na śruby, wymiarowane na zadany zestaw sił poprzecznych z uwzględnieniem momentu lub na nośność elementów łączonych.

    Połączenie EuroZłącza SŁUP-BELKA DOCZOŁOWE użebrowane, spawane lub na śruby, wymiarowane na zadany zestaw sił poprzecznych z uwzględnieniem momentu lub na nośność elementów łączonych.

    Połączenie EuroZłącza BELKA-BELKA z nakładkami i przykładkami, spawane lub na śruby, wymiarowane na zadany zestaw sił poprzecznych z uwzględnieniem momentu lub na nośność elementów łączonych.

    Połączenie EuroZłącza BELKA-BELKA DOCZOŁOWE użebrowane, na śruby, wymiarowane na zadany zestaw sił poprzecznych z uwzględnieniem momentu lub na nośność elementów łączonych.

    Połączenie EuroZłącza KRATOWE Z BLACHĄ WĘZŁOWĄ, spawane lub na śruby, wymiarowane na zadany zestaw sił poprzecznych z uwzględnieniem momentu lub na nośność elementów łączonych.

    Połączenie EuroZłącza KRATOWO-RUROWE SPAWANE, z rur kwadratowych, wymiarowane na zadany zestaw sił poprzecznych z uwzględnieniem momentu lub na nośność elementów łączonych.

Program działa samodzielnie lub jako moduł wymiarujący połączenia stalowe w programie R3D3-Rama 3D i R2D2-Rama 2D.

W trybie współpracy z programem R3D3/R2D2 do programu EuroZłącza przekazywane są zestawy sił wewnętrznych, a skrócone wyniki wymiarowania prezentowane są w modelu programu statycznego. Zapamiętywany jest też model utworzonego połączenia w programie R3D3/R2D2.

 

Raporty z wymiarowania w formacie RTF mogą być tworzone w trzech różnych stopniach szczegółowości z możliwością definiowania ich zakresu przez użytkownika.

Program tworzy zaawansowany, dynamiczny szkic projektowanego modelu połączenia.

W niniejszym dokumencie opisano podstawowe cechy interfejsu użytkownika aplikacji EuroZłącza wraz z uwagami użytkowymi.

Aplikację należy traktować jako pomoc przy obliczaniu sytuacji typowych, które zostały opisane w normie, a sposób weryfikacji nośności wprost z niej wynika. Konfiguracja połączenia, której sposób weryfikacji nośności nie został opisany w normie ani nie wynika wprost z poniższej instrukcji obsługi lub z logiki obliczeń przedstawionych w raporcie z obliczeń, może skutkować niepoprawnymi wynikami. Aplikacja wykrywa i informuje użytkownika o większości najczęściej spotykanych tego typu sytuacji, jednak pełna weryfikacja poprawności dopuszczalności modelu (konfiguracja modelu) leży po stronie użytkownika.

Program komputerowy oraz podręcznik użytkownika zostały opracowane z najwyższą starannością i przy zachowaniu wszelkich możliwych środków kontrolnych. Pomimo tego nie można całkowicie wykluczyć wystąpienia błędów. Pragniemy w związku z tym zwrócić uwagę na to, że nie możemy udzielić gwarancji, jak również ponosić prawnej odpowiedzialności za wynikłe stąd skutki. Za podanie nam ewentualnych błędów będziemy wdzięczni.