Opis funkcji okna roboczego kosztorysu:

Okno robocze kosztorysu wyglądem zbliżone jest do arkusza kalkulacyjnego Microsoftu, funkcjonalnością natomiast przypomina Windows Explorera. Składa się z szeregu kolumn, które mają za zadanie pomóc użytkownikowi w tworzeniu kosztorysu.

      Kolumna nr 1, LP – liczba porządkowa nadawana przez program automatycznie.

      Kolumna nr 2, Podstawa – określana przez użytkownika albo generowana przez program na podstawie dostępnej bazy cenowej.

      Kolumna nr 3, Nazwa – nazwa ogólna grupy lub pozycji nadawana przez użytkownika albo generowana przez program z bazy cenowej.

      Kolumna nr 4, Jedn. – jednostka miary, w jakiej podawane są wartości danej komórki kosztorysu. Może być wygenerowana przez program z bazy cenowej, wpisana przez użytkownika albo wybrana z istniejących w programie baz poprzez skrót Snap19.

      Kolumna nr 5, Ilość – podobnie jak wyżej, może być generowana z bazy cenowej, wpisana przez użytkownika, obliczona z obmiaru (użycie prawego klawisza myszki, a następnie opcji 10 albo wybranie opcji Snap16).

      Kolumna nr 6, Cena jedn. – może być generowana przez program z bazy cenowej albo przypisana przez użytkownika.

      Kolumna nr 7, Wartość netto – jest to kolumna, w której zapisywany jest iloczyn z kolumn 5, 6, 10 i 11. Kolumna ta mówi nam o wartości danej komórki kosztorysu bez stawki VAT.

      Kolumna nr 8, Wartość brutto – podobnie jak powyżej, zlicza wartości danej komórki kosztorysowej, z tym że dodaje stawkę VAT zdefiniowaną przez użytkownika.

      Kolumna nr 9, Udział procentowy – kolumna ta pokazuje, jaki udział procentowy ma komórka kosztorysu w całym kosztorysie.

      Kolumna nr 10, Mnożnik – kolumna ta pozwala użytkownikowi na dowolną modyfikację wartości komórki kosztorysowej poprzez definiowanie mnożników.

      Kolumna nr 11, Krotność – jw.

      Kolumna nr 12, Stawka VAT – pozwala użytkownikowi na przypisanie lokalnej stawki VAT dla danej komórki kosztorysu. Użytkownik może wpisać dowolną wartość VAT albo wybrać jedną z dostępnych w programie poprzez rozwijaną listę Snap19.

      Kolumna nr 13, Opis – kolumna ta pozwala użytkownikowi na dowolne wpisywanie tekstu charakteryzującego daną komórkę kosztorysu (opcja wczytywania z plików tekstowych opisów Snap16). Dodatkowo w oknie tym może się pojawić opis załączony do danej pozycji bazy cenowej.